
Nová bublina, světová ekonomika a USA na opuštěném ostrově
Měnová politika hýbe současným ekonomickým světem. Její dopady jsou cítit všude.
Přestože jsou zraky všech investorů, ekonomů a analytiků upřeny na nadcházející zasedání americké centrální banky, spekulanti mají víceméně jasno – akcie čeká těžké a turbulentní období a centrální bankéři s tím pravděpodobně nic nenadělají.
Akciové trhy se zmítají v chaosu a nejistotě, ale jedna věc je jasná - centrální banky a jejich kroky se staly středobodem pozornosti investorů, a trhy tak již nejsou tolik ovlivňovány fundamenty, ale spíše technickými ukazateli, kapitálovými toky, systémovým rizikem a podobně.
Na trzích dochází k rekordním výkyvům, což se nejvíce projevuje na indexu volatility VIX. Futures trhy ukazují na extrémní náladu, a to jak u akcií, tak u volatility a dluhopisů, což je patrné z grafů.
Z hlediska LONG/SHORT pozic je VIX na svých historických maximech směrem na růst (LONG), zatímco u indexu S&P 500 jsou čisté SHORT pozice na nejvyšších hodnotách od roku 2012.
K tomu všemu jsou čisté SHORT pozice na sedmiletých maximech také u 5letých státních dluhopisů USA. Na známou mantru "růst cen akcií = pokles cen dluhopisů" tradeři evidentně nemyslí. Po masivním býčím tendru na trzích s akciemi i dluhopisy hnaném penězi z Fedu vlastně celkem logicky.
Když byla situace naposledy podobná, došlo ke zvýšení výnosů dluhopisů o 250 bazických bodů a jejich následnému výraznému propadu. Při tak extrémních očekáváních investorů, pokud jde o akcie, dluhopisy a volatilitu, se zdá bát jisté, že ať Fed za týden oznámí cokoli, na trzích poteče krev.
Měnová politika hýbe současným ekonomickým světem. Její dopady jsou cítit všude.
02.04.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.