Rodičovský příspěvek
Rodičovský příspěvek navazuje na peněžitou pomoc v mateřství a začíná se vyplácet po jejím skončení. Pokud na mateřskou nárok nevznikl, může být rodičovský příspěvek vyplácen od narození dítěte. O rodičovský příspěvek může žádat matka dítěte, otec dítěte nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů. Příspěvek je dán pevnou celkovou částkou, kterou rodič dostává v měsíčních splátkách. Celková částka je dána zákonem a je pro všechny příjemce dávky shodná, bez ohledu na to, zda jste zaměstnanec, OSVČ, student či nezaměstnaný. Výše jednotlivých měsíčních splátek (a tím i doba, za jakou celkovou částku vyčerpáte) je ale závislá na vašem předchozím příjmu a v omezené míře na vašem rozhodnutí.
Výše rodičovského příspěvku
|
Pro dítě/děti narozené do 31.12.2023 | Pro dítě/děti narozené od 1.1. 2024 |
Narození jednoho dítěte
|
300.000 Kč |
350.000 Kč |
Narození vícerčat |
450.000 Kč | 525.000 Kč |
Délka čerpání |
max. do 4 let věku dítěte | max. do 3 let věku dítěte |
Kalkulačka rodičovského příspěvku - pro rodiče dětí narozených od roku 2024
Na Kalkulačce rodičovského příspěvku - pro narození od 1. 1. 2024 zjistíte možnosti rozložení čerpání rodičovského příspěvku. Tuto kalkulačku využijte v případě, že se vaše dítě či děti se narodily po 1. lednu 2024.
Kalkulačka rodičovského příspěvku 2025
Na Kalkulačce rodičovského příspěvku pro rok 2025 zjistíte možnosti rozložení čerpání rodičovského příspěvku. Od ledna 2025 se mírně zvýšily redukční hranice, a proto se výše maximálního měsíčního čerpání může lišit od roku předchozího. Týká se to však jen rodičů s nadprůměrnými příjmy.Nárok na rodičovský příspěvek
Nárok na rodičovský příspěvek získá rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. Rodičovský příspěvek je možné čerpat maximálně do 3 let nejmladšího dítěte.
Za rodiče se pro nárok na rodičovský příspěvek považuje také osoba, které bylo dítě svěřeno do péče na základě rozhodnutí příslušného orgánu, osoba pečující o osvojené dítě nebo o dítě, jehož rodič zemřel, a dále osoba pečující o dítě manžela nebo partnera.
Podmínka osobní celodenní péče se též považuje za splněnou, jestliže:
- dítě, které nedosáhlo 2 let věku, navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti v rozsahu nepřevyšujícím 92 hodin v kalendářním měsíci,
- dítě pravidelně navštěvuje léčebně rehabilitační zařízení nebo mateřskou školu nebo její třídu zařízenou pro zdravotně postižené děti nebo jesle se zaměřením na vady zraku, sluchu, řeči a na děti tělesně postižené a mentálně retardované v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně,
- dítě zdravotně postižené pravidelně navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 6 hodin denně,
- dítě navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně a jestliže oba rodiče nebo osamělý rodič je osobou závislou na pomoci jiné osoby ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) podle zákona o sociálních službách,
- rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou v době, kdy je výdělečně činný nebo je žákem nebo studentem soustavně se připravujícím na budoucí povolání s výjimkou studia za trvání služebního poměru příslušníků ozbrojených sil.
(Pozn.: docházka do uvedených zařízení se nesleduje u dětí starších 2 let.)
Délka čerpání rodičovského příspěvku
Novelizací zákona došlo s účinností od počátku roku 2024 ke sjednocení délky rodičovské dovoelné a délky pobírání rodičovského příspěvku. Pro rodiče dětí narozených od 1. 1. 2024 platí. že rodičovský příspěvek je možné čerpat maximálně do 3 let věku dítěte!
Rodiče dětí narozených do konce roku 2023 mohli čerpar rodičovský příspěvek až do 4 let věku dítěte.
Doplacení nevyčerpané částky rodičovského příspěvku při narození dalšího dítěte
Od 28. 7. 2021 se podle zákona č. 285/2021 Sb. jednorázově doplácí nevyčerpaná částka rodičovského příspěvku, pokud se v rodině narodí další (teď nejmladší) dítě. Podmínkou je, že alespoň jednomu z rodičů lze k datu narození dalšího nejmladšího dítěte stanovit denní vyměřovací základ nebo je OSVČ. Narození nejmladšího dítěte máte povinnost do 8 dnů písemně ohlásit Úřadu práce a jednorázová výplata proběhne v měsíci následujícím po tomto ohlášení.
Kdo vyplácí rodičovský příspěvek
Rodičovský příspěvek je sociální dávka, kterou vyplácí Úřad práce, odbor státní sociální podpory. O příspěvek žádáte sami, výplatu dávky nezajišťuje zaměstnavatel. Peníze jsou vypláceny měsíčně zpětně a výplatní termín je dán konkrétním Úřadem práce.
Žádost o rodičovský příspěvek - kdy, kde a jak žádat
O vybranou dobu a výši čerpání rodičovského příspěvku musí sám rodič požádat na místně příslušném kontaktní pracovišti ÚP ČR podle místa skutečného pobytu.
O rodičovský příspěvek lze požádat až tři měsíce zpětně, nejdříve však od data narození dítěte (využíváno OSVČ, pokud nemá nárok na PPM). Ideální je začít rodičovský příspěvek vyřizovat zhruba 2 měsíce před koncem mateřské. Úředníci mají na vyřízení této dávky čas 30 dní.
Žádost o rodičovský příspěvek lze podat několika způsoby:
- podáním ON-LINE žádosti prostřednictvím Klientské zóny Jenda. Kromě podání žádosti můžete sledovat i např. stav vyhodnocení žádosti nebo změnit měsíční výši čerpání rodičovského příspěvku.
- osobně nebo na podatelnu příslušného kontaktního pracoviště,
- poštou na adresu příslušného kontaktního pracoviště,
- emailem podepsaným zaručeným elektronickým podpisem na emailovou adresu příslušného kontaktního pracoviště,
- datovou schránkou do datové schránky příslušného kontaktního pracoviště.
Žádost o změnu výše rodičovského příspěvku.
Výši rodičovského příspěvku lze měnit jednou za 3 měsíce. Volbu výše rodičovského příspěvku můžete na ÚP ČR podle místa skutečného pobytu oprávněné osoby podat několika způsoby:
- podáním ON-LINE žádosti prostřednictvím Klientské zóny Jenda,
- osobně nebo na podatelnu příslušného kontaktního pracoviště,
- poštou na adresu příslušného kontaktního pracoviště,
- emailem podepsaným zaručeným elektronickým podpisem na emailovou adresu příslušného kontaktního pracoviště,
- datovou schránkou do datové schránky příslušného kontaktního pracoviště.
Možnosti čerpání rodičovského příspěvku
Pro rozhodnutí o nároku a určení výše rodičovského příspěvku je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte.
Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině je možné k datu narození nejmladšího dítěte stanovit 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu, rodič si může omezeným způsobem volit měsíční výši a tím i celkovou dobu pobírání rodičovského příspěvku. Pokud lze denní vyměřovací základ stanovit u obou rodičů, vychází se z vyššího základu.
Měsíční výše rodičovského příspěvku
Jestliže je možné vyměřovací základ stanovit, vypočte se 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu a výsledek se porovná s částkou 13.000 Kč:
- Pokud je výsledek menší než 13.000 Kč nebo přesně 13.000 Kč, rodičovský příspěvek pro jedno nejmladší dítě může být vyplácen až do výše 13.000 Kč, u dvojčat, trojčat nebo více současně narozených dětí se zvyšuje do výše 19.500 Kč.
-
Pro výsledek výpočtu větší než částka 13.000 je měsíční
rodičovský příspěvek pro jedno nejmladší dítě možné volit až do výše
vypočtené částky. Pro více současně narozených dětí je výše měsíčního
rodičovského příspěvku omezena 1,5násobkem vypočtené částky.
Pokud ani jednomu z rodičů nelze vyměřovací základ stanovit, měsíční rodičovský příspěvek pro jedno nejmladší dítě je možné zvolit až do výše 13.000 Kč nebo pro více současně narozených dětí do výše 19.500 Kč.
Minimální doba čerpání příspěvku
Minimální doba, za kterou může být rodičovský příspěvek vyčerpán, je 6 měsíců.
Maximální doba čerpání příspěvku
Rodičovský příspěvek může být čerpán maximálně do 3 let věku dítěte.
Minimální výše měsíčního příspěvku
Minimální měsíční výše rodičovského příspěvku je 50 Kč.
Zabezpečení péče o dítě
Rodičovský příspěvek je vyplácen, pokud je splněno pravidlo zabezpečení osobní, celodenní a řádné péče o dítě:
Podmínka osobní celodenní péče se považuje za splněnou, i když:
- dítě mladší 2 let navštěvuje jesle nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 92 hodin v kalendářním měsíci,
- dítě pravidelně navštěvuje léčebně rehabilitační zařízení nebo mateřskou školu nebo její třídu zřízenou pro zdravotně postižené děti či jesle se zaměřením na vady zraku, sluchu, řeči a na děti tělesně postižené a mentálně retardované v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně,
- zdravotně postižené dítě pravidelně navštěvuje předškolní zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 6 hodin denně,
- dítě navštěvuje předškolní zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně, pokud jeho oba rodiče nebo osamělý rodič jsou osobami závislými na pomoci jiné osoby ve stupni III a IV,
- rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou v době, kdy je výdělečně činný nebo studuje.
Jednoduše shrnuto za celodenní a řádnou péči o děti se považuje i situace, pokud vaše dítě (je-li mladší 2 let) navštěvuje jesle, mateřskou školku nebo dětskou skupinu v rozsahu maximálně 96 hodin v měsíci. Pokud je vaše dítě starší 2 let, docházka do těchto zařízení se nesleduje.
Rodičovský příspěvek náleží i v kalendářním měsíci, v němž:
- se dítě narodilo,
- rodič měl po část měsíce z dávek nemocenského pojištění nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem,
- osoba dítě převzala do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu,
- dítě dosáhlo věku 4 let, do kterého náleží rodičovský příspěvek,
- dítě nebo rodič zemřeli,
-
rodič převzal do péče vlastní dítě, které
předtím bylo na základě rozhodnutí příslušného orgánu svěřeno do péče
jiné osoby nebo bylo umístěno v ústavu nebo bylo více než 3 kalendářní
měsíce v péči zdravotnického zařízení.
Práce při pobírání rodičovského příspěvku
Příjem rodiče pro nárok na výplatu rodičovského příspěvku není sledován.
To znamená, že pokud jste na rodičovské dovolené a pobíráte rodičovský příspěvek, můžete si k tomu dle platných zákonů přivydělávat bez omezení.
Aby rodič o nárok na rodičovský příspěvek nepřišel, je ale potřeba dodržet pravidlo zabezpečení osobní, celodenní a řádné péče o dítě.
Možné formy práce a přivýdělku
Zaměstnanecký poměr
Pokud se rozhodnete vrátit se do práce, byť jen na zkrácený úvazek, je třeba si uvědomit, že návrat k zaměstnavateli na původní pracovní smlouvu znamená ukončení (nebo přerušení) rodičovské dovolené – ne však nutně konec pobírání rodičovského příspěvku. Pozor ale na konec ochranné doby a tedy možnost výpovědi ze strany zaměstnavatele.
Dohody mimo pracovní poměr – DPP a DPČ
Pokud si chcete krátkodobě nebo nárazově přivydělat a nechcete tím ohrozit svou rodičovskou dovolenou, můžete se zaměstnavatelem (stávajícím nebo jiným) uzavřít dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Pozor ale dejte na to, kolik si na DPP nebo DPČ vyděláte. Pokud váš měsíční příjem přesáhne určitou hranici, nevyhnete se platbě zdravotního a sociálního pojištění.
Osoba samostatně výdělečně činná - OSVČ
Výkon samostatně výdělečné činnosti při souběžném pobírání rodičovského příspěvku je možný a dokonce z pohledu placení zdravotního a sociálního pojištění výhodný. Pokud je OSVČ poživatelem rodičovského příspěvku, jedná se o osobu vykonávající vedlejší samostanou výdělečnou činnost a povinné pojistné se platí ze skutečně dosaženého hrubého zisku.
Zákon upravující rodičovský příspěvek
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře
Další dávky - rodina
- Mateřská dovolená
- Porodné
- Peněžitá pomoc v mateřství (mateřská)
- Otcovská dovolená
- Rodičovský příspěvek
- Rodičovská dovolená
- Přídavky na děti
- Pěstounské dávky
Zprávy rodičovský příspěvek
Všechny zprávy k Rodičovskému příspěvku
Zprávy k dávkám a příspěvkům
Kurzy a školení - daně a účetnictví
Datum | Název kurzu | Typ | Místo | Pořádá |
---|---|---|---|---|
16.11. | ÚČETNICTVÍ A DAŇOVÁ EVIDENCE S VYUŽITÍM PC - rekvalifikační kurz … | K | Olomouc | Orange Academy |
18.11. | Daňové a účetní aktuality 2024 - 2025 | K | Brno | INTEGRA CENTRUM |
18.11. | Změny v oblasti mzdové a personální agendy v roce 2025 | K | Olomouc | INTEGRA CENTRUM |
19.11. | Intrastat od A do Z v roce 2024 | K | Praha | INTEGRA CENTRUM |
19.11. | Flexibilní novela zákoníku práce od 1.1.2025 a související témata | K | Brno | ANAG |
19.11. | Smlouvy a další instituty občanského zákoníku a zákona o obchodních … | W | Online | VOX |
20.11. | Aktuální problémy uplatňování DPH a změny pro rok 2025 • … | K | Praha | ANAG |
20.11. | Aktuality ze mzdové a personální oblasti a změny od 1.1.2025 | K | Praha | INTEGRA CENTRUM |
21.11. | Změny ve mzdové účtárně a personální oblasti v roce 2024 … | W | Online | VOX |
22.11. | Zaměstnávání cizinců v ČR ze všech pohledů ve světle novel … | K | Olomouc | ANAG |
Otázky a odpovědi k rodičovskému příspěvku
Jaká je výše rodičovského příspěvku?
Celková výše příspěvku je 300.000 Kč pro jedno dítě a 450.000 Kč pro dvojčata. Tato suma se dělí do měsíčních splátek podle doby, po jakou se příjemce rozhodl dávku čerpat. Maximální možná výše měsíční splátky je omezena výší peněžité pomoci v mateřství, resp. částkou 13.000 Kč při narození jednoho dítěte a 15.000 Kč při narození vícerčat, pokud příjemce předtím mateřskou nepobíral.
Jak dlouho se pobírá rodičovský příspěvek?
Doba čerpání záleží na rozhodnutí příjemce. Příspěvek je možno čerpat minimálně 6 měsíců a maximálně do 4 let věku dítěte. Více si můžete spočítat na Kalkulačce rodičovského příspěvku.
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun