BCPP


Co je BCPP ?

Burza cenných papírů Praha, a. s.

Z historie

První pražská burza, na níž se zpočátku obchodovalo jak s cennými papíry, tak i s komoditami, vznikla v roce 1871. Pražská burza byla velmi úspěšná v obchodování s cukrem, díky čemuž se stala klíčovým trhem pro celé Rakousko-Uhersko. Po první světové válce však tento druh obchodů ustoupil a obchodovalo se již výlučně s cennými papíry. Právě období mezi světovými válkami bylo v historii pražské burzy asi nejúspěšnější. Utěšeně rostly akciové obchody a tím stoupal i význam burzy jakožto důležité součásti tehdejšího hospodářství. Druhá světová válka však znamenala konec burzovních obchodů, a po jejím konci se kvůli nástupu komunismu ruch na burzovní parket již nevrátil.

Až v roce 1992 vznikla společnost, která se později na základě přijetí zákona o burze přeměnila na Burzu cenných papírů Praha, a. s. První obchodní transakce v novodobé historii pražské burzy se uskutečnila dne 6. dubna 1993.

Současnost

Na pražské burze lze obchodovat pouze prostřednictvím jejích členů. Těmi jsou zejména významné banky a obchodníci s cennými papíry (makléřské domy). Pokud tedy chcete investovat na domácí burze, musíte se obrátit na některého z těchto členů. Objednávky na burzu jsou pak prostřednictvím členů oprávněni vkládat burzovní makléři.

Každý investor, který chce obchodovat se zaknihovanými cennými papíry, musí mít zřízen účet cenných papírů v CDCP - Centrálním depozitáři cenných papírů (dříve Středisko cenných papírů, resp. UNIVYC, potažmo v počátcích Burzovní registr cenných papírů). Na účtu v CDCP jsou totiž evidovány nakoupené cenné papíry majitele. Jeho zřízení příp. zprostředkuje člen burzy.

Pražská burza organizuje regulovaný trh s investičními nástroji, jak je definováno zákonem o podnikání na kapitálovém trhu. Regulovaný trh se dělí na oficiální trh s cennými papíry a speciální trh s investičními nástroji, které nejsou cennými papíry (tj. např. futures).

Pro zajištění větší transparentnosti člení pražská burza pro akcie oficiální trh na hlavní (Prime Market) a oficiální volný trh (Standard Market). Vedle toho ještě zavedla Free Market a START Market.

Hlavní trh je určen pro objemově velké emise společností s free floatem minimálně 25%, které jsou ochotny průběžně poskytovat informace o svém hospodaření. Umístění své emise na Prime Market je pro emitenta prestižní záležitostí. Nicméně jejich počet se v čase snižuje. Zatímco například v roce 2007 se na těchto trzích na BCPP obchodovalo 21 emisí akcií, v listopadu 2022 pak již jen 7 emisí akcií. Standard Market je určen pro ostatní společnosti, které chtějí, aby jejich cenné papíry byly obchodovatelné na burze, ale zatím nesplňují stanovené požadavky prestižnějších trhů nebo nemají zájem o jiné burzovní trhy. START Market pražská burza spustila v roce 2018 pro menší a inovativní domácí podniky, které chtějí získat nový kapitál, případně jejichž majitelé chtějí částečně nebo zcela ze stávajícího podnikání vystoupit a kapitalizovat tak svoji dosavadní činnost. Na trhu Free Market jsou pak přijaty k obchodování jak investiční nástroje, u nichž o přijetí k obchodování požádal jejich emitent, tak i investiční nástroje obchodované na jiných světových burzách, které jsou přijaty k obchodování bez souhlasu emitenta.

Pravidla obchodování

Obchodování provádějí členové burzy provádějí prostřednictvím automatizovaného obchodního systému XETRA. Pokud se během obchodního dne kurz cenného papíru odchýlí od závěrečného kurzu předchozího dne o více než 30 %, má burza právo dočasně pozastavit obchodování s tímto cenným papírem. Veškeré objednávky a kotace jsou ze systému vymazány. Po obnovení obchodování musejí členové burzy objednávky vložit znovu. Cenné papíry jsou dle jednotlivých rozhodnutí zařazeny do tzv. obchodních procedur.

Xetra umožňuje následující typy obchodních procedur:

a) Samostatná aukce

b) Kontinuální obchodování

c) Kontinuální aukce

d) Blokové obchody

Obchodní den začíná předobchodní fází, po níž následuje hlavní obchodní fáze, poslední je poobchodní fáze. V době mezi poobchodní a předobchodní fází je systém uzavřen.

Zatímco pravidla obchodování pro předobchodní a poobchodní fázi jsou shodná pro všechny cenné papíry, postupy pro hlavní obchodní fázi se mohou lišit. V závislosti na likviditě a typu cenného papíru jsou cenné papíry obchodovány v rámci rozdílných obchodních procedur.

Předobchodní fáze - předchází hlavní obchodní fázi. Během této doby mohou obchodníci vkládat objednávky a kotace jako přípravu na samotné obchodování, mohou je měnit či rušit. Obchodníci nevidí hloubku trhu. Jediná zobrazená informace je závěrečný kurz daného cenného papíru z předchozího obchodního dne (je-li k dispozici).

Hlavní obchodní fáze - objednávky mohou být zpracovávány v souladu s pravidly pro daný typ obchodování a obchodní segment, kde se jedná buď o kontinuální obchodování (s úvodní a závěrečnou aukcí, případně obchodováním za závěrečnou cenu) nebo o samostatnou aukci.

Poobchodní fáze - po závěru hlavní obchodní fáze následuje poobchodní fáze, v níž obchodníci mohou vkládat objednávky a měnit či rušit ty, které dosud nebyly zcela uspokojeny. Objednávky nově vložené v této fázi jsou určeny pro další obchodní den, s výhradou případných omezení pro provádění či platnost. Během poobchodní fáze rovněž probíhá zpracování obchodů uzavřených během daného obchodního dne.

Členové Burzy mohou do obchodního systému vkládat následující typy objednávek:

a) Limitní objednávky

b) Tržní objednávky

c) Tržní objednávky s limitem

d) Objednávky „Iceberg“

U limitních objednávek/objednávek s limitem musí být cena zadána v souladu s tzv. krokem kotace. Ten je pro každý cenný papír (s vyjímkou dluhopisů a strukturovaných produktů) stanoven Burzou vlastně individuálně v návaznosti na likviditu (průměrný denní počet obchodů). A také se mění v závislosti na výši ceny (pásmu). Zjednodušeně řečeno, čím likvidnější je cenný papír, tím nižší je krok kotace. Například pro likviditně Burzou nejvýše zařazené akcie ERSTE, platí např. při 200 ≤ cena < 500 krok kotace 0,1 Kč, při 500 ≤ cena < 1 000 pak 0,2 Kč. Pro naopak nejméně likvidní akcie platí při 200 ≤ cena < 500 krok kotace již 2 Kč, při 500 ≤ cena < 1 000 pak 5 Kč.

U objednávek typy Iceberg je minimální množství stanoveno na 1 000 ks (u cen do 5 000 Kč), resp. pak 250 ks. Minimální zobrazované množství pak 100 ks, resp. 25 ks.

Objednávky mohou mít kterékoli z následujících atributů:

e) Omezení pro způsob vyřízení

f) Omezení platnosti

g) Omezení pro obchodování

h) „Stop“ objednávky

Pro obchodování platí následující základní zásady:

· S cennými papíry lze obchodovat v rámci kontinuálního obchodování nebo v rámci samostatné aukce.

· Kontinuální obchodování začíná úvodní aukcí, může být přerušeno vloženými aukcemi a končí závěrečnou aukcí, na kterou může navazovat obchodování za závěrečnou cenu.

· Objednávky jsou zpracovávány dle cenové a časové priority. Výjimkou je obchodování za závěrečnou cenu, kde je využita pouze časová priorita.

· Obchodování je anonymní, tj. obchodníci neznají své protistrany, protistrany nejsou uvedeny ani v potvrzení o uzavření obchodu.

· Xetra umožňuje vkládání objednávek za dodržení podmínky minimální obchodovatelné jednotky (lot). Konkrétní minimální obchodovatelná jednotka (lot) se se ve většině případů rovná jedné (vyšší je primárně uplatňován na trhu START). Velikost lotu stanoví Burza.

Harmonogram burzovního dne (výběr hlavních časů)

Akcie:

Obchodní režim: Kontinuální obchodování (do režimu zařazena většina titulů)

· 8:00 – 8:50 Předobchodní fáze (sběr objednávek)

· 8:50 – 9:00 Aukce úvodní

· 9:00 – 16:10 Kontinuál (činnost tvůrců trhu)

· 16:10 – 16:15 Aukce závěrečná

· 16:15 – 16:25 Obchodování za závěrečnou cenu

Obchodní režim: Samostatná aukce

· 8:00 – 11:10 Předobchodní fáze (sběr objednávek)

· 11:10 – 16:15 Aukce

Obchodní režim: Samostatná aukce - trh START

· 8:00 – 9:00 Předobchodní fáze

· 9:00 – 12:30 Otevřená aukce

Dluhopisy:

Obchodní režim: Kontinuální obchodování

· 8:00 – 11:10 Předobchodní fáze (sběr objednávek) - dluhopisy korporátní sektor

· 11:10 – 12:00 Aukce úvodní - dluhopisy korporátní sektor

· 12:00 – 16:00 Kontinuál (činnost tvůrců trhu) - dluhopisy korporátní sektor

· 16:00 – 16:05 Závěrečná aukce - dluhopisy korporátní sektor

· 16:05 – 16:15 Obchodování za závěrečnou cenu

Obchodní režim: Samostatná aukce

· 8:00 – 11:00 Předobchodní fáze (sběr objednávek)

· 11:00 – 16:00 Aukce

Investiční certifikáty, warranty, ETF

Obchodní režim: Kontinuální aukce

· 8:00 – 9:15 Předobchodní fáze (sběr objednávek)

· 9:15 – 16:30 Kontinuální aukce (činnost tvůrců trhu)

Blokové obchody

Kromě uzavírání automatických obchodů je na Burze možno realizovat také blokové obchody při minimálním objemu 300 000 Kč. Blokové obchody nejsou anonymní, jde o obchody uzavřené s konkrétní protistranou. Nejsou kurzotvorné, nemají tedy žádný vliv na kurz cenného papíru, který je předmětem daného blokového obchodu. Nicméně cena blokového obchodu musí být v okamžiku sjednávání obchodu v rámci aktuálního nejlepšího rozpětí (rozpětí dané nejlepší cenou na nákup a nejlepší cenou na prodej).

Na Burze lze obchodovat také s investičními nástroji derivátového typu. Tím se rozumí cenné papíry, zaknihované či imobilizované cenné papíry, jejich cena se odvozuje od ceny podkladového aktiva určeného emitentem cenného papíru. Takovými investičními nástroji mohou být např. certifikáty, warranty, nebo další cenné papíry nesoucí obdobná práva.

Vypořádání burzovních obchodů

Zúčtování a vypořádání jednotlivých burzovních obchodů provádí společnost Cetnrální depozitář cenných papírů, a.s. (CDCP). Dodání kupní ceny oproti investičnímu instrumentu probíhá standartně v čase T+2. Jinými slovy v druhý pracovní den po uzavření obchodu. Příklad: na BCPP v pondělí uzavřený obchod je v CDCP vypořádán ve středu - tedy teprve ve středu se kupující fyzicky stává majitelem investičního instrumentu a prodáváající obdrží finanční protiplnění. Zmiňovanou časovou prodlevu je nutné brát v úvahu například v době emitentem stanovenému rozhodnému dnu na dividendu či jiný požitek. Například stanovil-li emitent nárok na dividendu (rozhodný den) na „úterý“, při výše zmiňovaném obchodu nárok na ni získá ještě prodávající, jelikož je majitelem akcií až do středy.

Burzovní indexy

Hlavním oficiálním indexem BCPP je od roku 2006 index PX, kdy došlo ke sloučení indexů PX50 a PX-D. Jedná se o cenový index s váženým poměrem nejlikvidnějších akcií počítaný v reálném čase. Sesterský index PX-TR zohledňuje vyplacené dividendy, index PX-TRnet (PX Net Total Return) pak navíc i po jejich zdanění dle daňové sazby zveřejňované OECD.

Druhým hlavním indexem je PX-GLOB, který zahrnuje větší počet akcií.

BCPP - zpravodajství





Otázky a odpovědi BCPP

  • Co je BCPP?

    BCPP - Burza cenných papírů Praha, a. s., z historie, současnost, obchodnování, pravdila obchodování, harmonogram burzovního dne, dluhopisy, akcie, certifikáty, blokové obchody, vypořádání burzovních obchodů, burzovní indexy.

Zlato - vývoj ceny komodity Elektřina
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.