Likvidita
Co je to likvidita?
Ekonomická teorie i praxe zná celou řadu různých likvidit.
Likvidita představuje schopnost určitého aktiva (majetku, pohledávek, zásob atd.) přeměnit se v peníze.
Čím lepší má dané aktivum likviditu, tím lépe a rychleji jej lze měnit za peníze. Například akcie jsou likvidní aktiva, protože je lze velmi efektivně převést na použitelné peníze. To znamená, že jakákoli hodnota, kterou mají ve chvíli, kdy se je rozhodnete prodávat, je skutečná částka, kterou získáte velmi rychle hotovosti. Na druhou stranu nemovitost představuje nelikvidní aktivum, protože může být obtížné ji rychle přeměnit na peníze, aniž byste obětovali její hodnotu.
Pro firmu pak likvidita znamená schopnost dostát svým závazkům prostřednictvím úhrady v peněžních prostředcích, čili přeměnit majetek na peníze, z kterých je možné uhradit závazky. Je to schopnost firmy prodat zásoby, zinkasovat pohledávky z obchodního styku a ostatní krátkodobé pohledávky a případně mít dostatečnou hotovost na bankovních účtech v okamžiku, kdy má uhradit svoje krátkodobé závazky.
Společnost je likvidní, pokud má peníze na včasnou úhradu svých krátkodobých závazků – nedochází k prodlením v platbách věřitelům. Příliš vysoká likvidita je zpravidla doprovázena vysokým vlastním kapitálem a je často spojována s konzervativním přístupem. Naopak příliš nízká likvidita využívá k financování cizí zdroje.
Likviditu lze hodnotit různými pohledy. Vlastníci podniku budou spíš preferovat nižší úroveň likvidity, neboť oběžná aktiva představují neefektivní vázanost finančních prostředků, což může snižovat rentabilitu vlastního kapitálu. Zákazníci a dodavatelé zas budou preferovat vyšší úroveň likvidity, protože nízká likvidita může vést k omezené možnosti plnit smlouvy.