Typy investic


Jaké jsou typy investic na kapitálových trzích ?

Na americkém trhu existuje několik druhů cenných papírů, do kterých je možné investovat. Pro českého investora jsou zpravidla nejdostupnější investicí akcie společností obchodovaných na burze. Ty také skýtají z níže vyjmenovaných investičních způsobů dlouhodobě největší výnos. Logicky však také podléhají největšímu riziku kurzových výkyvů. Každý by měl proto zvážit, zda jsou pro něho tou nejlepší investiční variantou. Existují dvě hlavní kategorie cenných papírů, které jsou dostupné investorům - akciové cenné papíry, které reprezentující vlastnictví části společnosti, a dluhové cenné papíry, které reprezentují půjčku investora společnosti či vládě. Každý typ má odlišné charakteristiky a s tím spojené výhody a nevýhody, které závisí na potřebách a investičních cílech investora.

Akcie (Investment Stocks)

Nejběžnějším typem cenných papírů jsou akcie. Když investoři kupují akcie, stávají se vlastníky "podílu" na jmění společnosti. Je-li společnost úspěšná, cena, kterou jsou investoři ochotni zaplatit za akcii, často roste a naopak. Ceny akcií jsou také vystaveny působení jak obecně ekonomickým, tak i specificky odvětvovým tržním faktorům. Mnoho ziskových společností rozděluje část svých příjmů svým akcionářům ve formě dividendových plateb (obvykle čtvrtletně). Jako vlastníci mají akcionáři obvykle právo volit představenstvo a rozhodovat o dalších významných záležitostech společnosti. Podle federálního zákona USA o cenných papírech musí společnost obeslat akcionáře ověřeným prohlášením obsahujícím informace o kandidátech do představenstva (údaje o obchodních zkušenostech) a o dalších záležitostech, o kterých akcionář hlasuje. Tyto informace jsou podstatné pro kvalifikované rozhodování akcionáře.

Korporátní dluhopisy (Corporate Bonds)

Nejběžnější formu korporatního dlužního cenného papíru je dluhopis. Je to certifikát, který slibuje zpětné splacení určité peněžní částky, kterou investor či vlastník dluhopisu půjčil společnosti, a to k určitému datu. Na oplátku za půjčení peněz se společnost také zavazuje platit každoročně držiteli dluhopisů jistou částku jako "úrok". Většinou je to procento z vypůjčené částky. Držitelé dluhopisů nejsou vlastníky společnosti a tudíž nemají nárok na dividendové platby či hlasovací právo v záležitostech společnosti. Návratnost jejich investic není zpravidla závislá na obchodní úspěšnosti daného podniku Držitelé dluhopisů mají právo na jistou předem dohodnutou částku z úroků, stejně jako mají nárok na vrácení hlavní částky dluhopisu, jestliže ho drží po určenou dobu.

Municipální dluhopisy (Municipal Bonds)

Kromě dluhopisů soukromých firem existují také dluhopisy municipální, které vydávají města či jisté agentury místní správy. Důležitým rozlišovacím znakem těchto cenných papírů je, že jejich úrok nepodléhá federálnímu zdanění. Je také osvobozen od státních či místních daní, když jejich držitel žije v místě, které podléhá jurisdikci úřadu, který je vydal. Kvůli úlevám na daních a nižšímu riziku je však obvykle jejich úroková míra nižší než u dluhopisů korporačních.

Vládní dluhové cenné papíry (Government Securities)

Americká vláda vydává množství dluhových cenných papírů. Počítáme sem pokladniční poukázky (Treasury bills) vydávané ministerstvem financí, či vládní dluhopisy (Treasury notes, US bonds). Pokladniční poukázky jsou také prodávány ministerstvem financí dealerům cenných papírů na aukcích. Investoři mohou bez poplatků nakupovat všechny tři typy přímo od Federal Reserve Bank či od Bureau of the Public Debt. Kromě toho je prodávají také banky, dealeři vládních cenných papírů a další brokeři.

Opce na akcie (Stock Options)

Opce je právo něco koupit či prodat v jistém budoucím okamžiku. Typ opce, který nás zde zajímá je standardizované a obchodovatelné právo (opce) na nákup či prodej akcií společností. Dělí se na dvě kategorie - "calls", které dávají investorovi právo kupovat 100 akcií jednoho druhu za fixní cenu během určitého období a "puts", které dávají investorovi právo prodat 100 akcií jednoho druhu za fixní cenu během určitého období.

Investiční společnosti (Investment Companies)

Společnosti či trusty, které z principu investují kapitál do cenných papírů, se nazývají investiční společnosti. Investiční společnosti často diverzifikují své investice do různých typů akcií, dluhových cenných papír či jiných aktiv za účelem naplnění specifických investičních cílů.

Investiční smlouvy a omezená partnerství (Investment Contracts and Limited Partnerships)

Investoři někdy shromáždí peníze pro společný podnik zřízený třetí stranou za účelem dosažení zisku. To se nazývá investiční kontrakt. Takové podniky se mohou zabývat čímkoliv - chovem dobytka počínaje a výrobou filmů konče. Nejčastějším způsobem je ustavení omezeného partnerství, ve kterém investoři vlastní v podniku podíl, ale neúčastní se aktivně řízení.

Investiční trust pro nemovitosti (Real Estate Investment Trust - REIT)

Investiční trusty zřízené za účelem investování do výstavby či nákupu nemovitostí.

IPO (Initial Public Offering - Primární emise cenných papírů)

Primární emise cenných papírů je proces, při kterém společnost poprvé nabízí své akcie široké investorské veřejnosti. Cenné papíry nabízejí při IPO většinou menší začínající společnosti, které shánějí kapitál potřebný pro další rozvoj či expanzi. Akcie v IPO však mohou také emitovat například divize větších firem, které se osamostatňují. Investoři nakupující akcie při IPO se musí smířit s poměrně vysokým rizikem, ale v případě úspěchu mohou počítat s několikanásobným ziskem.



Typy investic - zpravodajství





FAQ:Chybi otazky Otázky a odpovědi Typy investic
Zlato - vývoj ceny komodity Elektřina
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.