Věcné břemeno
Co je věcné břemeno
Zjednodušeně by se dalo říct, že věcné břemeno omezuje vlastníka nemovitosti ve prospěch někoho jiného – například věcné břemeno dožití dává povinnost majiteli nechat v nemovitosti dožít konkrétní osobu či osoby.
Věcné břemeno má vždy stranu oprávněného a stranu povinného. Povinný je vlastník věci, který musí ve prospěch oprávněného něco dát, trpět, vykonat nebo se něčeho zdržet. Oprávněný má právo využít určitou část věci vlastníka.
Věcné břemeno vztahující se k nemovitosti je zapsáno na listu vlastnictví, v části C. V úplném LV je rozepsáno, o jaké věcné břemeno se jedná, což je důležitá informace, protože ne všechna břemena musí být nutně omezující. Například v bytových domech je běžným věcným břemenem zpřístupnit trafostanici od dodavatelů energií. Na druhou stranu věcné břemeno dožití, bude pro nového vlastníka nemovitosti omezující.
Nový občanský zákoník dělí věcná břemena na dva druhy, na:
- služebnost a
- reálné břemeno
Když tedy někdo mluví o věcných břemenech, může myslet jeden nebo druhý typ. Pojem věcné břemeno je tak obecným, zastřešujícím pojmem.
Služebnost
Služebnost se od reálného břemena odlišuje pasivitou vlastníka věci, který je na základě služebnosti povinen:
- něco trpět ve prospěch oprávněné osoby – např. vlastník umožní sousedovi, aby přejížděl přes jeho pozemek nebo aby čerpal vodu ze společné studny,
- zdržet se činnosti, kterou by jinak jako vlastník mohl vykonávat – např. vlastník se zaváže, že svou stavbu nebude zvyšovat, aby nezastínila sousedovi jeho výhled do krajiny).
Příklady služebnosti:
- Služebnost inženýrské sítě
- Opora cizí stavby
- Služebnost okapu
- Právo na vodu
- Služebnost stezky
- Služebnost průhonu
- Služebnost cesty
- Služebnost bytu
Zákoník rozlišuje dva hlavní typy služebností, kterými jsou služebnosti pozemkové a osobní, podle toho, zda zatěžují pozemek či zda osobu. Pozemkové služebnosti jsou převoditelné spolu s pozemkem. Osobní služebnosti zanikají se smrtí oprávněné osoby.
Příklad pozemkové služebnosti:
Pan Novák vlastní dva pozemky a jeden se rozhodne prodat. Příjezdová cesta na pozemek, který chce dále vlastnit, však vede přes pozemek, který chce prodat. Zatíží tedy tento pozemek ještě před jeho prodejem služebností cesty a předejde tak možným komplikacím v podobě bránění přístupu na svůj pozemek. Nový majitel musí strpět průjezd pana Novák přes svůj pozemek. Tato služebnost je vázána na pozemek a přechází tak i na případné další majitele.
Příklad osobní služebnosti:
Paní Krupičková se rozhodne darovat svému vnukovi rodinný dům, ve kterém v současnosti žije. V darovací smlouvě se zřídila služebnost bytu opravňující paní Novákovou doživotně užívat celé spodní patro domu pro své potřeby. Spolu s návrhem na katastr na přepis vlastnictví z paní Novákové na vnuka se zažádá i o zápis věcného břemene dožití ve prospěch paní Novákové. Toto právo zanikne po smrti paní Novákové.
Reálné břemeno
Reálná břemena se vyznačují tím, že zavazují vlastníka věci k tomu, aby ve prospěch jiné osoby něco aktivně konal.
Toto aktivní plnění může mít podobu odvodů (peněžitých nebo naturálních) anebo podobu aktivní činnosti, jako je třeba určitá služba (úklid, odvoz do nemocnice, vaření apod.).
Příklady reálného břemena:
Paní Nováková se rozhodne darovat synovi svůj byt. V darovací smlouvě si vymíní, že jí syn musí pravidelně pomáhat s úklidem i nákupem a postarat se o ni, až bude nemohoucí.
Pan Dvořák je senior a vlastní domek s rozsáhlým pozemkem, který navazuje na pozemek rodinné farmy, kterou by majitelé rádi rozšířili. Pro starého pana Nováka, který nemá v blízkosti rodinu, může být výhodné zřídit výměnek – přenechat pozemek za určitých podmínek. Obsahem smlouvy o výměnku může být povinnost nových vlastníků pozemku panu Dvořákovi pravidelně vařit a nakupovat, dodávat mu pravidelně produkty z farmy, doprovázet jej k lékaři a měsíčně mu zasílat smluvenou částku. Výměnek zanikne smrtí pana Dvořáka.
Není-li povinnost z reálného břemene plněna, má oprávněný namísto toho nárok na peněžitou náhradu, pro níž může vést výkon rozhodnutí (resp. exekuci) na nemovitou věc, která je reálným břemenem zatížena.
Název pojmu - zpravodajství
Příbuzné stránky
- Montážník - jeřábník, vazač břemen - nabídka práce
- Poradce majetku a věcných hodnot - nabídka práce
- Věcná práva k cizím věcem, Díl 5 - Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb., porovnání znění k 1.1.2014
- Věcný průzkum, § 22 - Zákon o ochranných známkách č. 441/2003 Sb.
- Golf Čertovo břemeno s.r.o. - fyzické osoby, právnické osoby
- Do vlády míří věcný záměr zákona o univerzitních nemocnicích
- Golf Čertovo břemeno s.r.o. - Živnostenský rejstřík
- Golf Čertovo břemeno s.r.o. aktuálně - Změny a události ve společnosti
- Referent/Ka Věcných Břemen - Volná místa
- Hypotéka na nemovitosti s věcným břemenem – vše, co potřebujete vědět
- Věcná břemena, Oddíl 2 - Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Věcná práva, Hlava II - Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.