Příjmy v době koronaviru - Na co máte nárok?
Jak se změní vaše příjmy v době koronaviru, pokud máte karanténu nebo ošetřovné, jste nemocní, došlo k přerušení práce kvůli uzavření pracoviště, pracujete z domova nebo jste o práci přišli.
Koronavirus - Karanténa nebo nemoc
Při karanténě nebo nemoci máte prvních 14 dnů nárok na náhradu mzdy za nemoc vyplácenou zaměstnavatelem za neodpracované pracovní dny. Od 15. dne nemoci nebo karantény máte nárok na nemocenskou.
Koronavirus - Přerušení práce
Pokud zaměstnanec nemůže pracovat, protože např. bylo uzavřeno jeho pracoviště, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele a zaměstnanci se vyplácí tzv. náhrada mzdy.
Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel v obvyklém výplatním termínu. Na náhrady mzdy související s koronavirem mohou zaměstnavatelé čerpat příspěvky od státu.
Náhrady mzdy vyplácené zaměstnavatelem v době koronaviru
Základní situace, které mohou nastat:
A) Nařízení karantény zaměstnancům - Náhrada mzdy nebo platu bude zaměstnancům vyplácena ve výši min. 60 % redukovaného průměrného výdělku. Náhrada je vyplácena 14 dní. Podrobnosti a kalkulačka jsou popsané výše v odstavci Koronavirus - Karanténa nebo nemoc.
B) Nemožnost přidělovat práci zaměstnancům z důvodu mimořádných krizových opatření vlády - Náhrada mzdy / platu bude zaměstnanci vyplácena ve výši 100 % jeho průměrného výdělku.
C) Nemožnost přidělovat práci zaměstnancům z důvodu nařízení karantény či péči o dítě u významné části zaměstnanců - Náhrada mzdy / platu bude zaměstnanci vyplácena ve výši 100 % jeho průměrného výdělku.
D) Omezení dostupnosti vstupů (surovin, výrobků, služeb) nezbytných k činnosti zaměstnavatele v důsledku karanténních opatření (či obecně výpadků výroby) u dodavatele, včetně zahraničí - Náhrada mzdy / platu bude zaměstnanci vyplácena ve výši 80 % jeho průměrného výdělku.
E) Omezení poptávky po službách, výrobcích a jiných produktech zaměstnavatele v důsledku karanténních opatření v místě odbytu zaměstnavatele (ČR i zahraničí) - Náhrada mzdy nebo platu zaměstnanci vyplácena nejméně ve výši 60 % jeho průměrného výdělku.
Koronavirus - Ošetřovné, změny kvůli koronaviru
Ošetřovné kvůli koronaviru a uzavření škol/školek se do 30.června 2020 vyplácelo na děti do 13 let po celou dobu uzavření škol nebo školek a často i po jejich otevření, pokud dítě do školy nebo školky nechodilo ze závažných důvodů.
Od dubna do června 2020 se výše ošetřovného pro zaměstnance zvýšila z obvyklých 60 % na 80 % denního vyměřovacího základu. Toto navýšení přestalo platit na konci června 2020.
Nárok na ošetřovné měli od dubna do června 2020 také pracovníci na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ).
O ošetřovné kvůli koronaviru mohli v době uzavření škol na jaře 2020 požádat také živnostníci/OSVČ. Ošetřovné pro OSVČ ve výši 424 Kč/den v březnu a 500 Kč na den od dubna do června 2020 vyplácelo Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Koronavirus - Práce z domova (home office)
Pokud můžete pracovat na dálku, dostáváte mzdu jako obvykle.
Koronavirus - Ztráta zaměstnání, podpora v nezaměstnanosti
Ztrátu zaměstnání do 3. dnů ohlaste na úřadu práce v blízkosti svého bydliště. Nárok na podporu v nezaměstnanosti máte, pokud jste v posledních dvou letech odpracovali alespoň 12 měsíců nebo splnili další podmínky popsané podrobněji na stránce podpora v nezaměstnanosti.
Najdete u nás i kalkulačku pro výpočet podpory v nezaměstnanosti.
Příbuzné stránky
- Ostatní příjmy, § 10 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Příspěvek na péči - péče o osobu blízkou: nárok, výše, stupně
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí kvůli koronaviru, daň z nabytí nemovitosti v roce 2020
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Silniční daň v roce 2020, posunutí placení záloh kvůli koronaviru
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc