DPP - Dohoda o provedení práce 2025. Změny během roku 2024 a od 1.1.2025

     

Dohoda o provedení práce (zkráceně DPP) je jeden ze smluvních vztahů mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. U DPP není zkušební doba, sjednává se písemně a musí obsahovat:

  • dobu, na kterou se uzavírá
  • vymezení úkolu nebo činnosti
  • výši sjednané odměny
  • rozsah práce (nesmí překročit 300 hodin)

Zaměstnanec může dohodu o provedení práce uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů, od roku 2025 mělo dojít ke zpřísnění podmínek a počet přivýdělku na DPP měl být omezen. Ovšem toto je nakonec odvoláno a od roku 2025 nedojde k hlídání počtu uzavření DPP, k jediné změně, které dojde bude navýšení limitu neplacení zdravotního a sociálního pojištění. Limit bude ve výši 25 % průměrné mzdy. Pro rok 2025 to tedy je částka 11 500 Kč u jednoho zaměstnavatele. Pokud je u jednoho zaměstnavatele uzavřeno více dohod, tak se příjem sčítá.

Volná místa na dohodu o provedení práce

Mapa nabídek práce na DPP




Od 1. 1. 2024 došlo k důležitým změnám při využití DPP:


  • pracovníci na DPP získali nárok na dovolenou
  • rozvrh pracovní doby předem 
  • i u dohod bude třeba platit příplatky za víkendy, svátky, práci v noci atd.
     

DPP, registr dohod a Výkaz DPP od 1. 7. 2024

  • vznikl registr dohod - hlavně kvůli kontrole limitu, o kterém jsme se zmiňovali výše - všechny DPP tedy bude třeba hlásit úřadům

Od 1. 7. 2024 vznikla povinnost pro zaměstnavatele nahlásit všechny zaměstnance, kteří pro něj pracují, na nový formulář - Výkaz DPP. Tímto výkazem se budou hlásit všichni zaměstnanci, kteří pro zaměstnavatele na DPP pracují a to i ti, kteří budou mít daný měsíc nulový příjem a nebo naopak ti, kteří budou mít výdělek nad 10 000 Kč v roce 2024. Pro rok 2025 se částka navyšuje a limit bude činit 11 500 Kč. Dříve se museli hlásit při překročení limitu pro zdravotní a sociální pojištění na formulář "Oznámení o nástupu do zaměstnání či Oznámení o skončení do zaměstnání". Tyto formuláře už není třeba používat, vše se zohledňuje na novém formuláři "Výkaz DPP" - tedy přihlášení, odhlášení i výše výdělku.

Formulář "Výkaz DPP" tedy obsahuje:

  •  jméno a příjmení zaměstnance
  • rodné číslo (datum narození a místo, pokud RČ nebylo přiděleno)
  • zdravotní pojišťovna zaměstnance
  • nástup a skončení zaměstnance
  • výše příjmů zaměstnance za konkrétní měsíc, který se zrovna ohlašuje

Formulář se musí poslat vždy do 20. následujícího měsíce. Jako první měsíc pro povinnost nahlášení byl měsíc červenec 2024, takže první hlášení do registru muselo proběhnout do 20. 8. 2024. Hlášení do registru platí i nadále v roce 2025.


Změny, které proběhnou od 1. 1. 2025

Původně mělo být zastropování limitů rozděleno následovně (protože bylo podezření na zneužívání používání dohod u více zaměstnavatelů): u jednoho zaměstnavatele měl být limit 25 % průměrné mzdy - pro rok 2025 se jedná tedy o částku ve výši 11 500 Kč. U více zaměstnavatelů měla každá další dohoda mít snížený limit pro neplacení sociálního a zdravotního a to ve výši 4 500 Kč pro rok 2025. Po nahrávání dohod do registru se zjistilo, že k zneužívání DPP nedochází (nebo ne v nějakém velkém rozsahu) a že je dopad minimální. Pro rok 2025 bude zachován tedy pouze jeden limit a to pro všechny dohody - 25 % průměrné mzdy ve výši 11 500 Kč.

 Shrnutí:

Limit po reformě od 1.1.2025 bude jen jeden a bude vypadat takto: 
 - zaměstnanec pracuje na DPP - 25%  průměrné mzdy bude bez odvodu sociálního a zdravotního pojištění (pro rok 2025 se jedná o  částku 11 500 Kč).

Měsíční odměna do 11 500 Kč by se měla od ledna 2025 počítat takto:

Je osvobozeno od placení sociálního a zdravotního pojištění (nehradí zaměstnanec ani zaměstnavatel). Pokud ale neplatíte zdravotní pojištění jinde a zároveň nejste tzv. "státní" pojištěnec (důchodce, student, na rodičovské,..), musíte platit zdravotní pojištění jako Osoba bez zdanitelných příjmů v konstantní výši 13,5 % z minimální mzdy pro daný rok. (v roce 2025 tedy z částky 20 800 Kč = 2 808 Kč)

Pokud

  • nemáte podepsané prohlášení k dani
    • zdaňuje se 15% srážkovou daní
    • nelze uplatnit slevy
    • příjem se následně nemusí uvádět v daňovém přiznání. Pokud ho ale uvedete dobrovolně a v daném roce budete mít nízké příjmy, získáte sraženou daň zpátky, protože budete moci využít daňové slevy a nezdanitelné části základu daně. 
  • máte podepsané prohlášení k dani
    • placena 15% zálohová daň
    • lze uplatnit slevy - základní slevu na poplatníka, na invaliditu, daňové zvýhodnění na děti

 

Měsíční odměna nad 11 500 Kč se od ledna 2025 bude počítat takto:

Sociální a zdravotní pojištění se odvádí - zaměstnanec hradí 11,6 % z hrubé mzdy, zaměstnavatel 33,8 % z hrubé mzdy. Placena 15% zálohová daň. 

  • nemáte podepsané prohlášení k dani
    • nelze uplatnit slevu na dani, ale při následném podání daňového přiznání lze uplatnit slevy - základní slevu na poplatníka, na invaliditu, daňové zvýhodnění na děti (a může vzniknout nárok na daňovou vratku)
  • máte podepsané prohlášení k dani
    • lze uplatnit slevy či zvýhodnění na děti. 


Upozornění:

Prohlášení k dani lze mít na jeden konkrétní měsíc nebo období podepsáno pouze u jednoho zaměstnavatele.

Tedy ve stejný měsíc nemohu mít prohlášení podepsáno u více zaměstnavatelů, ale např. na první čtvrtletí lze mít prohlášení podepsáno u jednoho zaměstnavatele a na zbytek roku u jiného. 

 

DPP počet hodin

Rozsah práce pro 1 zaměstnavatele nesmí být v jednom kalendářním roce v rámci DPP vyšší než 300 hodin. I v případě, že se stejným zaměstnavatelem uzavřete více dohod o provedení práce, součet prací za všechny sjednané dohody nesmí v 1 kalendářním roce tento limit překročit.


Dohoda o provedení práce - daně, pojištění

Danění a placení pojistného se u DPP liší podle výše odměny a podle toho, zda máte u daného zaměstnavatele podepsané prohlášení k dani ("růžové") a tedy uplatňujete slevu na pojistníka případně další slevy.

 Upozornění:

Prohlášení k dani lze mít na jeden konkrétní měsíc nebo období podepsáno pouze u jednoho zaměstnavatele.

Tedy ve stejný měsíc nemohu mít prohlášení podepsáno u více zaměstnavatelů, ale např. na první čtvrtletí lze mít prohlášení podepsáno u jednoho zaměstnavatele a na zbytek roku u jiného. 

 

Dohoda o provedení práce - nárok na dovolenou

Od roku 2024 vznikl zaměstnanci nárok na dovolenou a to při splnění několika podmínek. Nárok na dovolenou vznikne ve chvíli, kdy doba trvání dohody překročí minimálně 28 pracovních dní a zároveň zaměstnanec odpracuje alespoň 80 hodin. K výpočtu poslouží fiktivní délka pracovní doby 20 hodin týdně a vzorec je následující: (TPD)/52*TPD*výměra dovolené. Pokud dohodář dovolenou nevybere, tak ji bude muset zaměstnavatel proplatit.


Dohoda o provedení práce - výpověď u DPP

Dohoda o provedení práce může být rozvázána jen:

  • dohodou - s výpovědí musí souhlasit jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec a určí si datum ukončení spolupráce. Dohoda by měla být sepsána písemně s tím, že jedna kopie zůstává zaměstnanci a druhá zaměstnavateli. Dohoda lze ukončit i s udáním důvodu.

  • výpovědí. Tuto možnost můžete podat zaměstnavateli písemně a je s výpovědní lhůtou a v tomto případě se jedná o 15 dnů. Výpovědní lhůta běží dnem, kdy byla podána. V této době musí zaměstnanec pracovat dle rozsahu sepsané ve smlouvě.

  • okamžitým zrušením. Toto zrušení může nastat ze strany zaměstnavatele pokud zaměstnanec hrubým způsobem porušuje své pracovní povinnosti. Ze strany zaměstnance může okamžité zrušení nastat například ze zdravotních důvodů a nebo pokud nedostane do 15 dnů mzdu po splatnosti.
  • poslední možností je zrušení ve zkušební době pokud byla sjednána.

Zprávy k DPP

Další zprávy k tématu "DPP - Dohoda o provedení práce 2025. Změny během roku 2024 a od 1.1.2025"

Dohoda o provedení práce - otázky a odpovědi

  • Kdy je lepší použít DPP a kdy DPČ?

    Na DPČ můžete pracovat v průměru až polovinu týdenní pracovní doby (tzn. poloviční pracovní úvazek – do 20 hodin/týdně). Dohoda o provedení práce se oproti tomu sjednává spíše na činnosti jednorázového charakteru. Je omezena limitem 300 hodin práce za rok.

  • Jak se DPP uzavírá a co se z ní platí?

    Dohoda o provedení práce musí být uzavřena písemně a rozsah práce, na který se dohoda o provedení práce uzavírá, nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce. Dále musí být v dohodě uvedena doba, na kterou se tato dohoda uzavírá. Daně z dohody o provedení práce platíte vždy. Pokud nepodepíšete prohlášení poplatníka daně z příjmu bude Vám sražena daň srážková, která činí 15 %, pokud podepíšete, bude se jednat o daň zálohovou. Od roku 2025 je stanoven limit 25 % průměrné mzdy pro neplacení odvodů za zdravotní a sociální pojištění do výše 11 500 Kč u DPP. Více informací naleznete na našich stránkách zde:DPP





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.