DPP - Dohoda o provedení práce 2024, 2025. Změny od 1. 7. 2024 a 1. 1. 2025
Dohoda o provedení práce (zkráceně DPP) je jeden ze smluvních vztahů mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. U DPP není zkušební doba, sjednává se písemně a musí obsahovat:
- dobu, na kterou se uzavírá
- vymezení úkolu nebo činnosti
- výši sjednané odměny
-
rozsah práce (nesmí překročit 300 hodin)
Zaměstnanec může dohodu o provedení práce uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů, od roku 2024 mělo dojít ke zpřísnění podmínek. Ovšem nedošlo ke shodě a toto omezení se bude týkat až roku 2025 Pozn. sociální a zdravotní se mělo v roce 2024 platit již od 17.500 Kč v součtu za měsíc v případě dohod o provedení práce, tedy nad 40 % průměrné mzdy za daný rok.
Volná místa na dohodu o provedení práce
Od 1. 1. 2024 došlo k důležitým změnám při využití DPP:
- pracovníci na DPP získají nárok na dovolenou
- rozvrh pracovní doby předem
- vznikne registr dohod - hlavně kvůli kontrole limitu, o kterém jsme se zmiňovali výše - všechny DPP tedy bude třeba hlásit úřadům
- i u dohod bude třeba platit příplatky za víkendy, svátky, práci v noci atd.
DPP, registr dohod a Výkaz DPP od 1. 7. 2024
Od 1. 7. 2024 vzniká povinnost pro zaměstnavatele nahlásit všechny zaměstnance, kteří pro něj pracují, na nový formulář - Výkaz DPP. Tímto výkazem se budou hlásit všichni zaměstnanci, kteří pro zaměstnavatele na DPP pracují a to i ti, kteří budou mít daný měsíc nulový příjem a nebo naopak ti, kteří budou mít výdělek nad 10.000 Kč a dříve se museli hlásit na formulář "Oznámení o nástupu do zaměstnání či Oznámení o skončení do zaměstnání".
Formulář "Výkaz DPP" bude obsahovat:
- jméno a příjmení zaměstnance
- rodné číslo (datum narození a místo, pokud RČ nebylo přiděleno)
- zdravotní pojišťovna zaměstnance
- nástup a skončení zaměstnance
- výše příjmů zaměstnance za konkrétní měsíc, který se zrovna ohlašuje
DPP počet hodin
Rozsah práce pro 1 zaměstnavatele nesmí být v jednom kalendářním roce v rámci DPP vyšší než 300 hodin. I v případě, že se stejným zaměstnavatelem uzavřete více dohod o provedení práce, součet prací za všechny sjednané dohody nesmí v 1 kalendářním roce tento limit překročit.
Dohoda o provedení práce - daně, pojištění
Danění a placení pojistného se u DPP liší podle výše odměny a podle toho, zda máte u daného zaměstnavatele podepsané prohlášení k dani ("růžové") a tedy uplatňujete slevu na pojistníka případně další slevy.
Upozornění:
Prohlášení k dani lze mít na jeden konkrétní měsíc nebo období podepsáno pouze u jednoho zaměstnavatele.
Tedy ve stejný měsíc nemohu mít prohlášení podepsáno u více zaměstnavatelů, ale např. na první čtvrtletí lze mít prohlášení podepsáno u jednoho zaměstnavatele a na zbytek roku u jiného.
Dohoda o provedení práce - nárok na dovolenou
Od roku 2024 vznikne zaměstnanci nárok na dovolenou a to při splnění několika podmínek. Nárok na dovolenou vznikne ve chvíli, kdy doba trvání dohody překročí minimálně 28 pracovních dní a zároveň zaměstnanec odpracuje alespoň 80 hodin. K výpočtu poslouží fiktivní délka pracovní doby 20 hodin týdně a vzorec je následující: (TPD)/52*TPD*výměra dovolené. Pokud dohodář dovolenou nevybere, tak ji bude muset zaměstnavatel proplatit.
Dohoda o provedení práce - výpověď u DPP
Dohoda o provedení práce může být rozvázána jen:
- dohodou - s výpovědí musí souhlasit jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec a určí si datum ukončení spolupráce. Dohoda by měla být sepsána písemně s tím, že jedna kopie zůstává zaměstnanci a druhá zaměstnavateli. Dohoda lze ukončit i s udáním důvodu.
- výpovědí. Tuto možnost můžete podat zaměstnavateli písemně a je s výpovědní lhůtou a v tomto případě se jedná o 15 dnů. Výpovědní lhůta běží dnem, kdy byla podána. V této době musí zaměstnanec pracovat dle rozsahu sepsané ve smlouvě.
- okamžitým zrušením. Toto zrušení může nastat ze strany zaměstnavatele pokud zaměstnanec hrubým způsobem porušuje své pracovní povinnosti. Ze strany zaměstnance může okamžité zrušení nastat například ze zdravotních důvodů a nebo pokud nedostane do 15 dnů mzdu po splatnosti.
- poslední možností je zrušení ve zkušební době pokud byla sjednána.
Změny, které měly proběhnout k 1. 7. 2024, ale platnost se posouvá na 1. 1. 2025
- od července mělo dojít k zastropování úlev na sociálním a zdravotním pojištění (do roku 2023 se neodvádí sociální pojištění do 10.000 Kč u jednoho zaměstnavatele, přičemž maximální uzavření dohod pro více zaměstnavatelů nebylo limitováno).
- 1. limit pokud zaměstnanec pracuje na DPP pouze pro jednoho zaměstnavatele - 25% průměrné mzdy bude bez odvodu sociálního a zdravotního pojištění (pro rok 2024 se jedná o částku 10.500 Kč, pro rok 2025 to bude zřejmě 11.000 Kč).
- 2. limit měl být součet všech zaměstnavatelů do výše 40 % průměrné mzdy bez odvodu sociálního a zdravotního pojištění (pro rok 2024 se jedná o maximální souhrn do výše 17.500 Kč), to se ale jevilo jako složité, tak by nakonec mělo fungovat pro každou další dohodu zvlášť. Každá další DPP bude jako tzv. vedlejší DPP a bude brána jako zaměstnání malého rozsahu a z částky nad 4.500 Kč (limit pro rok 2024 byl 4.000 Kč, pro rok 2025 by se měl limit zvýšit na 4.500 Kč) se bude odvádět sociální a zdravotní pojištění.
Měsíční odměna do 11.000 Kč (v případě práce pro 1 zaměstnavatele) a nebo každá další do 4.500 Kč (v případě práce pro více zaměstnavatelů na DPP) by se měla od ledna 2025 počítat takto:
Je osvobozeno od placení sociálního a zdravotního pojištění (nehradí zaměstnanec ani zaměstnavatel). Pokud ale neplatíte zdravotní pojištění jinde a zároveň nejste tzv. "státní" pojištěnec (důchodce, student, na rodičovské,..), musíte platit zdravotní pojištění jako Osoba bez zdanitelných příjmů v konstantní výši 13,5 % z minimální mzdy pro daný rok. (v roce 2024 tedy z částky 18.900 Kč = 2.552 Kč)
Pokud
- nemáte podepsané prohlášení k dani
-
zdaňuje se 15% srážkovou daní
-
nelze uplatnit slevy
- příjem se následně nemusí uvádět v daňovém přiznání. Pokud ho ale uvedete dobrovolně a v daném roce budete mít nízké příjmy, získáte sraženou daň zpátky, protože budete moci využít daňové slevy a nezdanitelné části základu daně.
-
máte podepsané prohlášení k dani
-
placena 15% zálohová daň
- lze uplatnit slevy - základní slevu na poplatníka, na studenta, daňové zvýhodnění na děti
Měsíční odměna nad 11.000 Kč (v případě práce pro 1 zaměstnavatele) nebo nad 4.500 Kč v každé další uzavřené DPP (v případě práce pro více zaměstnavatelů na DPP) by se od ledna 2025 počítala takto:
Sociální a zdravotní pojištění se odvádí - zaměstnanec hradí 11,6 % z hrubé mzdy, zaměstnavatel 33,8 % z hrubé mzdy. Placena 15% zálohová daň.
- nemáte podepsané prohlášení k dani
-
nelze uplatnit slevu na dani, ale při následném podání daňového přiznání lze uplatnit slevy - základní slevu na poplatníka, na studenta, daňové zvýhodnění na děti (a může vzniknout nárok na daňovou vratku)
- máte podepsané prohlášení k dani
- lze uplatnit slevy či zvýhodnění na děti.
Poznámka: Limity se mohou ještě upravovat nebo lišit, tuto skutečnost sledujeme a budeme jí průběžně upravovat.
Upozornění:
Prohlášení k dani lze mít na jeden konkrétní měsíc nebo období podepsáno pouze u jednoho zaměstnavatele.
Tedy ve stejný měsíc nemohu mít prohlášení podepsáno u více zaměstnavatelů, ale např. na první čtvrtletí lze mít prohlášení podepsáno u jednoho zaměstnavatele a na zbytek roku u jiného.
Zprávy k DPP
Další zprávy k tématu "DPP - Dohoda o provedení práce 2024, 2025. Změny od 1. 7. 2024 a 1. 1. 2025"
Dohoda o provedení práce - otázky a odpovědi
Kdy je lepší použít DPP a kdy DPČ?
Na DPČ můžete pracovat v průměru až polovinu týdenní pracovní doby (tzn. poloviční pracovní úvazek – do 20 hodin/týdně). Dohoda o provedení práce se oproti tomu sjednává spíše na činnosti jednorázového charakteru. Je omezena limitem 300 hodin práce za rok.
Jak se DPP uzavírá a co se z ní platí?
Dohoda o provedení práce musí být uzavřena písemně a rozsah práce, na který se dohoda o provedení práce uzavírá, nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce. Dále musí být v dohodě uvedena doba, na kterou se tato dohoda uzavírá. Daně z dohody o provedení práce platíte vždy. Pokud nepodepíšete prohlášení poplatníka daně z příjmu bude Vám sražena daň srážková, která činí 15 %, pokud podepíšete, bude se jednat o daň zálohovou. Od roku 2025 je stanoven limit 25 % průměrné mzdy pro neplacení odvodů za zdravotní a sociální pojištění do výše 11 500 Kč u DPP. Více informací naleznete na našich stránkách zde:DPP
Příbuzné stránky
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Kalendář jmen 2025 - svátky
- Kalendář 2025
- Prázdniny 2024/2025 nezveřejněny
- Prázdniny 2025/2026 nezveřejněny
- Úřad práce - nabídky práce, úřady práce
- Státní svátky 2025
- Státní svátky 2024
- Kalendář jmen 2024 - svátky
- Státní svátky Prosinec 2024
- Kalendář jmen Listopad 2024 - svátky
- Kalendář jmen Prosinec 2024 - svátky
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla