Výpověď 2024 - podmínky, výpověď bez udání důvodu, odstupné
Podmínky výpovědi z pracovního poměru
Výpověď musí být podaná vždy písemně. Ze strany zaměstnavatele musí být prozatím vždy s uvedením důvodů podle § 52. Výpověď ze strany zaměstnance může být s uvedením důvodů i bez nich. Pokud by výpověď měla být odvolána, musí tak vždy být se souhlasem obou smluvních stran a odvolání musí být písemné. Výpovědní doba činí minimálně 2 měsíce, může být ale po domluvě zaměstnance a zaměstnavatele i delší a tato domluva musí být také písemná. Pokud dojde k výpovědi podle paragrafu 52, písmena f) až h) - porušení povinností zaměstnance, tak může proběhnout zkrácení výpovědní doby z nynějších 2 měsíců na 1 měsíc.
Způsoby ukončení pracovního poměru mohou být tyto:
Výpověď ze strany zaměstnance
Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo nemusí uvádět důvod žádný. Zaměstnanec tedy nemusí nic vysvětlovat, ale musí výpověď provést písemně a zaměstnavateli doručit. Dále musí dodržet výpovědní dobu, která bývá zpravidla dvouměsíční a do roku 2024 běží od začátku měsíce následujícího. Od 1.1.2025 již začíná výpovědní doba běžet dnem doručení výpovědi. Pokud tedy nově podám výpověď 20.března, tak výpovědní lhůta skončí 19.května (dříve by skončila až 31.5.).
Výpověď ze strany zaměstnavatele
Zaměstnavatel může dát výpověď jen z důvodů uvedených v Zákoníku práce. Zaměstnavatel vždy musí ve výpovědi uvést z jakého důvodu výpověď dává. Důvody ukončení mohou být následovné:
- organizační důvody (zrušení zaměstnavatele či části, přemisťování zaměstnavatele či jeho části atd. nebo nadbytečnost z důvodu rušení místa, snižování stavu zaměstnanců a podobně)
- ze zdravotních důvodů (podle lékařského posudku není zaměstnanec zdravotně způsobilý pro výkon práce)
- zaměstnanec nesplňuje požadavky na práci
- okamžité zrušení pracovního poměru (porušení kázně, závažné porušení právních předpisů a podobně)
Momentálně se častěji také diskutuje o ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele bez udání důvodů. Aktuální velmi přísná pravidla pro propouštění zaměstnanců (jedna z nejpřísnějších v Evropě) by se tím mohla uvolnit, umožnit firmám větší flexibilitu a zároveň rozhýbat trh práce, kde je aktuálně enormní přebytek volných pracovních pozic. Dlouhodobá nízká nezaměstnanost této úpravě nahrávají. Stále se ale ještě diskutuje o podmínkách pro zaměstnance v případě tohoto propouštění. Nabízí se možnost vyplácení několikanásobně vyššího odstupného či pobírání podpory delší dobu. Pro rok 2025 již tato výpověď ještě není možná.
Ukončení pracovního poměru dohodou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem
Uplynutí smlouvy na dobu určitou
K ukončení pracovního poměru dochází i uplynutím smlouvy na dobu určitou.
Výpověď ve zkušební době
Zkušební doba bývá sjednaná na pracovní smlouvě, ale může být vedená i samostatně. Podmínkou zůstává, že musí být písemná. Zkušební doba pro běžné zaměstnance je od roku 2025 4 měsíce (do roku 2024 to byly 3 měsíce), v případě vedoucího zaměstnance může být až 8 měsíců (do roku 2024 to bylo 6 měsíců). Ovšem výpovědní doba nesmí být zároveň delší než je polovina sjednané doby pracovního poměru. Pokud tedy je smlouva uzavřená pouze na 5 měsíců, tak zkušební doba nesmí být delší než 2,5 měsíce.
Prodloužení zkušební doby nelze dodatečně prodlužovat, ale automaticky se zkušební doba prodlouží například z čerpání dovolené ve zkušební době, když se nemůžete do práce dostavit z rodinných důvodů a podobně. Pokud ve zkušební době onemocníte, je ochranná lhůta pouze prvních 14 dní, od 15. dne pracovní neschopnosti může zaměstnavatel pracovní poměr ukončit. Pokud neschopnost ukončíte do 14 dní, tak přesně o tuto dobu se zkušební doba zase prodlužuje.
Výpovědní doba
Pokud se tedy nejedná o okamžitou výpověď či ukončení ve zkušební době, tak výpovědní doba bývá zpravidla dvouměsíční. Pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem domluví na dohodě, tak může být i kratší. Pokud jedna strana s dohodou nesouhlasí, tak musí být podaná výpověď klasicky podle zákona a výpovědní dobu po dobu 2 měsíců je třeba dodržet. Do roku 2024 bylo důležité, kdy výpověď byla podaná. Pokud výpověď byla například 1.března, tak výpověď neběžela od tohoto data, ale vždy od prvního měsíce následujícího. Výpovědní doba tedy v tomto případě skončila až k 31.5. Od roku 2025 začíná výpovědní doba běžet již datem doručení, takže když výpověď přijde 1.3., tak pracovní poměr skončí 30.4.
Odstupné
Odstupné se odvíjí od odpracované doby u zaměstnavatele. Na odstupné vznikne nárok v případě výpovědi podané zaměstnavatelem. Při podání výpovědi zaměstnancem na odstupné nárok ze zákona nevzniká. Z odstupného se neodvádí sociální ani zdravotní pojištění, ale platí se z něj daň z příjmů a to klasicky ve výši 15 % či v případě progresivního zdanění ve výši 23 %.
- pokud byl pracovní poměr do 1 roku - nárok minimálně na 1 průměrný plat
- pokud byl pracovní poměr 1 až dva roky - nárok minimálně na 2 průměrné platy
- pokud pracovní poměr trval déle jak 2 roky - nárok minimálně na 3 průměrné platy
Od ledna 2025 by měla zaměstnanci při skončení pracovního poměru z důvodu ztráty zdravotní způsobilosti (pracovní úraz nebo nemoc z povolání) vyplácet odstupné přímo pojišťovna, u níž je zaměstnavatel ze zákona pojištěn. Výše odstupného, tedy 12násobek měsíčního výdělku zůstane zachovaná.
Kalkulačka odstupného
Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti 2025
Nově se od 1.1.2024 podpora v nezaměstnanosti neposouvá o vyplacené odstupné, ale podpora v nezaměstnanosti vyplácí hned od prvního dne. Toto platí i pro rok 2025.
Výpověď v roce 2025 - zpravodajství
Výpověď - otázky a odpovědi
Jak lze ukončit pracovní poměr?
Pracovní poměr může být ukončen různými způsoby. Nejjednodušším způsobem je ukončení dohodou zaměstnance a zaměstnavatele. Pokud se nedohodnou, tak výpověď může být podaná ze strany zaměstnavatele s uvedením důvodu. Ze strany zaměstnavatele být důvod ukončení být nemusí. Pracovní poměr může být ukončen ve zkušební době oběma stranami a také může skončit uplynutím doby na dobu určitou. Pracovní poměr může být ukončen i okamžitě a to například z hrubého porušení.
Jaká je výpovědní doba a jak zjistím odstupné při výpovědi zaměstnavatele?
Výpovědní doba je v délce 2 měsíce, může být ale se souhlasem obou stran domluvená i delší. Nárok na odstupné se stanovuje podle odpracované doby. Jeho výši můžete zjistit v naší kalkulačce.
Příbuzné stránky
- Státní svátky 2024
- Kalendář jmen 2024 - svátky
- Prázdniny 2024/2025 nezveřejněny
- Státní svátky Prosinec 2024
- Kalendář jmen Listopad 2024 - svátky
- Kalendář jmen Prosinec 2024 - svátky
- Kalkulačka OSVČ 2024 (za rok 2023) - výpočet daně, sociálního a zdravotního pojištění
- Zvýšení důchodu 2024 - kalkulačka: důchod 18.000 Kč se od června 2023 zvýší o 722 Kč.
- Ošetřovné 2024 - kalkulačka: celkem 6.399 Kč za 9 dnů ošetřovného při příjmu 40.000 Kč. O 27 Kč více než vloni.
- Nemocenská 2024 - kalkulačka: lidé s příjmy nad 41.000 Kč si na nemocenské letos mírně polepší.
- Zálohy OSVČ 2024 - sociální a zdravotní pojištění. Minimální zálohy, splatnost, paušální daň, nemocenské pojištění
- Aktuální změny ve výpočtu čisté mzdy v roce 2024. O kolik se vám zvýší čistá mzda?
Okénko finanční rady
Pavla Berdár, Delta Green
Iva Grácová, Bezvafinance
Nejlepší aplikace na správu financí v roce 2025: Získejte kontrolu nad svými penězi
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku