Evropská komise
Evropská komise je jedním z nejvýznamnějších orgánů Evropské unie. Zastupuje mezi institucemi Evropské unie nadnárodní princip, tzn. že prosazuje zájmy EU jako celku a tvoří protiváhu zájmům jednotlivých členských států.
Komise je stálým orgánem.
Hlavní úkoly Evropské komise
- předkládat návrhy právních předpisů Parlamentu a Radě: Evropská komise má legislativní iniciativu, což znamená, že jako jediná může Evropskému parlamentu a Radě předkládat návrhy právních předpisů EU. Zástupci Evropské komise se účastní jednání Parlamentu, kde musí obhajovat svá stanoviska. Pokud je Komise vyzvána, musí písemně či ústně odpovědět na interpelace členů Parlamentu. Komise musí před přijetím nového legislativního návrhu povinně monitorovat sociální a ekonomické podmínky v Unii, aby zjistila, zda navrhovaný zákon přinese zlepšení. Proto je v kontaktu s různými zájmovými skupinami a poradními orgány, jakými jsou Hospodářský a sociální výbor a Výbor regionů. Evropská komise spolupracuje úzce s Radou EU a Účetním dvorem. Důležitou roli mají také stanoviska národních vlád a parlamentů. Komise se řídí zásadou subsidiarity a proporcionality.
- řídit a provádět politiky EU a plnit rozpočet: Komise se podílí na řízení, výkonu a implementaci politik Unie a spravuje rozpočet. Je spolu s Účetním dvorem odpovědná za kontrolu výdajů z rozpočtu EU, které většinou uskutečňují vnitrostátní a místní orgány. Pouze shledá-li Evropský parlament výroční zprávu Účetního dvora uspokojivou, udělí Komisi abolutorium za plnění rozpočtu. Komise hraje významnou roli v oblasti ochrany hospodářské soutěže, kde dohlíží na zabezpečení rovných podmínek pro podniky a rovněž může zakázat fúze společností, pokud se domnívá, že by ohrozily spravedlivou hospodářskou soutěž. Musí také kontrolovat, zda země EU nenarušují hospodářskou soutěž například nepovolenými státními dotacemi. Může také ukládat finanční sankce.
- vymáhat akty EU (společně se Soudním dvorem): Komise jako "strážkyně smluv" prosazuje evropské právo a dohlíží na jeho dodržování, tzn. že je zodpovědná za zajištění řádného uplatňování aktů EU ve všech členských zemích. Pokud zjistí, že některá členská země neuplatňuje právní předpis EU, zahájí tzv. řízení pro porušení práva, kdy nejprve zašle oficiální dopis dané vládě s odůvodněním svého stanoviska a stanovením lhůty na vysvětlení. Jestliže stát včas nepodá uspokojivé vysvětlení ani nezjedná nápravu, zašle Komise další dopis, v němž stanoví lhůtu, do kdy je třeba situaci napravit. Pokud ani tentokrát členský stát požadavky nesplní, je věc postoupena Soudnímu dvoru, který může svým rozsudkem uložit finanční sankce.
- zastupovat EU na mezinárodní scéně, např. při sjednávání dohod mezi EU a jinými zeměmi: Komise reprezentuje Unii na mezinárodní úrovni a sjednává smlouvy s třetími zeměmi.
Základní pravomoci Evropské komise
- Výkonná pravomoc: Komise zabezpečuje provádění primárního práva (Římská smlouva, Smlouva o Evropské unii a další) a aktů vydaných na jejich základě (nařízení, směrnice, rozhodnutí). Jedná se zejména o oblast vnějších vztahů, kde navrhuje a dojednává smlouvy s dalšími státy a někdy je sama i uzavírá. Výkonnou pravomoc realizuje prostřednictvím individuálních rozhodnutí, zejména v oblasti hospodářské soutěže a obchodní politiky. Převážná část rozhodnutí Komise podléhá schválení Radou EU, případně Evropským parlamentem. Na základě zmocnění je Komise oprávněná vydávat delegované a prováděcí akty k již dříve přijatým legislativním aktům. Převážnou část těchto aktů vydává ve spolupráci se speciálně ustanovenými výbory, v nichž působí reprezentanti členských států nebo odborníci.
- Legislativní pravomoc: Komise má výsadní právo iniciovat (předkládat) návrhy legislativních aktů Evropské unie. Nové normy pak schvaluje Rada EU a Evropský parlament, které mohou předlohy modifikovat svými pozměňovacími návrhy.
Vlastní rozhodovací pravomoc má Komise v některých společných politikách a v záležitostech mezinárodně-obchodních vztahů. K jejím dalším pravomocem patří navrhování a spravování rozpočtu Unie. Je zmocněna samostatně vydávat normy administrativního charakteru. Komise může dočasně vyhlásit preventivní opatření na ochranu vnitřního trhu před dumpingovými dovozy ze třetích zemí. Dále zastupuje EU na jednáních o dohodách o obchodní a hospodářské spolupráci se třetími zeměmi. Evropská komise na konci každého kalendářního roku vypracovává Legislativní a pracovní program Komise, kde si určí cíle pro rok nadcházející. Tento program podléhá schválení Evropského parlamentu.
- Kontrolní pravomoc: Komise může po zjištění porušení evropského práva podat žalobu na členský stát pro nedodržování nebo nezavádění práva EU. Má právo na informace od členských států. O činnosti EU každoročně podává zprávu.
Organizace Evropské komise
Činnost Komise je zabezpečována prostřednictvím Generálních ředitelství a úřadů, tzv. specializovaných služeb (services). Generální ředitelství je řízeno Generálním ředitelem, který je odpovědný jednomu z komisařů. O celkový chod Komise se stará Generální sekretariát. Předsedu Komise musí schválit Rada EU a Evropský parlament. Komisaře nominují jednotlivé členské státy. Platí pravidlo jedna země, jeden komisař. Obvykle se jedná o významné politiky, kteří zastávali posty v národních vládách, parlamentech či v Evropském parlamentu. Komisaři nejsou reprezentanty státu, který je delegoval. Každému z komisařů je předsedou Komise přidělen jeden resort (určitá oblast nebo několik oblastí, tzv. portfolio), za které zodpovídá. K výkonu funkce mu asistuje štáb spolupracovníků (kabinet). Evropskou komisi nakonec jako celek schvaluje Evropský parlament. Komise je politicky zodpovědná Evropskému parlamentu.
Z hlediska legislativního procesu je významné, že připomínky nebo podrobná stanoviska Evropské komise se zohledňují v připomínkovém řízení k návrhům zákonů, nařízení vlády a vyhlášek (čl. 10 odst. 1, čl. 15 odst. 1, čl. 16 odst. 7 Legislativních pravidel vlády).
Postup při plnění povinností vlády vyplývajících ze zákona č. 107/1999 Sb., o jednacím řádu Senátu, ve znění pozdějších předpisů, a ze zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, ve znění pozdějších předpisů, při a) předkládání návrhů legislativních aktů Evropských společenství a Evropské unie a jiných dokumentů orgánů Evropské unie se řídí Směrnicí vlády o postupu při zasílání návrhů legislativních aktů ES/EU a materiálů Evropské komise Poslanecké sněmovně a Senátu Parlamentu České republiky (Příloha k usnesení vlády ze dne 24. listopadu 2004 č. 1153). Přidělování gescí a evidenci gestorů k dokumentům Evropské komise a Rady EU zajišťuje Odbor kompatibility Úřadu vlády prostřednictvím Informačního systému pro aproximaci práva.
Notifikaci právních předpisů České republiky transponujících směrnice Evropské komisi provádí Odbor kompatibility Úřadu vlády (Metodické pokyny pro zajišťování prací při plnění legislativních závazků vyplývajících
z členství České republiky v Evropské unii schválené usnesením vlády ze dne 12. října 2005 č. 1304 a změněné usnesením vlády ze dne 26. října 2009 č. 1344)
Základní informace o pracovních výborech Evropské komise a o jejich činnosti obsahuje Databáze politik EU (DAP). Instrukce zástupcům ČR pro jednání výborů Evropské komise jsou schvalovány resortními koordinačními skupinami, pokud nejsou schvalovány přímo Výborem pro Evropskou unii nebo Výborem pro Evropskou unii na pracovní úrovni.
Příbuzné stránky
- Komise pro cenné papíry - přehled činnosti Komise za březen 1999
- Komise pro cenné papíry - strategické cíle Komise pro cenné papíry
- Nároky členů okrskových volebních komisí a zvláštních okrskových volebních komisí, § 60 - Zákon o volbě prezidenta republiky č. 275/2012 Sb.
- Komise pro cenné papíry - rok činnosti Komise pro cenné papíry
- Sčítání hlasů okrskovou volební komisí a zvláštní okrskovou volební komisí, § 49 - Zákon o volbě prezidenta republiky č. 275/2012 Sb.
- Předpoklady členství v Komisi a zánik členství v Komisi, § 52 - Zákon o audiovizi č. 496/2012 Sb.
- Komise pro IPB - nominovaní schváleni, komise již existuje
- Ukončení činnosti okrskové volební komise a zvláštní okrskové volební komise, § 58 - Zákon o volbě prezidenta republiky č. 275/2012 Sb.
- Komise pro cenné papíry - činnnost Komise za měsíc září
- Činnost Komise za měsíc červen - TZ Komise pro cenné papíry
- Anketa - Komise - Myslíte že práce Komise pro cenné papíry je pro tuzemský trh ...
- Ukončení činnosti okrskových volebních komisí a zvláštních okrskových volebních komisí - Ministerstvo vnitra České republiky
?