Škola obchodníka
47. díl Kouzlo pákového obchodování – Obchodujeme Trading Strategie pomocí opcí
Již jsme se v tomto seriálu zmiňovali o obchodování ETF. Dnes se podíváme na kouzlo obchodování signálu z ETF pomocí opcí, kdy při správné kontrole rizika můžeme násobit zisky, a přesto nám nevzrostou poplatky geometrickou řadou.
Východiskem pro vstup do opční pozice je signál u podkladového aktiva (ETF), který nám dává ETF Trading strategie (více na adrese http://www.czechwealth.cz/etf-trading-strategie/)
Na cenovém grafu vidíme denní vývoj cen ETF na Russell 2000. V našem případě je signálem vstupu otestovaná cenová formace v kombinaci s odražením od resistence, která je na obrázku vyznačena oranžovou čarou. (Rezistence – je hranicí, kde se ceny víckrát zastavily, ale nepokračovaly v dalším růstu).
Obrázek ve větším rozlišení Zde
Dne 27.12.2007 očekáváme pokles ceny IWM. Rozhodneme se pro nákup put opce. Ta nám poskytne právo prodat IWM za cenu vyšší, než jakou očekáváme u dalšího vývoje.
Nakoupíme jeden opční kontrakt put opci s realizační (strike) cenou 80 USD a měsícem expirace leden 2008. To znamená, že když do doby vypršení našeho kontraktu cena akcie klesne, budeme mít právo prodat ETF za námi zvolenou vyšší cenu. Za toto právo platíme opční prémii 2,4 USD. Jeden opční kontrakt představuje 100 kusů ETF, proto výše zaplacené prémie je 240 USD. Poplatky jsou pouze 1 USD vstup a 1 USD výstup u renomovaného US makléře.
V dalším průběhu se cena akcie vyvíjela podle našeho předpokladu a klesla až pod svůj support.
Obrázek ve větším rozlišení Zde
Dne 7.1.2007, kdy se akcie obchoduje na hodnotě 62,2 USD, se rozhodneme opční pozici ukončit a využít naše právo prodat akcie za předem stanovenou cenu. Ukončení opční pozice se realizuje opačným příkazem než vstup do pozice, takže nyní kupujeme náš opční kontrakt.
Výsledek obchodování je rozdíl v ceně opční prémie mezi prodejem a nákupem.
Náš výsledek byl 880 – 240 = 640 USD, v procentech to byl zisk 267 % z původní investice. Zisk je téměř totožný jako při nákupu ks ETF, nicméně potřeba počáteční investice je daleko nižší.
Na tomto příkladě můžeme vidět tzv. pákový efekt opcí (anglicky leverage). Pokud bychom obchod realizovali s ETF, nakupovali bychom 100 ETF akciového indexu Russell 2000 po 78,86 USD. Naše vstupní investice by byla 7886 USD (ve srovnání s 240 USD pro 1 opční kontrakt). V den ukončení opční pozice se akcie obchodovala za 72,2 USD. Náš zisk z akciové pozice by byl 9,2 % ve srovnání s 267% zisku z opčního obchodu a za investování podstatně rozdílné finanční částky.
Tato ukázka opčního obchodu byla velmi zjednodušená. Při vstupu do obchodu bychom měli mít rovněž jasně definované riziko stejně, jako máme u samostatných ETF, pokud by ETF nešlo předpokládaným směrem. Opční obchodování je mnohem komplexnější. Proto pro optimální využívání opcí je vhodné znát další jednotlivá specifika opčního obchodování.
Ing. Roman Dvořák a Ludvík Turek, M.A.A.
www.czechwealth.cz
Ostatní články seriálu - Škola obchodníka
Příbuzné stránky
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Kouzlo pákového obchodování – Obchodujeme Trading Strategie pomocí opcí - Škola obchodníka
- Kouzlo pákového obchodování – Obchodujeme Trading Strategie pomocí opcí - Škola obchodníka
- Kouzlo pákového obchodování – Obchodujeme Trading Strategie pomocí opcí
- Obchodujte na burze díky binárním opcím a strategii BERSI Scalp
- Základy obchodování opcí - Co to je opce?
- Základy obchodování opcí 7: Cena opce - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Základy obchodování opcí 3 - Co to je call opce?