Polsko - popis

Základní informace

Polsko, stát ležící ve střední Evropě, je bohatým kulturním a historickým centrem s bohatou tradicí, která sahá až do středověku. Díky svému strategickému umístění se Polsko stalo klíčovým hráčem ve formování událostí v regionu. Hlavním a zároveň největším městem je Varšava, která leží na toku řeky Visly. Polsko je pátým nejlidnatějším státem Evropské unie a je považováno za střední velmoc, která má šestou největší ekonomiku v EU.




Název Polsko

Původ slova „Polska” (česky Polsko) není historicky doložen. Pravděpodobně však pochází od kmene Polanů a je odvozen od slova pole, která tomuto území dominovala v minulosti a převažují tu dodnes.

Polani byli jedni z hlavních slovanských kmenů, které přispěly k formování pozdější polské kultury a identity. Název se začal používat v 11. století pro označení celého státu.



Státní symboly

Vlajka

 Polská vlajka má poměry 5:8 a je podélně rozdělená na dva pruhy, dolní pruh má červenou barvu, přesněji karmazínovou, horní pruh vlajky je bílý.

 

 

Znak

Státní znak je tvořen bílou orlicí v karmazínovém (červeném) štítu. Orlice má zlatou korunu, zobák a drápy. Státní znak má takovouto podobu od roku 1990 kdy byla na hlavu orlice opět přidána zlatá koruna.

 

Státní hymna

Autorem textu polské hymny je Józef Wybicki, autor melodie je neznámý. Píseň byla přijata polskými legiemi, kteří toužili bojovat za znovu obnovu nezávislosti Polska po jeho rozdělení.

Text polské hymny:

Ještě Polsko nezhynulo,
dokud my žijeme.
Co nám cizí přesila vzala,
šavlí si vezmeme zpět...



Geografie

Polská hranice je z velké částí přírodní, Polsko je na severu obklopeno Baltským mořem a na jihovýchodě je ohraničené Sudety, které jsou převážně tvořené česko-polskými horami (konkrétně například Jizerskými hory, Krkonoši, Orlickými hory...), Jihovýchodní hranice Polska je tvořena Karpaty. Ta část polské hranice, která u je tvořena přírodně se v dějinách moc neměnila, narozdíl od východní a západní hranice, které vnikli až v roce 1945 a částečně vedou po řekách nebo v jejich směru, hranice tvoří konkrétně řeky Nisa, Bug a Odra.

Řeka Odra spolu s nejdůležitější a nejdelší polskou řekou Visla odvádí vodu asi z 90 % území do Baltského moře. V Polsku se také nachází velké množství jez (vice než 7 tisíc) a přehradních nádrží. Nejvíce jezer se vyskytuje v Pomořanské a Mazurské jezerní plošině, mezi nejvýznamnější polská jezera patří jezera Sniardwy, Mamry a Niegocin, nebo mezi českými turisty oblíbené Niské jezero.



Města

Polsko je domovem mnoha fascinujících a historicky významných měst, která lákají návštěvníky svou jedinečnou atmosférou, architekturou a kulturním dědictvím. Mezi nejznámější polská města patří:

Varšava: Hlavní město Polska je bohaté na historii, architekturu a kulturní zajímavosti. Po druhé světové válce byla Varšava znovu postavena a dnes nabízí moderní metropoli spojenou s historickými památkami, jako je Staré Město a Královský zámek.

Krakov: Druhé největší město v Polsku je jedním z nejstarších a nejkrásnějších měst v zemi. Jeho historické centrum je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, je plné nádherných kostelů, paláců a renesančních a gotických budov.

Lodž: třetí největší město v Polska je historicky známé zejména jako průmyslové a textilní centrum, ale dnes je také významným kulturním a obchodním centrem. Lodž je také známá svou architekturou, včetně industriálních budov a obytných domů z 19. a 20. století.

Gdaňsk: Toto přístavní město na pobřeží Baltského moře je známé svou bohatou historií obchodu a námořních tradic. Jeho starobylé centrum je plné malebných uliček, historických domů a památek.

Vratislav: Tento barvitý a živý městský komplex ležící na řece Odře je známý svými historickými mosty, trhy a památkami, včetně malebného Starého Města a nádherného gotického kostela sv. Marie na Tumském ostrově.

Poznaň: Jedno z nejstarších polských měst, Poznaň, je známé svou bohatou historií a kulturním dědictvím. Jeho starobylé náměstí s radnicí a katedrálou přitahuje návštěvníky z celého světa.




Kultura

Polská kultura je bohatá a rozmanitá, odrážející dlouhou historii, tradice a různorodost lidí, kteří tvoří tento nádherný národ. Zde je pohled na některé klíčové prvky polské kultury:

 

Literatura: Polská literatura má bohaté dědictví, zahrnující slavné spisovatele jako Adam Mickiewicz, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, a mnoho dalších. Romány, básně a dramata tvoří důležitou součást polského kulturního života.

 

Film a divadlo: Polský film a divadlo mají dlouhou tradici excellence a inovace. Režiséři jako Andrzej Wajda a Krzysztof Kieślowski získali mezinárodní uznání za svá díla, která často reflektují historické události a společenské otázky.

 

Hudba: Polská hudba zahrnuje rozmanité žánry od klasické hudby (s hudebníky jako Fryderyk Chopin) po lidovou hudbu a moderní žánry. Polské lidové písně a tance mají hluboké kořeny a jsou dodnes součástí mnoha slavností a oslav.

 

Kulinářská tradice: Polská kuchyně je plná chutí a tradic, jako jsou pierogi (nákypné těsto plněné různými náplněmi), bigos (zeleninové a masové zelí) a kielbasa (polská klobása). Tato jídla jsou často spojena s rodinnými oslavami a svátky.

 

Folklór a lidové řemeslnictví: Polský folklór je bohatý na tradiční oděvy, tance, a řemeslné práce, jako je vyšívání a malování na sklo. Tyto prvky kultury jsou stále živé v různých regionech Polska a jsou často předmětem festivalů a tradičních událostí.

Toto jsou pouze některé z mnoha aspektů polské kultury, která je plná bohatství, tradice a inspirace.

 



Historie

Jedním z prvních a nejznámějších archeologických nálezů na území Polska je opevněné osídlení Biskupin z doby bronzové, přibližně z roku 748 př. n. l. Mezi 4 stoletím př. n. l. a 5 stoletím se na území usazovaly různé kmeny, jako například Keltové, Sarmati, Slovani, Germáni, a dokonce i římské legie. Nakonec však začalo Slovanské osídlení převládat.

Od přijetí křesťanství

První doložený státní útvar na tomto území začal existoval v 10. století, pod vedením knížete Měška I z rodu Piastovců., který si vzal za ženu českou princeznu Doubravku Přemyslovnu. Doubravka Přemyslovna se zasadila o přijetí křesťanství v polských zemích v roce 966, což se v té době netěšilo velké oblibě a vedlo k velkým pohanským povstáním. Prvním polským králem se stal v roce 1025 Boleslav Chrabrý. Polsko se však stále potýkalo s nájezdy Římanů. V roce 1109 však Polský král Boleslav III. Křivoústý porazil císaře Jindřicha V. v bitvě na Psích polích. Ta to bitva se silně zapsala do historie Polska a jejich národního vědomí a pomohla Polsko znovu sjednotit.

V roce 1241 došlo k mongolskému vpádu, kde Poláci utrpěli těžkou porážku v bitvě u Lehnice, během které zemřelo téměř celé polské rytířstvo a vládce Jindřich II. Pobožný. To vedlo k velkému vylidnění, zpustošení a pruské kolonizaci.  V roce 1320 se polskému králi Vlastislavu I. Lokýtkovi podařilo Polský stát sjednotit a jeho syn Kazimír III. Veliký následně Polsko znovu povznesl. S českým králem Karlem IV. dohodl, příměří výměnou na Slezské území, kterého se ve prospěch Karla IV. zřekl, posílil moc šlechty, založil Krakovskou universitu, povzbuzoval židy k emigraci do Polska a ochraňoval je a v neposlední řadě se mu podařilo zabránit rozšíření černé smrti na Polském území. S ním však dynastie Piastovců vymřela.

Po vymření Piastovců

V roce 1385 bylo dohodnuté spojení polského království s litevským velkoknížectvím a na trůn usedli vévodové z rodu Jagellonců. Polsko-litevské soustátí společně velmi prosperovalo, postupně se začala oslabovat moc panovníka ve prospěch šlechty a pravomoci začal přebírat Sejm. Sejm dokázal předejít bojům mezi protestanty mezi katolíky a protestanty a vydal zákon o náboženské toleranci. V roce 1648 se polsko-litevské unii dokonce podařilo zvítězit v rusko-polské válce a stát dosáhl velké územní expanze.

 V 17. století však na území začali propukat povstání, které následovali nájezdy Krymských Tatarů. Ani v následujících letech se nepodařilo panovníkům Polsko znovu pozdvihnout. Na konci 18. století se nakonec Polsko rozdělilo na tři území, mezi Rusko, Prusko a Rakousko a polský stát zcela zanikl. Byť se polská území v jednotlivých státech pokoušela o různá povstání, či usilovalo o autonomie, Polsko zůstalo rozdělené a utlačované až do první světové války.

Polsko bylo opět sjednoceno až během první světové války, kdy Německo s Rakouskem dobyli území patřící Rusku a zřídili autonomní Polské království, které však sloužilo pouze jako jejich loutkový stát. Skutečnou suverenitu získalo poslu až v roce 1918 kdy vznikla Druhá polská republika, která však stále bojovala o některá území například se sovětským Ruskem, Němci a Čechy.

Druhá světová válka

Před druhou světovou válkou uzavřelo Polsko s Německem pakt o neútočení a v roce 1938 vojensky obsadilo a anektovalo českou část Těšínska. Na počátku druhé světové války však Německo pakt porušilo a v roce1939 bylo Polsko okupováno ze západu Německem a z východu sovětským svazem. Polské území se stalo významným dějištěm druhé světové války, během které zemřelo více než 2,8 milionů etnických Poláku, dále se také stalo hlavním dějištěm holokaustu, během kterého bylo vyhlazeno asi 3 miliony polských židů, což představovalo asi 90 % polského židovstva. Polsko během války tak ztratilo největší podíl obyvatelstva. Poláci významně bojovali v exilových vojscích a na polském území se také rozvinulo velké odbojové hnutí. Významnou odbojovou akcí se na konci 2. světové války stalo neúspěšné Varšavské povstání v roce 1944, po kterém byla Varšava Němci srovnaná se zemí. Jedním se záměrů povstání bylo také osvobodit Polsko před příchodem rudé armády a zabránit tak poválečnému nástupu komunismu, což se nepodařilo.

Pod sovětským vlivem

Po druhé světové válce se Polsko pod sovětským vlivem stalo komunistickým státem a vnikla takzvaná polská lidová republika (1952). Na území proběhla masivní násilná kolektivizace a znárodňování, na rozdíl o jiných států byli Sověti tolerantnější ke katolické církvi. Během komunistické vlády docházelo k mnoha protestům proti režimu, které však byly pravidelně brutálně potlačovány. V roce 1978 byl Polák Karola Wojtyły zvolen katolickým papežem - papežem Janem Pavlem II. V roce 1989 papež Polsko navštívil a jako návštěva je často spojována vzestupem opozičního hnutí. Během následujících několika let se opozici podařilo režim podkopat natolik, že v roce 1989 definitivně padl.

Po roce 1989

Po pádu komunistického režimu vnikla třetí polská republika, znovelizovala se ústava a novým premiérem se stal Tadeusz Mazowiecki a prezidentem Lech Wałęsa.

V následujících letech Polsko razantně transformovalo ekonomiku a postupně se stalo nejrychleji rostoucím státem v postkomunistickém bloku. V roce 1999 vstoupilo na Nato a v roce 2004 vstoupilo do Evropské unie.








Otázky a odpovědi Polsko:

  • Jaké je hlavní město Polska?

    Varšava

  • Co patří mezi nejznámější Polská jídla?

    pierogi (nákypné těsto plněné různými náplněmi), bigos (zeleninové a masové zelí) a kielbasa (polská klobása)

  • Jaké jsou významné Polské řeky?

    Odra, Visla

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.