Uprchlická krize stále rozděluje Evropu. Na pátečním summitu v Bruselu se opět evropští lídři na povinných kvótách nedohodli. Přesto premiér Andrej Babiš věří, že konečně našel cenného spojence.
Masy uprchlíků plující k italským břehům - tak už řadu měsíců vypadá jižní cíp Evropské unie. Od začátku roku Italové přijali téměř 118 tisíc běženců z Afriky, Asie a Blízkého východu a začínají jim docházet síly. Migrační krizi měly vyřešit povinné uprchlické kvóty - a právě o těch byla na summitu v Bruselu řeč.
V řeckých a italských uprchlických táborech, odkud mají být migranti přerozdělováni, se stále tísní desetitisíce běženců. Zastánci kvót proto začínají na rebelanty, mezi něž vedle Slovenska a Maďarska patří i Česko nebo Polsko, tlačit, aby okamžitě začali jednat. Nečinnost zemí V4 zkritizovala i německá kancléřka Angela Merkelová.
"Pokud jde o solidaritu, musíme na ní nadále pracovat. Je nepřijatelné, aby v některých částech Evropy solidarita existovala a v jiných zcela chyběla," prohlásila kancléřka.
Itálie pak odpůrcům kvót pohrozila, že je v případě nutnosti přehlasuje kvalifikovanou většinou. "Odmítání kvót je nepřijatelné. V extrémních případech můžeme použít jistou zbraň - většinové hlasování. Itálie - a věřím, že i Francie a Německo - vyvine veškeré možné úsilí k dosažení dohody," sdělil italský premiér Paolo Gentiloni.
Napětí mezi odpůrci a zastánci se snažil mírnit předseda Evropské rady Donald Tusk. I ten systém povinného přerozdělování označil za nefunkční a vyzval k hledání kompromisu. "Pokud jde o migraci, je východ a západ značně rozdělený. Emoce komplikují možnost nalézt společnou řeč, proto bychom měli ještě usilovněji pracovat na dosažení jednoty," řekl.
A právě v Tuskovi vidí premiér Andrej Babiš možného spojence. "Kvóty rozdělují Evropu a jsou neefektivní a já jsem rád, že jsme asi našli nového spojence a to je předseda Evropské rady Donald Tusk," řekl v rozhovoru pro TV Nova.
Zároveň dodal, že rád reprezentoval naši zemi na tak významném jednání. "Navázal jsem nové kontakty," sdělil Babiš. Dostatek solidarity, na kterou narážela kancléřka, podle něj Česká republika má. Jeho postoj vůči přijímání uprchlíků ale zůstává stejný.
Z celkového počtu 160 000 žadatelů o azyl, na které se systém kvót vztahuje, bylo zatím přesídleno jen necelých 32 tisíc. Nejvíce jich přijalo Německo, Francie a skandinávské země. Česko, Polsko a Maďarsko naopak kvůli bojkotu sytému žene Evropská komise k unijnímu soudu. V krajním případě nám hrozí pokuta ve výše několika set milionů korun.
Zařazeno | pá 15.12.2017 20:12:00 |
---|---|
Zdroj | tn.cz Mediafax Nova |
Originál | tn.nova.cz/ext/cesku-hrozi-kvuli-kvotam-pokuty-babis-asi-jsme-nasli-spojence.html |
Přílohy |