Růst HDP ve Spojených státech v Q4 17 zřejmě zpomalil na 2,4 %. Struktura růstu však potěší. Hlavním tahounem by měla být domácí poptávka, významnou brzdou byly naopak čisté exporty. Prosincová peněžní zásoba v eurozóně by měla stagnovat na listopadové úrovni. V regionu je dnes kalendář ekonomických událostí prázdný.
Výkonnost americké ekonomiky zkrouhly čisté exporty
Ve Spojených státech bude dnes zveřejněn růst HDP za Q4 17. Zatímco v Q2 a Q3 17 dynamika růstu překračovala 3 % q/q anualizovaně, v závěrečném čtvrtletí loňského roku dosáhla „pouze“ 2,4 % q/q. Více než samotné tempo růstu HDP však bude zajímavá jeho struktura. Zatímco ve druhém a třetím čtvrtletí přidala domácí poptávka v průměru 2,3 %, v Q4 17 by to mělo být výrazných 3,8 %. Vyšší by měla být jak spotřeba domácností tak i investice. Čisté exporty byly zřejmě naopak výraznou brzdou.
V eurozóně bude dnes zveřejněn pouze růst peněžní zásoby za prosinec. Ten v prosinci pravděpodobně stagnoval na listopadových 4,9 % y/y. Kvůli postupnému omezování nákupů aktiv v rámci programu kvantitativního uvolňování však bude růst peněžní zásoby v letošním roce pravděpodobně zpomalovat. Na druhou stranu úvěrová aktivita v privátním sektoru vykazuje známky zvyšování úvěrové aktivity, což by mělo pokles peněžní zásoby brzdit.
Vystoupení Draghiho poslalo euro na nové tříleté maximum
Hlavní událostí včerejška bylo zasedání Evropské centrální banky a následná tisková konference Maria Draghiho. Ten prohlásil, že ekonomika eurozóny zrychluje více, než se čekalo. Jádrovou inflaci považuje za stále utlumenou, ve střednědobém horizontu však očekává její růst. Zároveň varoval, že současná volatilita devizového kurzu představuje pro ECB zdroj nejistoty, který je třeba sledovat. Zopakoval také, že úrokové sazby zůstanou beze změny delší dobu po skončení programu kvantitativního uvolňování. Euro na vyznění tiskové konference reagovalo posílením o 1 % a vytvořilo tak nové tříleté maximum na úrovni 1,254 USD/EUR.
Koruna vůči dolaru se blíží k 20 korunové hranici
Na kurzu koruny se ve čtvrtek podepsala absence zajímavějších dat z reálné ekonomiky i začátek mediální karantény České národní banky. Domácí měna se vůči euru držela v šestihaléřovém pásmu 25,35-25,41 CZK/EUR a ani objemy obchodů nebyly nikterak oslnivé. Na vystoupení prezidenta Draghiho na tiskové konferenci ECB koruna v podstatě nereagovala. Vytěžil z něho však kurz koruny vůči americkému dolaru, který se díky silnějšímu euru dostal ještě o něco blíže k 20 korunové hranici. Kolem úrovní 20,29 USD/CZK se pohyboval naposledy v červenci 2014.
Dnešek devizovému trhu mnoho zábavy neslibuje. Kalendář ekonomických událostí je v celém regionu prázdný, a tak se středoevropské měny budou muset spoléhat na dění na zahraničních trzích. Českou korunu tak zřejmě čeká další poklidný den.
Zařazeno | pá 26.01.2018 08:01:00 |
---|---|
Zdroj | KB - Trading |
Originál | trading.kb.cz/CommentsAnalysis/Detail/cf87427d_americky_hdp_za_q4_vykaze_nizsi_dynamiku_struktura_vs... |