Dolar během posledního roku oslabil proti koši významných světových měn o 11 %. V posledních dnech mu k tomu značně dopomohl americký ministr financí Steven Mnuchin, který prohlásil, že by mu nevadil ještě slabší kurz, který by pomohl americkým exportům. Podobně se vyjádřil ministr obchodu Wilbur Ross, a i když se americký prezident Trump poté snažil podobné výroky mírnit, i on sám k podobným slovním intervencím v minulosti značně přispěl. A jak na stránkách Bloomberg Gadfly poukazuje Stephen Gandel, jde o rizikové hry.
Slabší dolar může prospívat velkým americkým společnostem, protože zlevňuje jejich zboží na zahraničních trzích, a tudíž zvyšuje jejich konkurenceschopnost a pomáhá americkým exportům. Vývoj kurzu dolaru byl ale v minulosti také velmi dobrým indikátorem dalšího vývoje inflačních očekávání. A ta se i nyní začínají zvedat – viz následující obrázek s kurzem dolaru a inflačním očekáváním:
Pokud by dolar dále oslaboval, inflační očekávání by se mohla ještě více zvednout a to by mohlo vyvolat obavy ve vedení Fedu. V klidu by pak nemuseli zůstat ani akcioví investoři. Jim Paulsen z The Leuthold Group totiž tvrdí, že „slabý dolar v prostředí plné zaměstnanosti, rostoucí inflace, nízkých výnosů a vysokých valuací akcií není pro finanční trhy pravděpodobně tím nejlepším koktejlem“.
Snahy americké vlády o oslabení dolaru se podobají nově schváleným daňovým změnám. Nižší daně stimulují ekonomiku (v delším období se ale může projevit jejich negativní dopad v oblasti přerozdělení příjmů). Problémem ovšem může být načasování takového kroku, a to zejména v případě, kdy snížení daní přijde ve chvíli, kdy probíhá ekonomický boom. Pak totiž hrozí přehřátí, přestřelení inflace a prudké zvedání sazeb. Pokud ale někdo stejně jako Trump věří, že ekonomika je stále slabá a nezaměstnanost je vyšší, než ukazují oficiální čísla, snižování daní mu může i v současné situaci dávat smysl. A to samé platí o slabém dolaru.
Slábnoucí kurz dolaru může pomoci v době, kdy je slabá i ekonomika, protože zvýší poptávku po amerických exportech. Jestliže se ale ekonomika nachází ve stavu blízkém plné zaměstnanosti, výsledkem může být rychlejší růst cen. Trumpova vláda se navíc o oslabování dolaru nemusí moc snažit, protože jeho kurz půjde pravděpodobně dolů i bez ní. Měnové kurzy totiž obvykle odpovídají tomu, jak dobře si daná ekonomika vede. Americká ekonomika na tom sice není nijak špatně, ale jak ukazuje druhý graf, nepatří mezi ty nejrychleji rostoucí:
Trump by si nyní měl spíše přát, aby se dolar stabilizoval či dokonce mírně posílil. Pak by prospěl i akciovému trhu, protože Fed by mohl pomaleji utahovat monetární politiku. Ohledně snižování daní je největším rizikem právě to, že může uspíšit zvyšování sazeb. Pro slabý dolar platí ohledně akcií to samé.
Zdroj: Bloomberg Gadfly
Zařazeno | čt 01.02.2018 06:02:00 |
---|---|
Zdroj | Patria |
Originál | patria.cz/zpravodajstvi/3740175/slaby-dolar-je-nyni-negativem-pro-ekonomiku-i-akcie.html |
Přílohy | |
Kategorie | Události |