Vzhledem k varování odborníků, že obchodní války se nedají vyhrát a mohou způsobit hospodářskou recesi, ústupky dávají smysl. USA by navíc hrozilo oslabení postavení v globální ekonomice. Mnoho států s USA totiž spolupracuje právě kvůli vzájemnému obchodu. Případná protekcionistická opatření by tak mohla vést k poklesu jak obchodního, tak i mocenského vlivu USA ve světě. Hezky je pak vidět přesně opačný přístup Číny, která se naopak světu otevírá. To je zřejmé především na její expanzi v Evropě a v Africe. Obzvláště v Evropě ovšem tato expanze není vnímána vždy jen pozitivně, neboť část čínských investic má i strategický charakter a cíl dosahovat ekonomicky výhodné spolupráce je někdy až na druhém místě. Reakcí na to je i nový návrh Evropské komise na posuzování investic z třetích zemí a jejich vliv na bezpečnost a veřejný pořádek členských států EU. Na druhou stranu, růst vzájemného obchodu mezi EU a Čínou dává smysl a je oboustranně výhodný.
Současná opatření USA se zatím ČR v zásadě příliš nedotýkají. Pakliže by ale došlo na sliby Donalda Trumpa a protekcionistická opatření by se více dotkla i EU, nás by ovlivnila především nepřímo. ČR sama o sobě do USA příliš nevyváží, ale země západní Evropy ano. Omezení západoevropských exportů do USA by se tak promítlo i omezením českých exportů západním firmám. Hlavním rizikem by pak bylo snížení vývozu automobilů. Ty totiž tvoří asi 13 % evropských exportů do USA. V každém případě by se samotné omezení vývozů aut do USA dotklo české ekonomiky omezeně a toto snížení by ovlivnilo negativně výši českého HDP maximálně v řádu desetin procenta. To sice není málo, ale recesi v ČR by to nejspíš nezpůsobilo. Na druhou stranu, pokud by se situace vyostřila a globální hospodářství by se opravdu dostalo do problémů, ČR jako velmi otevřená ekonomika by to bezpochyby nepříjemně pocítila. Taková situace zde ale zatím není a predikovat dopady obchodních válek na naši ekonomiku je tak předčasné.
V současné době je tak hlavním rizikem eskalace obchodních válek, nikoli současná platná podoba protekcionistických opatření. Zatím je tedy na místě spíše obezřetnost než panika. Obezřetnost je navíc nutná i kvůli dalším rizikům, která globální ekonomiku ohrožují. Nezbývá tedy než doufat, že Donald Trump podlehne tlaku zbytku světa i většiny amerických ekonomů, situace se uklidní a Donald Trump si uvědomí, že obchodní války se nedají vyhrát, jen lze utrpět menší ztráty než „protivník“.
Zařazeno | po 09.07.2018 14:07:00 |
---|---|
Zdroj | Akcenta Analýzy |
Originál | akcentacz.cz/clanky-obchodni-valky-znervoznuji-trhy.html |