„Satoshi Nakamoto může být už dlouho minulostí, ale jeho první bitcoinoví následovníci tu jsou a jejich identita je stále neznámá. Vystupují pod pseudonymy, jako třeba Cobra, a často kolem šíří pseudoanarchistickou rétoriku,“ píše Olga Kharif na stránkách Bloombergu s tím, že tento stav nyní u bitcoinu vede k „třídní válce“.
Když cena bitcoinu prudce rostla, k tenzím mezi jeho vlastníky a zastánci docházelo jen zřídka. Když se ale dostavil pokles ceny a z trhu zmizelo více než 100 miliard dolarů bohatství, „staré peníze a nové peníze se dostaly do třídní války.“ Ta je podle Bloombergu patrná například na boji o stránky Bitcoin.org. Nakamoto si je registroval před deseti lety a pak je předal prvním nadšencům do kryptoměn. Tyto stránky stále existují, kážou o přednostech kryptoměn a vzdělávají ty, pro které jde o nové téma. Hlavním vlastníkem je Cobra, které asistuje uživatel s přezdívkou Theymos.
Podle Bloombergu ale sílí hlasy, „které volají po odstranění Cobry.“ Příčinou mají být obavy z názorů, které šíří, a jejich dopadu na bitcoin. Konzultant Nicholas Moroz v této souvislosti tvrdí, že mnohem lepší by bylo, kdyby „odpovědnost sdílela větší skupina lidí, a ne jen jeden člověk“. Cobra přitom na Twitteru šíří konspirační úvahy, volá po propuštění odsouzených zločinců a brojí proti vládní regulaci. Podporuje také konkurenční měnu bitcoin cash. Cobra Bloombergu zaslal zprávu, ve které tvrdí, že „někteří lidé jsou nespokojení jen proto, že dostatečně nenávidím bitcoin cash“.
Původním záměrem bitcoinu bylo vytvoření měny, kterou by nespravovala vláda či nějaká korporace. Přes všechny řeči o decentralizaci ale malá skupina prvních nadšenců stále kontroluje hlavní kanály, přes které jsou šířeny informace o této digitální měně. Cobra také například vlastní populární stránky Bitcointalk.org, které spravuje Theymos. Bitcoinová komunita je podle Bloombergu navíc otřesena ztrátou Rogera Vera, protože tento bitcoinový guru začal podporovat bitcoin cash. Tvrdí, že samotný bitcoin již není tím, čím se měl stát. Bitcoin cash je původnímu záměru mnohem blíže. Své stránky Bitcoin.com proto nyní používá k propagaci této měny.
O Cobře toho moc známo není, je jen jasné, že není nadšen z vlád a bank. Spolupráce s nimi je podle něj známkou slabosti. Nedávno například navrhoval, aby finanční společnosti byly natlačeny do bankrotu tím, že jim budou v masovém měřítku prodávány bezcenné „junk měny“. Za legendu považuje odsouzeného Rosse Ulbrichta, který pral špinavé peníze a podnikal na známé Silk Road, kde se obchoduje s nezákonným zbožím. Toho Cobra nazývá legendou, na kterou nikdy nezapomene.
První bitcoinoví nadšenci byli podle Bloombergu většinou „hyperlibertariáni“, mezi současnými „pragmatiky“ ale tato filozofie nepřevažuje. Ti se domnívají, že pokud má hodnota měny růst, musí mít podporu finančních institucí a penzijních fondů. Podle některých názorů se může stát světovou rezervní měnou, a tudíž nyní probíhá boj o to, kdo nad bitcoinem bude mít kontrolu. Podle Bloombergu přitom nyní asi 300 hedge fondů, které do kryptoměny investovaly, čelí prudkému poklesu návratnosti. Tyto investory přitom nezajímají lidé jako Ulbricht, ale legitimita bitcoinu a jeho výhled.
Zdroj: Bloomberg
Zařazeno | čt 09.08.2018 15:08:00 |
---|---|
Zdroj | Patria |
Originál | patria.cz/zpravodajstvi/3897087/na-bitcoinu-se-rozhorela-tridni-valka.html |
Kategorie | Události |