19.08.2019
Obce ležící v okresech Teplice a Litoměřice získaly od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových bezúplatně do svého vlastnictví pozemky pod komunikacemi.
?
Město Dubí rozšířilo svůj majetek o maličký pozemek o rozloze 4 m2 v účetní hodnotě 513 Kč. Na pozemku se nachází komunikace IV. třídy – chodník. Městu Krupka přibyly do majetku dva pozemky v účetní hodnotě 10 560 Kč, první o výměře 1 m2 ležící v katastrálním území Maršov u Krupky a druhý o rozloze 87 m2 ležící v katastrálním území Krupka. I na těchto pozemcích leží těleso místních komunikací, a to III. a IV. třídy. Malinký pozemek v katastrálním území Rtyně nad Bílinou o výměře 1 m2 a účetní hodnotě 53 Kč získala do vlastnictví obec Rtyně nad Bílinou. Rovněž tento pozemek je součástí komunikace III. třídy.
Další pozemek získalo do svého majetku město Košťany. Pozemek v katastrálním území Košťany o výměře 666 m2 a účetní hodnotě 4 662 Kč se nachází v centrálním prostranství města, je volný, nezastavěný a je součástí místního veřejného parku. Na pozemku leží travnatá plocha sloužící jako izolační zeleň, roste zde lípa obecná. Současně se na pozemku nachází komunikace IV. třídy – chodník. Tento pozemek byl do vlastnictví města převeden smlouvou o bezúplatném převodu vlastnického práva k nemovité věci ve veřejném zájmu s omezujícími podmínkami po dobu 20 let. Obce na Teplicku tak získaly do svého majetku nové pozemky v celkové účetní hodnotě 15 788 Kč.
Do vlastnictví obcí na Litoměřicku předal ÚZSVM celkem čtyři pozemky. Jedná se například o město Štětí. Smlouvami o bezúplatném převodu vlastnického práva k nemovitým věcem byly převedeny tři pozemky o celkové výměře 610 m2 a v účetní hodnotě 29 739 Kč. Jednou smlouvou byly převedeny pozemky, které leží v katastrálním území Štětí v zastavěné části města. Větší z pozemků (268 m2) je částečně zastavěn chodníkem a na části se nachází veřejná zeleň, o kterou město Štětí pečuje a udržuje ji na své náklady, druhý pozemek o rozloze 155 m2 je zastavěn chodníkem. Stavby chodníků jsou vedeny v pasportu komunikací a jsou ve vlastnictví města Štětí. Dle územního plánu jsou vedeny jako veřejná zeleň a jako silnice III. třídy.
O vydání těchto pozemků podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi požádala Římskokatolická farnost Štětí nad Labem. Vzhledem k jejich zastavění nebyly pozemky oprávněné osobě vydány. Nemohly však být předány městu, protože oprávněná osoba mohla v zákonné lhůtě podat žalobu na jejich vydání. Po uplynutí lhůty a prověření u Okresního soudu v Litoměřicích, že nebyla žaloba podána, mohly být pozemky městu Štětí předány.
Druhou smlouvou byl městu Štětí převeden pozemek o výměře 187 m2 ležící v katastrálním území Brocno. Jedná se o pozemek pod tělesem místní komunikace. V územním plánu města je veden částečně jako místní komunikace a dopravní plochy a částečně jako silnice III. třídy. Současně pozemek leží zcela ve velkoplošném zvláště chráněném území Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj.
Další obcí, která obohatila své portfolio o nový majetek, byla obec Třebušín. Této obci byl bezúplatně převeden pozemek o výměře 1 184 m2. Pozemek v účetní hodnotě 13 370 Kč leží pod místní komunikací, dle územního plánu je veden jako plochy smíšené nezastavěného území. Před převodem byl pozemek evidován v katastru nemovitostí na neznámého vlastníka a byl součástí většího pozemku, ze kterého byl na základě geometrického plánu oddělen. Pozemek současně leží v Chráněné krajinné oblasti České středohoří.
Všechny výše uvedené pozemky jsou vedeny v pasportu komunikací dané obce a byly do jejich vlastnictví převedeny smlouvou o bezúplatném převodu vlastnického práva k nemovité věci v souladu se zákonem o pozemních komunikacích.