Horečka Dengue s místním přenosem ve Španělsku a ve Francii, 2019
MUDr.Hana Orlíková, Oddělení epidemiologie infekčních nemocí
Dne 17. září 2019 místní úřady ve Španělsku nahlásily laboratorně potvrzený autochtonní případ horečky dengue u obyvatele Barcelony , s negativní cestovní anamnézou. Tento případ byl 18. září potvrzen metodou PCR v Národní referenční laboratoři.
V Katalánsku byl aktivován plán pro surveillance a kontrolu arbovirů přenášených komáry. Na základě tohoto plánu byla spuštěna kontrolní opatření a surveillance komárů, aby se předešlo dalším případům nákazy dengue u lidí. Podle španělských místních zdravotních úřadů je riziko přenosu velmi nízké z důvodu klesajících venkovních teplot. Aedes albopictus, který je kompetentním vektorem pro dengue, je v rámci Španělska rozšířen v Katalánsku, Aragonii, v oblasti Valencie, regionu Murcia, na Baleárských ostrovech, v Baskicku, Extremaduře, v oblasti Madridu a ve velké části Andalusie.
V minulém roce 2018 bylo ve Španělsku zaznamenáno 6 autochtonních případů dengue, u nichž pravděpodobně došlo k nákaze v Andalusii, regionu Murcie a v Katalánsku.
Odhad rizika: Výskyt autochtonních případů v Katalánsku není neočekávaný vzhledem k přítomnosti komárů Aedes albopictus a potvrzení případu horečky dengue v této oblasti v předcházejícím období. Riziko nákazy pro obyvatele EU/EEA je velmi nízké kvůli nízké aktivitě vektoru v tomto období roku. Rovněž se předpokládá, že kontrolní preventivní opatření zavedené španělskými místními úřady zabrání dalším autochtonním případům dengue. Jako preventivní opatření je doporučeno dodržovat osobní ochranu proti poštípání komáry.
Ve Francii byly hlášeny dva případy horečky dengue s místním přenosem, jeden v departamentu Alpes-Maritimes a jeden v departamentu Rhône, kde se v minulosti autochtonní případy nevyskytovaly. V předcházejících letech byla hlášena onemocnění s místním přenosem ve francouzském regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur.
Šetření aktuálních případů pokračuje a jsou činěna příslušná preventivní opatření.
V departmentech Alpes-Maritimes and Rhône se vyskytuje komár Aedes albopictus, který je kompetentním vektorem pro přenos horečky dengue. Rozšíření Ae. albopictus v Evropě k srpnu 2019 je zobrazeno na mapách ECDC a EFSA https://ecdc.europa.eu/sites/portal/files/images/map-Aedes-albopictus-distribution-August-2019.png
Odhad rizika: Jak již bylo pozorováno v uplynulých letech, místní přenos horečky dengue v jižních oblastech Francie lze očekávat v období koncem léta vzhledem k rozšíření přenašeče Aedes albopictus v těchto lokalitách a přírodním podmínkám, které jsou koncem léta příznivé pro aktivitu těchto komárů.
Pravděpodobnost dalšího pokračování místního šíření nákazy v následném období je velmi malá vzhledem k nastupujícímu podzimnímu období, které je méně příznivé pro přenos nákazy.
V současnosti je jen velmi malé riziko zavlečení viru a jeho následného místního šíření v dalších oblastech, kde je přítomen přenašeč. I když je riziko rozšíření do dalších oblastí malé, nelze ho úplně vyloučit. Mohlo by dojít k tomu, že návštěvník postižené oblasti se infikuje a následně zanese virus do dalších lokalit, kde je přítomen komár Aedes albopictus nebo Aedes aegypti.
V rámci preventivních opatření je nutno dodržovat osobní ochranu proti poštípání komáry.
ECDC monitoruje situaci ohledně výskytu autochtonních případů s místním přenosem v Evropě a připravuje Rapid Risk Assessment týkající se případů horečky dengue ve Španělsku a ve Francii. RRA měl být publikován 24. září 2019.
Aktuální situace v České republice:
V České republice jsou případy onemocnění horečkou dengue povinně hlášeny v rámci systému surveillance.
V sezóně 2019 (ke dni 24. 9. 2019) bylo hlášeno a uzavřeno 41 případů onemocnění horečkou dengue u českých občanů, u všech došlo k nákaze poštípáním komáry v zahraničí, žádný z nich se nenakazil na území Evropy. Nejčastějším místem nákazy u Čechů bylo Thajsko 17x, Indonésie 7x, Srí Lanka 4x.
Česká republika není rizikovou oblastí pro místní přenos horečky dengue. Výskyt invazivních druhů komárů monitorují zejména odborní pracovníci Státního zdravotního ústavu a Akademie věd. Komár Aedes albopictus byl sice v posledních letech několikrát zachycen na území České republiky, ale jednalo se o zavlečené případy: v roce 2012 v okolí Mikulova (Jihomoravský kraj), 2017 v okolí parkovišť a benzínových pump blízkosti u obcí Mezno/Mitrovice poblíž Miličína (Středočeský kraj) a nedaleko Rozvadova (Plzeňský kraj). Toho času není prokázáno jeho větší rozšíření na našem území, ale může být dopraven zejm. silniční dopravou z jižních zemí do různých destinací v rámci ČR. Jedním z dopadů klimatických změn je možné budoucí usídlení komárů Aedes albopictus na našem území.
Zdroje:
- Denní zprávy z ECDC
- Informační systém infekční nemoci (ISIN)
- F. Rettich; M. Kulma. První záznamy o introdukci invazivního komára Aedes albopictus (Diptera, Culicidae) na území Čech. Epidemiol. Mikrobiol. Imunol. 67, 2018, č. 1, s. 32-35
Zařazeno | st 25.09.2019 09:09:00 |
---|---|
Zdroj | SZÚ |
Originál | szu.cz/tema/prevence/horecka-dengue-s-mistnim-prenosem-ve-spanelsku-a-ve-francii |