Léčivé přípravky s obsahem ranitidinu zahájeno přehodnocení s ohledem na možný obsah nitrosaminů
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila přehodnocení podle článku 31 směrnice 2001/83/ES léčivých přípravků s obsahem léčivé látky ranitidin s ohledem na možný obsah nečistoty N-nitrosodimethylaminu (NDMA).
Učinila tak na žádost Evropské komise poté, kdy byla u některých léčivých přípravků s obsahem léčivé látky ranitidin zjištěna přítomnost NDMA. Toto přehodnocení provede Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) a jeho stanovisko bude poté předáno Evropské komisi, která vydá konečné právně závazné rozhodnutí platné ve všech členských státech EU. Předpokládaná délka tohoto přehodnocení je 90 dnů. Podrobné informace k tomuto přehodnocení, včetně seznamu léčivých přípravků obsahujících ranitidin v jednotlivých členských státech, jsou uvedeny na webu EMA.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) rovněž informoval o preventivním stahování a pozastavení distribuce a výdeje léčivých přípravků s obsahem léčivé látky ranitidin: http://www.sukl.cz/sukl-informuje-o-stahovani-nekterych-lecivych-pripravku-s
NDMA je klasifikován jako možný lidský karcinogen (látka, která by mohla způsobit rakovinu) na základě studií na zvířatech. Je přítomen v některých potravinách a ve vodě. Neočekává se však, že by při požití ve velmi nízkém množství způsobil poškození zdraví, nicméně přítomnost této nečistoty je v léčivých přípravcích dle současných standardů z dlouhodobého hlediska nepřípustná.
Léčivé přípravky s obsahem ranitidinu jsou používány za účelem snížení tvorby žaludeční kyseliny, k léčbě a prevenci peptické vředové choroby, refluxní choroby jícnu a dalších onemocnění spojeným s překyselením žaludku. Pro léčbu a prevenci peptické vředové choroby, refluxní choroby jícnu a dalších onemocnění spojených s překyselením žaludku jsou k dispozici jiné léčivé přípravky, a to z tzv. ATC skupiny A02 (léčiva k terapii onemocnění spojených s poruchou acidity), zejména potom léčiva ze skupiny A02B (léčiva k terapii peptického vředu a refluxní choroby jícnu), především se jedná o tzv. inhibitory protonové pumpy (léčivá látka omeprazol, pantoprazol, lansoprazol, rabeprazol, esomeprazol) nebo o léčivou látku famotidin (která je ze stejné skupiny tzv. antagonistů H2- receptoru jako ranitidin).
Seznam obchodovaných léčivých přípravků ATC skupiny A02B dostupných bez lékařského předpisu je zde.
Seznam obchodovaných léčivých přípravků ATC skupiny A02B dostupných na lékařský předpis je zde.
V roce 2018 byly NDMA a další nitrosaminové nečistoty nalezeny v řadě léčivých přípravků určených k léčbě krevního tlaku, známých jako sartany, což vedlo rovněž ke stahování těchto léčivých přípravků a k zahájení přehodnocení podle článku 31 směrnice 2001/83/ES, jehož výsledkem jsou přísnější požadavky na kontrolu při výrobě těchto léčiv (více informací viz https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/html/ho26820.htm, prováděcí rozhodnutí Komise viz https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2019/20190402144194/dec_144194_cs.pdf, vědecké závěry a podmínky registrace viz https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2019/20190402144194/anx_144194_cs.pdf).
Zařazeno | čt 10.10.2019 12:10:00 |
---|---|
Zdroj | SUKL |
Originál | sukl.cz/lecive-pripravky-s-obsahem-ranitidinu-zahajeno-prehodnoceni?source=rss |