Evropská komise dnes zveřejnila výzvu k předkládání návrhů v rámci programu Erasmus+ na rok 2020. Rok 2020 je posledním rokem stávajícího programu Evropské unie pro mobilitu a spolupráci v oblasti vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu.
Plánovaný rozpočet přesahující 3 miliardy eur se oproti roku 2019 navýšil o 12 %. Program tak nabídne mladým Evropanům ještě více příležitostí ke studiu, odborné přípravě či získání odborné praxe v zahraničí. V rámci výzvy k předkládání návrhů na rok 2020 zahájí Komise druhý pilotní projekt týkající se Evropských univerzit. EU si navíc klade za cíl vytvořit 35 000 příležitostí pro africké studenty a zaměstnance, kteří se programu zúčastní v rámci aliance mezi Afrikou a Evropou pro udržitelné investice a zaměstnanost.
Komisař pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport Tibor Navracsics k tomu uvedl: „Jsem velmi rád, že v roce 2020 investuje Evropská unie do programu Erasmus+ více než 3 miliardy eur. Díky tomu můžeme nabídnout mladým Evropanům více příležitostí ke studiu či odborné přípravě v zahraničí, což jim umožní získávat nové poznatky a rozvíjet evropskou identitu. Můžeme také dále pracovat na iniciativě týkající se Evropských univerzit, která je ukázkou našich pokračujících investic do Evropského prostoru vzdělávání. Jsem hrdý na to, že vysokoškolské instituce vytvářejí silné nové aliance, jež připravují půdu pro univerzity budoucnosti a ze kterých mají prospěch studenti, zaměstnanci i společnost v celé Evropě.“
Komisařka pro zaměstnanost, sociální věci, dovednosti a pracovní mobilitu Marianne Thyssenová doplnila: „Nové možnosti financování programu Erasmus vyčleněné na odborné vzdělávání a přípravu posílí komunitu v této oblasti a propojí jednotlivá odvětví, regiony i země. Posílení iniciativy ErasmusPro přispěje k dalšímu upevnění těchto vazeb a nabídne účastníkům odborného vzdělávání a přípravy více příležitostí.“
O finanční prostředky v rámci této výzvy může požádat jakýkoli veřejný nebo soukromý subjekt, který působí v oblasti vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu. Ucházet se mohou i skupiny mladých lidí, které se věnují práci s mládeží, ale nejsou formálně ustaveny jako mládežnická organizace. Spolu s výzvou k předkládání návrhů dnes Komise rovněž zveřejnila příručku k programu Erasmus+ ve všech úředních jazycích EU. Příručka poskytuje žadatelům podrobné informace o všech možnostech, které mají v rámci programu Erasmus+ v roce 2020 v oblasti vysokoškolského vzdělávání, odborného vzdělávání a přípravy, školního vzdělávání, vzdělávání dospělých a v oblasti mládeže a sportu k dispozici.
Evropské univerzity
V červnu 2019 bylo vybráno prvních 17 Evropských univerzit, které nyní zahajují svou činnost. Druhá výzva k předkládání návrhů, která byla dnes zveřejněna, na tuto první zkušební fázi navazuje. Iniciativa bude tématem akce, kterou 7. listopadu 2019 pořádá Evropská komise a na níž se poprvé sejdou všechny dosud vybrané Evropské univerzity. Cílem akce je výměna informací a diskuse o dalším postupu se studenty, rektory a ministerstvy, jež mají v gesci vysokoškolské vzdělávání. Do diskusí o budoucnosti vysokoškolského vzdělávání v Evropě se zapojí i další univerzity.
Vzdělávání, odborná příprava a vzdělávání dospělých
Třetím rokem poběží akce programu Erasmus+ „Partnerství pro výměnu mezi školami“, která evropským školám nabízí příležitosti k výměnám žáků a učitelů. V posledních dvou letech se do tohoto projektu zapojilo více než 15 000 škol. V roce 2020 bude tuto možnost mít dalších 9 000 škol.
V oblasti odborného vzdělávání a přípravy se investice zaměřují na iniciativu ErasmusPro, jež nabízí studentům a učňům příležitost strávit tři měsíce až jeden rok v zahraničí a rozvíjet své odborné a jazykové znalosti. Od svého zahájení v roce 2018 iniciativa přispěla ke zvýšení zájmu o dlouhodobé odborné vzdělávání a přípravu a podpořila více než 12 000 studentů ročně. Podpora rovněž napomůže vytvoření „pilotních“ nadnárodních center excelence pro vzdělávání a odbornou přípravu, která budou začleněna do strategií místního a regionálního rozvoje. Centra budou úzce spolupracovat s dalšími oblastmi vzdělávání a odborné přípravy, vědeckou obcí a podniky s cílem vypracovat vysoce kvalitní vzdělávací programy zaměřené na dovednosti v jednotlivých odvětvích.
Pokud jde o vzdělávání dospělých, finanční podpora pomůže vytvořit nebo upevnit regionální či celostátní sítě poskytovatelů tohoto typu vzdělávání, kteří tak budou moci nabídnout v rámci příštího programu Erasmus větší počet kvalitních projektů.
Další příležitosti v rámci aliance mezi Afrikou a Evropou
Tak jako v roce 2019 nabídne i letošní výzva další příležitosti k podpoře výměn afrických studentů a zaměstnanců, kteří se účastní programu Erasmus+. Proběhlo sice již 26 247 výměn, cílem však je, jak bylo oznámeno v rámci aliance mezi Afrikou a Evropou pro udržitelné investice a zaměstnanost, podpořit do roku 2020 35 000 osob. Univerzity se mohou rovněž ucházet o budování kapacit ve vysokoškolských projektech, které přímo přispívají k realizaci doporučení vyjádřených na nedávné konferenci mezi Afrikou a Evropou na vysoké úrovni o spolupráci v oblasti vysokoškolského vzdělávání.
Souvislosti
Erasmus+ je program EU pro mobilitu a nadnárodní spolupráci v oblasti vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu v období 2014–2020. Současný program i jeho nástupce, který začne platit v roce 2021, mají klíčový význam pro vytvoření Evropského prostoru vzdělávání do roku 2025. Erasmus+ má za cíl usnadnit přístup k programu účastníkům ze všech prostředí se zvláštním důrazem na sociálně, ekonomicky, fyzicky či zeměpisně znevýhodněné osoby.
V květnu 2018 navrhla Komise zdvojnásobit rozpočet programu Erasmus na období 2021–2027 na 30 miliard eur, díky čemuž bude moci získat zkušenost v zahraničí až 12 milionů lidí.
Další informace
Výzva k předkládání návrhů v rámci programu Erasmus+
Příručka k programu Erasmus+
Program Erasmus+
Zařazeno | út 05.11.2019 01:11:00 |
---|---|
Zdroj | Evropská komise |
Originál | ec.europa.eu/czech-republic/news/191105_erasmus_cs |