Pozor na černý kašel. Rekordně narostl, pro děti může být smrtelný

Černý kašel patří mezi nejvíce nakažlivá onemocnění, kterými se můžete v Česku nakazit. Bohužel jeho výskyt rekordně narůstá, i díky tomu, že řada lidí ho zaměňuje za běžné infekční onemocnění a neléčí se. Zejména pro nejmenší děti může být i smrtelný.

Ač se proti černému kašli v Česku očkuje již od roku 1958, nejde o nijak výjimečné onemocnění. Jen vloni jím podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) onemocnělo 1347 lidí. Od šedesátých let, kdy se proti závažné infekci plošně bojuje, je to druhý nejhorší výsledek. Více nemocných, celkem 2521, evidovali lékaři jen v roce 2014.

 

V reakci na tehdejší rapidní nárůst Národní imunizační komise v roce 2015 doporučila očkování těhotných žen, ideálně ve třetím trimestru 14 -21 dní před porodem. Tím se u plodu vytváří obranyschopnost proti nemoci již od narození. Právě nejmenší děti jsou totiž pro černý kašel nejsnazším cílem, nemají vůči němu protilátky a více je trápí i možné komplikace, mohou dokonce i zemřít. Takový případ zažila například vloni v září rodina z Jihlavska, dítě se nakazilo od rodičů a na jihlavské JIP bojovalo o život. Během hospitalizace se od rodiny navíc nakazili i dva zdravotníci.

 

I když tento případ nakonec dopadl dobře, díky očkování matky by si rodina nepříjemné starosti ušetřila.  Obranyschopnost se totiž přenáší z matky i na plod a přetrvává po dobu prvních dvou měsíců života, kdy ještě nemůže být dítě samo očkováno. Pokud se chce žena vyhnout nutnosti očkování během těhotenství, může se nechat přeočkovat ještě před plánovaným otěhotněním.

 

Očkování se běžně provádí u novorozených dětí v 9. týdnu, do té doby chráněné nejsou. Přeočkování pak následuje ve čtyřech měsících, v roce, pěti a deseti letech. Nelekněte se, pokud v očkovacím průkazu dítěte toto očkování nevidíte, aplikuje se kombinovanou hexavakcínou, která brání i před záškrtem, spalničkami či zarděnkami.

 

V průkazu nemoc můžete najít označenou také jako kašel zajíkavý či dávivý, můžete se setkat i s označením pertuse a parapertuse. Lékaři dokonce tyto pojmy používají raději. "Spojení černý kašel v lidech vyvolává zbytečnou paniku, asi z důvodu asociace s černou smrtí, tedy morem. Ale ta je díkybohu mylná a zavádějící," prozrazuje MUDr. Kateřina Fabiánová z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí ze Státního zdravotního ústavu.

 

 

"Přes zatím dobrou úroveň proočkovanosti české populace proti pertusi se pravidelně opakují dvou- a až pětileté cykly nárůstu a poklesu hlášené nemocnosti, podobně jako v jiných státech. Tyto epidemické cykly svědčí o trvalé přítomnosti původce onemocnění v populaci. Proto ty cyklické poklesy a nárůsty, které jsou dobře patrné i na následujícím desetiletém přehledu," doplňuje odbornice.

 

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Jan2020/2347652.jpg?d41d

 
V dospělosti se již proti nemoci plošně neočkuje, zdraví silní jedinci by se jí měli ubránit vlastní imunitou. Ovšem díky vzrůstajícímu počtu zachycených případů onemocnění v posledních letech se přeočkování doporučuje zejména budoucím rodičům, nejbližšímu okolí novorozence, starším a chronicky nemocným lidem a cestovatelům. Dobrovolné očkování stojí kolem tisícovky, ochranný vliv vakcíny funguje asi deset let. "Po určité době po očkování nebo onemocnění se jedinec stává opět vnímavým a může být infikován i několikrát za život," varuje lékařka.

 

 

Dávivý kašel se přenáší kašláním, kýcháním a smrkáním, původcem nemoci je bacil bordetella pertusis, mírnější formu vyvolává bordetella parapertussis. Zprvu nakažené trápí kašel, rýma a zvýšená teplota, postupně se kašel zhoršuje. Předchází mu lapání po dechu a obtížný nádech, rudnutí v obličeji, dusivé sípání, může ho provázet až zvracení. Někdy je kašel tak silný, že si jím postižený zlomí žebra. Kašel se zhoršuje v noci a běžné léky na virózy na něj nepomáhají. "Záchvaty kašle mohou přetrvávat několik týdnů, rekonvalescence může trvat i měsíce," varuje lékařka.

 

Jak černý kašel zní, si můžete poslechnout v následujícím videu:

 

 

Nemoc útočí na všechny věkové skupiny. Ač je často považována za dětské onemocnění, v loňském roce dle údajů SZÚ nejvíce postihovala dospělé, zejména ty mezi 25. až 64. rokem života. Řada dospělých ji ale zaměňuje s běžnými virózami a neléčí se, případně u nich probíhá bezpříznakově, nemoc tak šíří dál. Napovědět může CRP vyšetření, které odhalí bakteriální zdroj infekce, následně pak výtěr z krku na ORL. Dávivý kašel se pak léčí pomocí antibiotik, nasadí-li se včas, nakažlivost odezní do pěti dní.


Zařazenopá 10.01.2020 08:01:00
Zdrojtn.cz Mediafax Nova
Origináltn.nova.cz/ext/pozor-na-cerny-kasel-rekordne-narostl-pro-deti-muze-byt-smrtelny.html
Přílohy
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.