Program kvalifikovaný zaměstnanec

Programy „vysoce kvalifikovaný zaměstnanec“ a „kvalifikovaný zaměstnanec“ Ukrajina

Vláda ČR schválila v loňském roce nové programy zaměstnávání zahraničních pracovníků – „vysoce kvalifikovaný zaměstnanec“ (VKZ), „kvalifikovaný zaměstnanec“ (KZ) a …. Tyto programy umožňují zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny, Srbska, Černé Hory, Moldavska, Filipín, Mongolska, Kazachstánu a Indie.

AMSP ČR je jedním z garantů pro zařazení zaměstnavatelů do uvedených Programů, jejichž prostřednictvím mohou zaměstnavatelé po splnění stanovených podmínek získávat zaměstnance z řad občanů řady států pro profese zařazené v rámci klasifikace ISCO ve třídách 4 – 8.

Žádost o zařazení do Programů se zasílá AMSP ČR jako jednomu z garantů Programů.

Žádost garantovi je nutné dodat řádně vyplněnou na příslušném formuláři se všemi povinnými přílohami (ve formátu  PDF a také ve formátu .xls); vedle žádosti je nutné předložit garantovi rovněž sken žádosti opatřené podpisem oprávněné osoby a razítkem společnosti.

Garant zkontroluje žádost a přiloženou dokumentaci a případně vyžádá jejich doplnění či upřesnění. Jakmile jsou všechny požadavky splněny, zašle Garant žádost příslušným ministerstvům.

Žádosti následně řeší zastupitelské úřady ČR (ZÚ) v uvedených zemích; uchazeči se dostaví na výzvu ZÚ k osobnímu předložení žádosti o zaměstnaneckou kartu; výzvu s konkrétním datem schůzky zašle ZÚ zaměstnavateli zařazenému do programu, který musí neprodleně informovat svého uchazeče – potencionálního zaměstnance.

Pokud jde o Ukrajinu, žádost se podává v externím pracovišti Generálního konzulátu ČR ve Lvově – Vízové centrum společnosti VFS Global ve Lvově (dále jen Vízové centrum) ve Lvově, ulice Džerelna 18Podání žádosti musí být podloženo všemi povinnými přílohami a uchazeč zaplatí servisní poplatek ve výši 20 EUR. Žádost o zaměstnaneckou kartu lze výjimečně podat přímo na Generálním konzulátu ČR ve Lvově. Termín stanovený Generálním konzulátem ČR ve Lvově k podání žádosti ve Vízovém centru je závazný; pokud se žadatel nedostaví, termín propadá a proces žádosti o zaměstnaneckou kartu je tím ukončen. Je nutné uchazeče upozornit na to, aby si podkladové materiály připravil včas a aby se do Vízového centra dostavil i v případě, že mu některý z dokumentů chybí,

V případě, že žádost či náležitosti, které se povinně dokládají k žádosti, vykazují vady, obdrží žadatel na místě výzvu k doplnění a musí chybějící dokument doložit v listinné podobě na místo uvedené ve výzvě, tedy do Vízového centra (osobně nebo poštou). Do doby odstranění vad žádosti se staví zákonná lhůta pro vyřízení žádosti o zaměstnaneckou kartu, která ze zákona činí 60 dnů. GK Lvov připravil pro Vízové centrum příslušný formulář k chybějícím dokumentům i v ukrajinštině a v něm je vyznačen chybějící dokument. Pokud žadatel ve stanovené lhůtě 60 dnů chybějící dokumenty nedoloží, řízení se zastaví.

Pokud má zaměstnavatel zájem, aby byl o stavu řízení o vydání zaměstnanecké karty informován, musí mít od uchazeče podepsanou plnou moc ke zjištění informací o stavu řízení k žádosti o vydání povolení k dlouhodobému pobytu za účelem zaměstnaní. Je to z toho důvodu, že zaměstnavatel není účastníkem řízení o vydání zaměstnanecké karty. Řádně vyplněná plná moc musí doložena při podání žádosti. K jiným úkonům nemůže v rámci tohoto správního řízení žadatel zaměstnavatele zplnomocnit.

Odkaz na informaci GK Lvov, vč. formuláře žádosti:
https://www.mzv.cz/lvov/cz/viza_a_konzularni_informace/vizove_informace/dlouhodoby_pobyt/dlouhodoby_pobyt_zamestnanecka_karta.html

Další postup – Vízové centrum předá kompletní žádost o zaměstnaneckou kartu se všemi náležitostmi Generálnímu konzulátu ve Lvově k dalšímu zpracování.

MZV důrazně upozorňuje zaměstnavatele, aby po zařazení žadatele do režimu Ukrajina v žádném případě nerušili na Úřadě práce podanou hlášenku volného pracovního místa a nijak neměnili parametry hlášeného místa. Následkem by bylo zastavení vyřizování žádosti o zaměstnaneckou kartu.


Požadavky na zaměstnavatele žádajícího o zařazení do programů

  • Zaměstnavatel musí zaměstnávat v době podání žádosti alespoň 6 zaměstnanců v případě programu KZ a alespoň 3 zaměstnance v případě programu VKZ. Počet zaměstnanců se prokazuje Výpisem z Registru ekonomických subjektů ČSÚ ARES (pokud není součástí výpisu z obchodního či jiného rejstříku), resp. jiným dokladem dostupným z informačních systémů, prokazující statistické údaje o aktuálním počtu. V případě, že jsou pochybnosti, doloží zaměstnavatel na vyžádání Garanta potvrzení ČSSZ o počtu zaměstnanců.
  • Pracovní pozice, na kterou má být uchazeč nahlášený zaměstnavatelem do programu zaměstnán, musí korespondovat s předmětem činnosti zaměstnavatele a musí splňovat zařazení v rámci CZ-ISCO kódů 4-8.
  • Zaměstnavatel musí mít zveřejněny v obchodním rejstříku účetní závěrky za poslední dva roky. Tím je mj. prokázáno jeho minimálně dvouleté podnikání, nutné pro zařazení do programu. Dokud nejsou účetní závěrky zveřejněny, nelze žádost zaměstnavatele přijmout a zařadit jej do programu.

Formulář žádosti o zařazení do Programu Ukrajina

Ve formuláři žádosti se vyplní do políčka „Zaměstnavatel“ tyto informace:

Název společnosti, IČO, zástupce zaměstnavatele (kontaktní osoba), email, na který mu bude zaslán termín pohovoru, kdy se má ukrajinský uchazeč dostavit do Vízového centra ve Lvově k podání žádosti. Dále se vyplní název garanta (Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR), jehož prostřednictvím je žádost o zařazení do programů podávána.

V žádosti je nutno vyplnit podrobné údaje k uchazeči o zaměstnání:

  • jméno a příjmení,
  • datum narození
  • státní příslušnost
  • číslo pasu
  • telefon
  • adresa pro doručování – jeho bydliště na Ukrajině
  • CZ-ISCO
  • číslo volného pracovního místa
  • datum zveřejnění pracovního místa na ÚP.

Formulář musí být podepsaný oprávněnu osobou zaměstnavatele (jméno, příjmení, funkce a podpis oprávněného zástupce, datum).

Povinné přílohy žádosti zaměstnavatele o zařazení do programu:

  1.  Výpis z obchodního rejstříku se k žádosti nedokládá, garant jej kontroluje,výpis z Registru ekonomických subjektů ČSÚ se rovněž nedokládá, garant jej kontroluje,
  2. Potvrzení Finančního úřadu o neexistenci daňových nedoplatků (ne starší než 3 měsíce).
  3. Potvrzení České správy sociálního zabezpečení o neexistenci nedoplatků pojistného na sociálním zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (ne starší než 3 měsíce).
  4. Čestná prohlášení o:

— neexistenci nedoplatků na pojistném a na penále na veřejné zdravotní pojištění;

– tom, že zaměstnavatel hodlá s uchazečem, resp. se všemi budoucími uchazeči uzavřít pracovní poměr, který bude trvat nejméně po dobu jednoho roku;

— tom, že zaměstnavatel bude spolupracovat s Centrem na podporu integrace cizinců v kraji (platí pouze v programu KZ a v případě tzv. hromadné žádosti);

— o tom, že v období 2 let před podáním žádosti o zařazení do Programu nebyla zaměstnavateli uložena:

  1. a) pokuta za umožnění výkonu nelegální práce vyšší než

    100 000,- Kč, anebo,

  1. b) opakovaně pokuta vyšší než 100 000,- Kč za porušení povinností vyplývajících z právních předpisů kontrolovaných Úřadem práce ČR, Státním úřadem inspekce práce nebo oblastními inspektoráty práce.

Přílohy 1. – 4. dokládá zaměstnavatel pouze v případě první žádosti o zařazení do programů. Zaměstnavatel je do programů zařazen na dobu 1 roku. Po uplynutí této doby je zaměstnavatel povinen v případě, že má zájem zaměstnat dalšího zahraničního pracovníka, podat novou žádost společně s přílohami 1 – 4.

Do programů nemůže být zařazen zaměstnavatel:

  • který vykonává činnost zprostředkování zaměstnání dle § 14 odst. 1 písm. b), zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, s výjimkou činností uvedených v § 43a zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, anebo z důvodů hodných zvláštního zřetele, které posoudí garant po konzultaci s příslušným resortem;

garant kontroluje v databázi MPSV ČR, zda zaměstnavatel není pracovní agenturou, či nemá vazby na pracovní agentury;

  • který je zapsán v obchodním rejstříku, ale do sbírky listin obchodního rejstříku v rozporu s příslušnými právními předpisy neuložil své účetní závěrky;
  • jestliže mzda uvedená v centrální evidenci volných pracovních míst obsaditelných držiteli zaměstnanecké karty, která je nabízena ukrajinskému  uchazeči, nedosahuje příslušné úrovně zaručené mzdy podle nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, ve znění pozdějších předpisů;
  • jestliže garant nebo některý z participujících ústředních orgánů státní správy má pochybnosti, zda ve vztahu k nahlášenému ukrajinskému uchazeči nepůjde o dočasné přidělení či zastřené zprostředkování zaměstnání.

Odkaz na webové stránky ministerstva vnitra, které obsahují informace pro cizince podrobný popis všech náležitostí dlouhodobého pobytu atd.:

obecně:
http://www.mvcr.cz/clanek/sluzby-pro-verejnost-informace-pro-cizince-informace-pro-cizince.aspx

k zaměstnanecké kartě:

http://www.mvcr.cz/clanek/zamestnanecka-karta.aspx

Zaměstnavatel by měl vyžádat souhlas ukrajinských uchazečů s poskytováním osobních údajů v následujícím znění:

 „Žadatelé o zaměstnaneckou kartu v rámci PROGRAMU UKRAJINA musí být zaměstnavatelem informováni, že jejich osobní údaje, které poskytli pro účely zařazení do PROGRAMU UKRAJINA, jsou v souladu s Nařízením GDPR zpracovávány zaměstnavatelem (standardní postup jako u přípravy a vzniku jakéhokoli pracovního poměru), a v souvislosti s podáním a vyřízením  žádostí o zaměstnaneckou kartu v rámci PROGRAMU UKRAJINA jsou jejich osobní údaje v nezbytném rozsahu předávány garantům, ministerstvu průmyslu a obchodu, ministerstvu zahraničních věcí, ministerstvu vnitra a ministerstvu práce a sociálních věcí České republiky.  Dále budou osobní údaje využity k vedení příslušných statistik v rámci PROGRAMU UKRAJINA a pro účely jeho vyhodnocení.“

Požadavky týkající se dokumentace:

¦ obecně u všech dokladů – musí být v originále či jako ověřené

   kopie, v případě cizojazyčných dokladů s úředním překladem do jazyka

   českého

¦ doklad o zajištění ubytování –ve formě nájemní smlouvy s podpisy

obou smluvních stran (v případě, že nepronajímá majitel, je třeba prokázat oprávnění k pronájmu – př. plná moc, nájemní smlouva) a potvrzení o zajištění ubytování (nesmí být starší 180 dnů, podpis vlastníka či osoby oprávněné poskytovat potvrzení o zajištění ubytování musí být úředně ověřen)

¦ doklad prokazující pracovněprávní vztah:

  • pracovní smlouva:
  • den nástupu– není-li pevně daný či jej není možné stanovit, lze např. uvést „den následující po dni získání potvrzení o splnění podmínek žadatele o zaměstnaneckou kartu“
  • druh práce– musí odpovídat druhu práce nahlášeném v Evidenci volných pracovních míst obsaditelných držiteli zaměstnanecké karty (dále EVPM)
  • místo výkonu– musí odpovídat místu výkonu nahlášeném v EVPM; je třeba uvést jedno místo výkonu práce
  • výše mzdy/platu musí korespondovat s výší mzdy/platu nahlášeném v EVPM
  • smlouva musí být podepsána oběma stranami, za stranu zaměstnavatele oprávněnou osobou (nejčastěji jednatelem společnosti či osobou k tomu pověřenou, v takovém případě je třeba prokázat oprávnění plnou mocí či jiným druhem pověření).
  • smlouva o budoucí pracovní smlouvě, resp. o dohodě o pracovní

   činnosti:

  • smlouva o budoucí pracovní smlouvě musí splňovat stejné náležitosti jako pracovní smlouva/dohoda o pracovní činnosti
  • specifikace lhůty, v níž mají strany uzavřít pracovní smlouvu či dohodu o pracovní činnosti.
  • doklady prokazující odbornou způsobilost pro výkon

požadovaného zaměstnání, pokud tato podmínka vyplývá z charakteru zaměstnání nebo ji stanoví mezinárodní smlouva, zejména

¦ doklad prokazující požadované vzdělání (např. diplom)

     musí odpovídat požadavku na stupeň vzdělání nahlášeném v EVPM,

¦ doklad prokazující požadovanou odbornou kvalifikaci, je-li

       podle jiných právních předpisů vyžadována,

¦ doklad prokazující splnění podmínek pro výkon tzv.

       regulovaného povolání, jde-li o takové povolání

¦ povolání řidič – je třeba dokládat řidičský průkaz platný na

      území ČR (dle evropských úmluv), nikoli ukrajinský ŘP, který

     neodpovídá požadavkům.

Poplatky za vyřízení žádosti o zařazení do režimu Ukrajina

Poplatek za zpracování první žádost garantem činí 2 500 Kč, poplatek za zařazení jednoho uchazeče je 200 Kč, poplatek za opakovanou žádost činí 1 000 Kč. Ceny jsou bez DPH.

Garant vyřizuje žádost po dodání všech vyžadovaných dokumentů a po přijetí platby na účet.

Kontaktní osoba:
JUDr. Miroslav Somol
ekonomicko-právní analytik
mob.: 603 568 787
tel.: 236 080 453
e-mail: somol@amsp.cz

Přílohy ke stažení:
Formulář žádosti o zařazení do programu kvalifikovaný zaměstnanec 2020
PROGRAM KVALIFIKOVANÝ ZAMĚSTNANEC
Program kvalifikovaný zaměstnanec
NÁVOD_povinné přílohy k PKZ


PROGRAM kvalifikovaný zaměstnanec

Program kvalifikovaný zaměstnanec (dále jen „Program“) je program schválený vládou za účelem dosažení ekonomického přínosu pro ČR podle zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR.

Cílem Programu je poskytnout podporu přímým zaměstnavatelům, kteří do ČR potřebují přivést kvalifikované zahraniční pracovníky. Za tímto účelem je jejich zahraničním pracovníkům, kteří splní stanovená kritéria, garantována možnost podání žádosti o pobytové oprávnění na zastupitelském úřadu ČR v zahraničí.

1 Právní rámec


Program je realizován na základě usnesení vlády ze dne 26. srpna 2019 č. 581 o programech schválených vládou za účelem dosažení ekonomického přínosu pro Českou republiku.

Realizace Programu probíhá v kapacitním a teritoriálním rozsahu stanoveném nařízením vlády
č. 220/2019 Sb., o maximálním počtu žádostí o vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem podnikání, žádostí o povolení k dlouhodobému pobytu za účelem investování a žádostí o zaměstnaneckou kartu, které lze podat na zastupitelském úřadu.

Program je realizován od 1. září 2019.

Na účast v Programu není právní nárok.

Držitel zaměstnanecké karty, který na území přicestoval na základě Programu, je oprávněn změnit zaměstnavatele před uplynutím doby, na kterou byla tato zaměstnanecká karta vydána, ale nejdříve po uplynutí 6 měsíců od právní moci rozhodnutí o vydání zaměstnanecké karty.

Zaměstnavatelé zařazení ke dni zahájení realizace Programů do „Režimu zvláštního zacházení pro kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny“, „Režimu Ostatní státy“ nebo projektu „Zvláštní postupy pro pracovníky do zemědělství, potravinářství a lesnictví z Ukrajiny“ jsou od tohoto dne považováni za zařazené do Programu kvalifikovaný zaměstnanec.

2 Gestoři a spolugestoři Programu

Gestor:

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Monitoruje celkovou realizaci Programu a její dopady na podnikatelský sektor, zaměstnavatele z Programu na základě vážných důvodů případně vyřazuje.

Spolugestoři:

· Ministerstvo vnitra

Rozhoduje o žádostech o pobytová oprávnění podávaná zahraničními pracovníky, kteří jsou účastníky Programu, a monitoruje bezpečnostní dopady realizace Programu.

· Ministerstvo zahraničních věcí

Řídí činnost zastupitelských úřadů nabírajících žádosti zahraničních pracovníků, kteří jsou účastníky Programu, o pobytová oprávnění, a monitoruje situaci v zemích jejich původu.

· Ministerstvo práce a sociálních věcí

Monitoruje dopady realizace Programu na trh práce a zaměstnanost. Kontroluje pokuty udělované zaměstnavatelům kontrolními orgány.

· Ministerstvo zemědělství

Monitoruje dopady realizace Programu na sektor zemědělství, potravinářství a lesnictví. Na základě vážných důvodů případně vyřazuje zaměstnavatele z Programu.

Garanti:

  • Hospodářská komora,
  • Svaz průmyslu a dopravy
  • Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů
  • Asociace malých a středních podniků a živnostníků
  • Agrární komora
  • Potravinářská komora
  • Zemědělský svaz
  • Lesnicko-dřevařská komora
  • Asociace soukromého zemědělství
  • Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest

Garanti rozhodují o zařazení zaměstnavatelů do Programu.

3 Účastníci Programu

a) Zaměstnavatel splňující kritéria stanovená v bodě 4.1, který byl zařazen do Programu.

b) Občan třetího státu – zahraniční zaměstnanec splňující kritéria stanovená v bodě 4.2, s tuzemským zaměstnavatelem zařazeným do Programu uzavírá pracovněprávní vztah a bude na území ČR vykonávat práci na pozici, která je dle platného znění aktualizované Klasifikace zaměstnání CZ-ISCO zařazena do hlavní třídy:

4 Úředníci  

5 Pracovníci ve službách a prodeji  

6 Kvalifikovaní pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství  

7 Řemeslníci a opraváři  

8 Obsluha strojů a zařízení, montéři

4 Kritéria pro zařazení do Programu

4.1 Kritéria pro zařazení zaměstnavatele do Programu

Zaměstnavatel může být na vlastní žádost do Programu zařazen, pokud splňuje následující kritéria:

1) Zaměstnavatel v ČR podniká minimálně 2 roky, a pokud je zapsán v obchodním rejstříku, vložil do sbírky listin své účetní závěrky.[1]

2) Zaměstnavatel je daňovým rezidentem v ČR dle zákona č. 586/92 Sb., o daních z příjmů.

3) Zaměstnavatel je v ČR registrován jako plátce zdravotního a sociálního pojištění.

4) Zaměstnavatel reálně vyvíjí činnost následujícího typu:

· podniká v oblasti výroby nebo poskytování služeb nebo působí ve veřejném sektoru 

· podniká v zemědělské výrobě nebo v lesnictví a dřevozpracujícím průmyslu nebo

· je výrobcem potravin nebo registrovaný výrobce hotových krmiv pro zvířata poskytující potraviny

5) Zaměstnavatel žádající o zařazení do Programu v ČR zaměstnává alespoň 6 zaměstnanců ke dni podání žádosti.

6) Zaměstnavatel má vyrovnané závazky vůči státu:

a) nemá daňové nedoplatky z podnikání,

b) nemá nedoplatky pojistného na sociálním zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti,

c) nemá nedoplatky na pojistném na veřejném zdravotním pojištění;

7) Zaměstnavateli nebyla v období 2 let před podáním žádosti o zařazení do Programu uložena:

a) pokuta vyšší než 100 000,- Kč za umožnění výkonu nelegální práce anebo,

b) opakovaně pokuta vyšší než 100 000,- Kč za porušení povinností vyplývajících z právních předpisů kontrolovaných Úřadem práce ČR, Státním úřadem inspekce práce nebo oblastními inspektoráty práce anebo povinnosti výběru pojistného na veřejné zdravotní pojištění.

8) Zaměstnavatel zveřejnil v centrální evidenci volných pracovních míst obsaditelných držiteli zaměstnanecké karty volné pracovní místo a vybral si na toto místo konkrétního pracovníka – občana třetího státu, s nímž hodlá uzavřít nebo již uzavřel pracovněprávní vztah.[2]

Výše uvedená kritéria přiměřeně platí i pro zaměstnavatele již zařazeného do Programu, který žádá
o zařazení dalšího zahraničního zaměstnance.

Rozhodnutí o zařazení zaměstnavatele do Programu má platnost po dobu 1 roku. Tím však není dotčena možnost, že dojde k pozastavení či ukončení Programu i před uplynutím této doby. Zaměstnavatel může o zařazení žádat opakovaně.

4.2 Kritéria pro zařazení zahraničního pracovníka do Programu

Zahraniční pracovník může být do Programu zařazen, pokud splňuje následující kritéria:

1) Zahraniční zaměstnanec je oprávněn podat žádost o zaměstnaneckou kartu na zastupitelském úřadu, který zajišťuje realizaci Programu. Pro podání žádosti v rámci Programu musí být splněny následující podmínky:

· zahraniční zaměstnanec je občanem Běloruska, Černé Hory, Filipín, Indie, Kazachstánu, Moldavska, Mongolska, Srbska nebo Ukrajiny nebo je držitelem cestovního pasu vydaného některým z těchto států a

· zahraniční zaměstnanec podává žádost na zastupitelském úřadu ve státě, jehož je občanem nebo držitelem cestovního pasu nebo na jehož území se působnost tohoto úřadu vztahuje.

2) Se zahraničním zaměstnancem bude uzavřen pracovní poměr na stanovenou týdenní pracovní dobu[3] (plný úvazek) a na dobu alespoň 1 roku.

3) Zahraniční zaměstnanec bude po celou dobu trvání pracovního poměru pobírat mzdu nebo plat v minimální výši 1,2násobku zaručené mzdy odpovídající příslušné skupině prací dle příslušného nařízení vlády.[4]

5 Zařazování do Programu

5.1 Zařazení zaměstnavatele do Programu

5.1.1 Podání žádosti zaměstnavatele o zařazení do Programu

Žádost o své zařazení do Programu může zaměstnavatel podat pouze za podmínky, že současně žádá
i o zařazení alespoň 1 konkrétního cizince.

Žádost o zařazení do Programu podává zaměstnavatel některému z garantů, který o žádosti rovněž rozhodne. Zaměstnavatel, který podniká v lesnictví a dřevozpracujícím průmyslu podává žádost výhradně Lesnicko-dřevařské komoře.[5]

5.1.2 Náležitosti žádosti zaměstnavatele o zařazení do Programu

Zaměstnavatel je povinen k žádosti o zařazení do Programu přiložit:

1) Řádně vyplněný tiskopis žádosti společně se všemi povinnými přílohami;

2) Potvrzení Finančního úřadu o neexistenci daňových nedoplatků.

3) Potvrzení České správy sociálního zabezpečení o neexistenci nedoplatků pojistného na sociálním zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.

Náležitosti uvedené v bodech č. 2 – 3 nesmí být starší než 3 měsíce.

4) Čestné prohlášení:

a) o neexistenci nedoplatků na pojistném a na penále na veřejné zdravotní pojištění;

b) o tom, že hodlá se zaměstnaným cizincem, resp. se všemi v budoucnu zaměstnanými cizinci, uzavřít pracovní poměr, který bude trvat nejméně po dobu 1 roku.

5) Čestné prohlášení o tom, že v období 2 let před podáním žádosti o zařazení do Programu nebyla zaměstnavateli uložena:

a) pokuta vyšší než 100 000,- Kč za umožnění výkonu nelegální práce anebo,

b) opakovaně pokuta vyšší než 100 000,- Kč za porušení povinností vyplývajících z právních předpisů kontrolovaných Úřadem práce ČR, Státním úřadem inspekce práce nebo oblastními inspektoráty práce.

6) Čestné prohlášení na přiloženém vzoru o tom, že zaměstnavatel bude spolupracovat s Centrem na podporu integrace cizinců v příslušném kraji ČR;

7) (Od 1. 1. 2021) Česté prohlášení o tom, že zaměstnavatel bude poskytovat součinnost při plnění povinnosti cizince absolvovat adaptačně-integrační kurz.

Přílohy dokládá zaměstnavatel pouze v případě první žádosti, opětovně pak po uplynutí doby, po kterou byl zaměstnavatel do Programu zařazen, tj.po uplynutí 1 roku.

5.1.3 Překážky pro zařazení zaměstnavatele do Programu

Do Programu nelze zařadit zaměstnavatele

· který nesplňuje kritéria pro zařazení;

· nedoložil žádost o zařazení s požadovanými náležitostmi;

· který vykonává činnost zprostředkování zaměstnání dle § 14 odst. 1 písm. b), zákona
č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, s výjimkou činností uvedených v § 43a zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce;
[6]

·  jestliže existují důvodné pochybnosti, že se zaměstnavatel ve vztahu k zahraničním zaměstnancům získaným prostřednictvím Programu dopustí zastřeného zprostředkování zaměstnání nebo je (jako agentura práce žádající na základě výjimky o zařazení do Programu) dočasně přidělí k uživateli;

· jestliže mzda nabízená v centrální evidenci volných pracovních míst obsaditelných držiteli zaměstnanecké karty uchazeči, kterého zaměstnavatel nahlašuje do Programu, nedosahuje výše  stanovené pro tento Program;

5.1.4 Vyřazení zaměstnavatele z Programu

Zaměstnavatel může být z vážných důvodů z Programu na dobu 1 roku vyřazen[7]. Mezi vážné důvody patří zejména:

· dodatečné porušení podmínek sjednání pracovního poměru,

· účelové zneužívání nebo porušování podmínek zařazení zaměstnavatele do Programu, včetně porušení pravidel pro plnění odvodů České správě sociálního zabezpečení za příslušné zaměstnance,

· porušení čestného prohlášení nebo předložení nepravdivého prohlášení,

· ztráta schopnosti plnit podmínky Programu v době zařazení,

· opakované ukončování pracovněprávních vztahů se zahraničními zaměstnanci získanými prostřednictvím Programu v průběhu prvních 6 měsíců pracovněprávního vztahu, dochází-li k němu v rozsahu zjevně nepřiměřeném celkovému počtu těchto zaměstnanců,

· využívání Programu k jiným než stanoveným účelům,[8]

· více než polovina žádostí o povolení k pobytu opravňující k výkonu práce nebo jiné výdělečné činnosti zaměstnanců zaměstnavatele zařazeného do Programu nebude způsobilá k přijetí zastupitelským úřadem,

· zaměstnavatel neumožňuje zahraničním zaměstnancům získaným prostřednictvím Programu po jejich příjezdu do České republiky nastoupit do zaměstnání,

· porušení dalších podmínek Programu.

O vyřazení z Programu rozhoduje Ministerstvo průmyslu a obchodu nebo Ministerstvo zemědělství na základě písemného a odůvodněného podnětu spolugestora nebo z vlastního rozhodnutí.

VYŘAZUJÍCÍ

VYŘAZOVANÝ

Ministerstvo průmyslu
a obchodu

Zaměstnavatel, který byl zařazen

· Hospodářskou komorou

· Svazem průmyslu a dopravy

· Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů

· Asociací malých a středních podniků a živnostníků nebo

· Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest

Ministerstvo zemědělství

Zaměstnavatel, který byl zařazen

· Agrární komorou

· Potravinářskou komorou

· Zemědělským svazem nebo

· Lesnicko-dřevařskou komorou

· Asociací soukromého zemědělství

Vyřazení z Programu (včetně jeho data) oznámí ministerstvo gestorovi/spolugestorům a garantům.

5.2 Zařazení zahraničního pracovníka do Programu


Zahraniční pracovník o zařazení do Programu nežádá
, je zařazován na základě žádosti podané zaměstnavatelem.

Účastníci Programu budou žádat o zaměstnaneckou kartu. Zahraničním pracovníkům zaměstnavatelů, kteří splní stanovená kritéria je přidělen závazný termín pro podání žádosti na zastupitelském úřadu ČR v zahraničí.

5.2.1 Hromadná žádost


Zaměstnavatel má možnost podat hromadnou žádost o zařazení zahraničních zaměstnanců do Programu. Za hromadnou žádost se považuje žádost o podání 50 a více žádostí o zaměstnanecké karty najednou. Při podání
hromadné žádosti zaměstnavatel určí koordinátora, který bude v případě zařazení žádosti do Programu kontaktován příslušným zastupitelským úřadem za účelem informování o termínu pro podání žádostí o zaměstnaneckou kartu cizinci a zároveň bude zodpovídat za efektivní přípravu všech žádostí.

K hromadné žádosti zaměstnavatel přiloží:

1. Vyjádření starosty či primátora obce, kde budou cizinci po příjezdu do ČR hromadně ubytováni.

Vyjádření musí obsahovat explicitní souhlas, s tím, že cizinci budou ubytováni na území příslušné obce, a počet pracovníků, na které se tento souhlas vztahuje.Nebudou-li zahraniční pracovníci jako skupina ubytováni pouze v jedné obci, ale budou v jedné obci vykonávat práci, doloží zaměstnavatel vyjádření starosty či primátora obce, v níž budou tito cizinci práci vykonávat.

2. Čestné prohlášení na přiloženém vzoru o projednání záměru zaměstnavatele získat zahraniční zaměstnance se svými stávajícími zaměstnanci ve smyslu ustanovení § 280 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce.

Hromadná žádost bude kromě garanta schválena gestorem a spolugestory.

6 Postup realizace migračního procesu v rámci Programu

1. Zaměstnavatel ohlásí krajské pobočce Úřadu práce ČR volné pracovní místo. V hlášence vysloví souhlas se zařazením volného pracovního místa do centrální evidence volných pracovních míst obsaditelných držiteli zaměstnanecké karty.[9]

2. Zaměstnavatel příslušnému garantovi podá žádost o zařazení do Programu, a to na předepsaném formuláři a společně se všemi předepsanými přílohami. Zaměstnavatel musí žádost podat až poté, co je volné pracovní místo zveřejněno v centrální evidenci volných pracovních míst obsaditelných držiteli zaměstnanecké nebo modré karty.

3. V případě, že zaměstnavatel splní podmínky pro zařazení do Programu, garant, který žádost schválil, neprodleně informuje gestora Programu. V případě negativního rozhodnutí garant zaměstnavatele o výsledku písemně informuje.

Jedná-li se o HROMADNOU ŽÁDOST, garant vyzve gestora a spolugestory, aby hromadnou žádost schválili. Oslovené resorty zašlou garantovi do 14 dnů od doručení výzvy své písemné vyjádření. V případě souhlasu všech resortů zařadí garant zaměstnavatele do Programu a informuje o tom zaměstnavatele prostřednictvím koordinátora.

4. Zastupitelský úřad informuje zaměstnavatele o termínu, který byl jeho budoucímu zaměstnanci přidělen pro podání žádosti o zaměstnaneckou kartu.

V případě HROMADNÉ ŽÁDOSTI bude vyžadovat součinnost koordinátora pověřeného zaměstnavatelem.

5. Cizinec, který byl zařazen do Programu, se dostaví ve stanoveném termínu na zastupitelský úřad nebo vízového centra provozovaného externím poskytovatelem služby, kde odevzdá řádně vyplněnou žádost o zaměstnaneckou kartu a zároveň předloží všechny zákonem stanovené náležitosti žádosti a všechny požadované podpůrné doklady.[10]

6. Ministerstvo vnitra rozhodne o žádosti cizince a v případě splnění podmínek vydá zastupitelskému úřadu pokyn k udělení víza k pobytu nad 90 dnů za účelem převzetí zaměstnanecké karty.

7. Cizinec do 3 pracovních dnů po příjezdu do ČR ohlásí svůj pobyt na pracovišti odboru azylové
a migrační politiky Ministerstva vnitra. Poskytne své biometrické údaje a bude mu vydáno potvrzení o splnění podmínek pro vydání zaměstnanecké karty, na jehož základě může začít pracovat. Ministerstvo vnitra následně cizinci vydá průkaz zaměstnanecké karty poté, co cizinec předloží potvrzení vydané jeho zaměstnavatelem, ze kterého vyplývá, že nastoupil na pracovní místo, pro které je karta vydávána.

Pokud je zaměstnavatel do Programu již zařazen a má zájem zaměstnat dalšího cizince, resp. další cizince, podá garantovi, který jej do Programu dříve zařadil, žádost o zařazení dalšího zahraničního zaměstnance.

O zařazení zaměstnavatele a jím vybraných zahraničních pracovníků do Programu a rovněž o zařazení dalších pracovníků již zařazeného zaměstnavatele, garant informuje gestora, a to prostřednictvím přihlašovacího systému Ministerstva průmyslu a obchodu založeného na přidělování jedinečných kódů pro stanovený počet zahraničních pracovníků v konkrétním časovém období. Tento postup se neuplatní u zaměstnanců z Ukrajiny, kteří budou kontinuálně řazeni do „nekonečné“ fronty. Ministerstvo průmyslu a obchodu informaci o zařazení postoupí spolugestorům Programu.



[1] Výjimka se vztahuje na zaměstnavatele, kteří jsou této povinnosti ze zákona zproštěni.

[2] V případě zaměstnání cizince s volným přístupem na trh práce podle § 98 zákona č. 435/2004 Sb.,
o zaměstnanosti, se splnění této podmínky nevyžaduje.

[3] V souladu s § 79 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce.

[4] Nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí. Každé volné pracovní místo splňující mzdové kritérium bude v souladu se zákonem č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, v rámci testu trhu práce přednostně nabízeno evidovaným uchazečům o zaměstnání. Stanovení mzdového kritéria nemá vliv na povinnost rovného zacházení se všemi (českými i zahraničními) zaměstnanci stanovenou zákonem č. 262/2006 Sb., zákoník práce.

[5] Toto opatření umožní identifikovat zaměstnance v lesnictví a dřevozpracujícím průmyslu jako samostatnou kategorii pracovníků, kterou tvořili i v projektu „Zvláštní postupy pro pracovníky do zemědělství, potravinářství
a lesnictví z Ukrajiny“.

[6] V případech hodných zvláštního zřetele, které posoudí gestor a spolugestoři, lze učinit výjimku
a zaměstnavatele do Programu zařadit. Mezi takové důvody patří zejména skutečnost, že zaměstnavatel chce prostřednictvím Programu získávat zahraniční pracovníky výlučně do kmenového stavu a že dočasné přidělování zaměstnanců k uživateli je pouze vedlejší činností tohoto zaměstnavatele, což zaměstnavatel doloží přehledem své zprostředkovatelské činnosti za uplynulé 2 roky.

[7] Institut vyřazení z Programu je nejkrajnějším řešením. Důraz má být kladen především na kontrolu splnění všech stanovených podmínek, a to již ve fázi prvotního posuzování žádostí o zařazení ze strany garantů. V případě, že budou zjištěny důvody vedoucí k možnému vyřazení z Programu, lze postupovat v případě již jednou zařazeného zaměstnavatele tak, že nebude přijata jeho žádost o zařazení dalších uchazečů do Programu.

[8] Mezi vážné důvody tohoto typu může patřit např. získávání zahraničních zaměstnanců s cílem umožnit jejich následný přechod k jinému zaměstnavateli, který nesplňuje podmínky pro zařazení do Programu.

[9] V případě zaměstnání cizince s volným přístupem na trh práce podle § 98 zákona č. 435/2004 Sb.,
o zaměstnanosti, se splnění této podmínky nevyžaduje.

[10] Účastníci Programu, kteří jsou občany UKRAJINY nebo držiteli cestovního dokladu vydaného Ukrajinou, a byli do Programu zařazeni Hospodářskou komorou, Svazem průmyslu a dopravy, Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, Asociací malých a středních podniků a živnostníků nebo Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest, mohou podávat individuální žádosti pouze ve vízovém centru ve Lvově (spadajícím do působnosti generálního konzulátu ve Lvově);.

H hromadné žádosti jsou nabírány výhradně na zastupitelském úřadu v Kyjevě. , stejně jako i

Individuální žádosti podávané účastníky Programu, kteří do něj byli zařazeni Agrární komorou, Potravinářskou komorou, Zemědělským svazem, Lesnicko-dřevařskou komorou nebo Asociací soukromého zemědělství, mohou být podány na zastupitelském úřadu v Kyjevě nebo ve vízovém centru ve Lvově.


Zařazenoút 11.02.2020 09:02:00
ZdrojAMSP
Originálamsp.cz/programy-kvalifikovany-zamestnanec/

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.