Evropská komise se rozhodla odejmout část celních preferencí udělených Kambodži v rámci obchodního režimu Evropské unie „Vše kromě zbraní“ (EBA), a to v důsledku závažného a systematického porušování zásad v oblasti lidských práv zakotvených v Mezinárodním paktu o občanských a politických právech.
Odnětí celních preferencí a jejich nahrazení standardními unijními cly (v rámci doložky nejvyšších výhod) bude mít dopad na vybrané oděvní a obuvnické výrobky a veškeré cestovní potřeby a cukr. Celkově jde přibližně o jednu pětinu (neboli o 1 miliardu eur) ročního vývozu z Kambodže do EU. Pokud Evropský parlament a Rada nevysloví námitku, začne toto opatření platit 12. srpna 2020.
Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a místopředseda Evropské komise Josep Borrell uvedl: „Vzhledem k délce, rozsahu a dopadu kambodžského porušování práv na politickou účast a na svobodu projevu a sdružování neměla Evropská unie jinou možnost než částečně odejmout obchodní preference. Evropská unie nebude nečinně přihlížet narušování demokracie, omezování lidských práv a umlčování svobodné diskuse. Dnešní rozhodnutí odráží náš pevný závazek vůči kambodžskému lidu, jejich právům a udržitelnému rozvoji země. Aby byly obchodní preference obnoveny, musí kambodžské orgány přijmout nezbytná opatření.“
Evropský komisař pro obchod Phil Hogan k tomu dodal: „Evropská unie je odhodlána podporovat hospodářský a sociální rozvoj Kambodže prostřednictvím obchodních preferencí. Dodržování lidských práv je však pro nás záležitostí, o které nelze vyjednávat. Uznáváme pokrok, jehož Kambodža dosáhla, avšak vážné obavy přetrvávají. Naším cílem je, aby kambodžské orgány skoncovaly s porušováním lidských práv, a při plnění tohoto cíle s nimi budeme nadále spolupracovat.“
Rozhodnutí Komise reaguje na porušování lidských práv, které vedlo k zahájení příslušného postupu. Zároveň však zachovává rozvojový cíl obchodního režimu EU. Uznává, že je třeba nadále podporovat hospodářský rozvoj Kambodže a diverzifikaci kambodžského vývozu. Všechna nově vznikající průmyslová odvětví v Kambodži budou i nadále využívat bezcelní a bezkvótový přístup na trh EU. Totéž platí i pro oděvní výrobky s vysokou přidanou hodnotou a některé druhy obuvi.
Rozhodnutí Komise navazuje na důkladnou spolupráci s kambodžskou vládou a zúčastněnými stranami. Zejména během posledních dvanácti měsíců provedla Komise a Evropská služba pro vnější činnost v Kambodži zjišťovací mise a uspořádala několik schůzek s kambodžskými orgány na technické i politické úrovni.
V oblasti občanských a politických práv nedošlo od zahájení postupu pro odnětí preferencí v rámci režimu „Vše kromě zbraní“ v únoru 2019 k žádnému významnému pokroku.
Komise nicméně uznává kroky, které kambodžské orgány přijaly zejména v oblasti pracovních a pozemkových práv. Vážné obavy však přetrvávají – jde zejména o nevyřešená občanskoprávní a trestní řízení vedená proti odborářům.
Evropská unie opakuje, že je třeba, aby kambodžská vláda znovu otevřela politický prostor v zemi, vytvořila nezbytné podmínky pro obnovení důvěryhodné opozice a zahájila demokratický proces národního usmíření prostřednictvím skutečného a inkluzivního dialogu. To zahrnuje obnovení politických práv členů opozice a zrušení či revizi právních předpisů, jako je zákon o politických stranách a zákon o sdruženích a nevládních organizacích.
Komise a Evropská služba pro vnější činnost budou nadále spolupracovat s kambodžskými orgány a pozorně sledovat situaci v oblasti lidských a pracovních práv v zemi. Pokud Kambodža vykáže významný pokrok, a to zejména v oblasti občanských a politických práv, může Komise své rozhodnutí přezkoumat a celní preference v rámci režimu „Vše kromě zbraní“ obnovit.
Souvislosti
EU je největším obchodním partnerem Kambodže. V roce 2018 do Unie směřovalo 45 % kambodžského vývozu. Vývoz z Kambodže do EU dosáhl v roce 2018 výše 5,4 miliardy eur, což je více než dvojnásobek částky 2,5 miliardy eur zaznamenané v roce 2013. 95,7 % tohoto vývozu se dostalo na trh EU na základě celních preferencí v rámci režimu „Vše kromě zbraní“ (tj. celkem 5,2 miliardy eur z celkových 5,4 miliard eur).
Režim „Vše kromě zbraní“ (Everything but arms, EBA) je jedním z preferenčních obchodních režimů všeobecného systému preferencí EU (GSP). Zajišťuje státům, které OSN klasifikuje jako nejméně rozvinuté země, bezcelní a bezkvótový přístup na trh EU pro všechny produkty s výjimkou zbraní a střeliva. Přístup k těmto preferencím je podmíněn dodržováním lidských a pracovních práv.
Další informace
Nařízení Komise v přenesené pravomoci
Zpráva
Postup EU pro odnětí obchodních preferencí
Obchodní preference EU „Vše kromě zbraní“
Obchodní vztahy mezi EU a Kambodžou
Zařazeno | st 12.02.2020 01:02:00 |
---|---|
Zdroj | Evropská komise |
Originál | ec.europa.eu/czech-republic/news/200212_cambodia_cs |