Komise dnes vyzvala členské státy, aby zajistily, že Evropané budou mít během pandemie COVID-19 přístup k základním lékům. Pandemie poukázala na významné problémy při zajišťování dodávek potřebných kritických léků a také na dopad, jaký může mít tato nákaza na dodavatelské řetězce léčivých přípravků v EU.
Komise proto vypracovala pokyny, které se zaměřují na racionální zásobování, přidělování a používání životně důležitých léků při léčbě pacientů s koronavirem a rovněž na léky, kterých může být v důsledku pandemie nedostatek. Navrhovaná opatření by měla umožnit koordinovanější přístup v celé EU, zachování integrity jednotného trhu a zároveň zajištění ochrany veřejného zdraví.
Komisařka Stella Kyriakidesová, odpovědná za oblast zdraví a bezpečnost potravin, uvedla: „Tato bezprecedentní zdravotní krize vystavuje naše zdravotnictví nesmírnému tlaku. Hrozí, že zásoby základních léků v mnoha evropských nemocnicích začnou docházet. V tomto kritickému okamžiku si však nemůžeme nedostatek životně důležitých léků dovolit. Proto dnes členským státům předkládáme konkrétní opatření, aby mohly nedostatku zabránit a zajistit, že nemocnice budou mít základní léky potřebné k záchraně životů. Apeluji na solidaritu a odpovědnost farmaceutického průmyslu EU a vyzývám jej k navýšení výroby léků nezbytných k léčbě pacientů, kteří se v důsledku koronaviru nachází ve vážném zdravotním stavu.“
Pokyny Komise k optimálnímu a racionálnímu používání léků zdůrazňují význam toho, aby orgány členských států:
- Projevily solidaritu zrušením zákazů a omezení vývozu a zajistily, aby základní léky byly k dispozici v nemocnicích a v lékárnách a aby se zabránilo hromadění zásob v jednotlivých zemích. Vnitrostátní orgány by rovněž měly bojovat se zavádějícími informacemi, které by mohly kvůli panickému nakupování vést ke zbytečnému hromadění zásob.
- Zajistily zásobování pomocí navýšení a reorganizace výroby prostřednictvím monitorování stavu zásob a výrobních kapacit, koordinace společného úsilí průmyslu a provádění iniciativ v oblasti podpory poptávky a zadávání zakázek, které povzbudí nabídku. Jestliže členské státy potřebují podpořit průmysl při navyšování výrobní kapacity pomocí daňových pobídek a státní podpory či zavést regulační flexibilitu, je Komise připravena jim poskytnout pokyny a právní jistotu.
- Podporovaly optimální využití léků v nemocnicích, zejména přizpůsobením stávajících nemocničních protokolů nebo zavedením nových validovaných protokolů, které mají zabránit nadměrnému užívání léků, a dále stanovením možnosti prodloužit data použitelnosti léků.
- Optimalizovaly prodej v komunitních lékárnách s cílem zabránit hromadění, a sice zavedením omezení prodeje léků, jejichž nedostatek hrozí, a dočasným zvážením omezení internetového prodeje základních léků.
Komise v posledních týdnech s podporou Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) shromažďuje údaje o současných problémech s cílem sledovat, posuzovat a identifikovat léky, jejichž nedostatek hrozí. To obnáší sledování celkové poptávky členských států a také dopadu zákazů vývozu vydaných třetími zeměmi.
Riziko nedostatku je dáno především nárůstem poptávky po lécích na léčbu pacientů s koronavirem v nemocnicích. Nicméně hromadění zásob občany, zvýšená poptávka po experimentálních lécích na koronavirus, zavádění protekcionistických opatření v rámci EU i mimo ni, jako jsou zákazy vývozu a hromadění zásob v jedné zemi, jakož i dopravní překážky mezi jednotlivými zeměmi, také hrají důležitou roli.
Kromě toho předkládá výkonná místopředsedkyně Komise odpovědná za politiku hospodářské soutěže Margrethe Vestagerová dočasný rámec, který objasňuje, kdy a jak mohou podniky získat pokyny nebo písemné ujištění, že spolupráce s cílem zabránit nedostatku základních nedostatkových výrobků a služeb je v souladu s pravidly hospodářské soutěže.
Užitečné odkazy
Internetové stránky Komise o reakci EU na šíření nákazy COVID-19
Zařazeno | út 14.04.2020 13:04:36 |
---|---|
Vydáno | |
Zdroj | Evropská komise |
Originál | ec.europa.eu/czech-republic/news/200408_medicine_cs |