Svět sám o sobě nebude lepší. Je třeba mu pomoci

Naše planeta má omezené množství přírodních zdrojů, které jednou nebudou. Cílem DEX Innovation Centre je podporovat digitální inovace a výzkum, které mají pozitivní dopad na společnost a mohou svět udělat o něco lepším. Například v Česku máme velice kvalitní startupové prostředí s množstvím znalostí. S tímto arzenálem jsme na dobré cestě k tomu, aby tu vznikaly skvělé týmy s potenciálem dobýt svět, řekl v rozhovoru pro server Roklen24 Jan Kubalík, CEO DEX Innovation Centre.

Můžete představit DEX Innovation Centre?

DEX Innovation Centre je soukromé inovační centrum založené v Liberci v roce 2012. Zaměřujeme se na společensky prospěšné podnikání ve třech hlavních oblastech – získáváme finance na inovace a výzkum; spoluvytváříme inovativní produkty a služby; a budujeme startupy a technologické týmy, protože právě ty přichází se spoustou zajímavých a neotřelých nápadů.

Co je cílem centra?

Naším cílem je podporovat digitální inovace a výzkum, které mají pozitivní dopad na naši společnost a mohou svět udělat o něco lepším. Nejčastěji se soustředíme na energetiku, zdravotnictví, dopravu a IT bezpečnost. Podporujeme zajímavé projekty i z jiných oblastí.

Foto: Jan Kubalík, CEO DEX Innovation Centre

V centru se zabýváte fundraisingem? A to z privátní i veřejné sféry. Kolik prostředků se vám již podařilo získat?

Od našeho založení v roce 2012 se nám podařilo získat celkem 26 milionů eur pro 14 velkých, mezinárodních projektů, které se zaměřují zejména na zdravotnictví, energetiku a mobilitu.

Kolik peněz už získaly vaše Alumni startupy?

Naše Alumni startupy zatím získaly investice ve výši 3,6 milionu eur. Loni to byl třeba Whalebone, který získal 15 milionů korun. Do Whalebone investovala skupina investorů v čele s investičním fondem Fazola Ventures.

Proč se zaměřujete zrovna na udržitelný rozvoj, energetiku a ekologické startupy?

Tato odvětví jsou z dlouhodobého hlediska nepostradatelná, je potřeba se jimi zabývat a podporovat startupy, střední a malé podniky (SME) a inovátory, kteří mohou přijít s disruptivní inovací. To je cesta, které se nevyhneme, protože naše planeta má omezené množství přírodních zdrojů, které jednou nebudou. Ačkoliv se jako společnost snažíme, momentální nastavení nestačí pro dlouhodobou udržitelnost.

Kolik projektů jste již realizovali?

Pokud se bavíme o dlouhodobých projektech (trvání dva roky a déle), dokončených jich máme 12 a na šesti pracujeme. Když se podíváme na startupové projekty, bavíme se zhruba o 20 programech, akcích a meetupech za poslední tři roky, kterými prošly desítky týmů z celé Evropy, primárně však z České republiky. Za dobu naší existence jsme se podíleli na vzniku více než deseti inovací a 25 konkrétních produktů.

Můžete čtenářům přiblížit intenzivní pre-akcelerační program Primer? Pro koho je určen?

Primer je určený jednotlivcům i týmům, primárně s nápadem v oblasti energetiky. Do programu jsme ale přijali i týmy z jiných odvětví. Účastníci by se dali rozdělit do dvou skupin – první skupina má nápad a potřebuje si ujasnit, jestli má smysl ho dál rozvíjet. Druhá skupina už pracuje na produktu, na prototypu a chtějí se posunout dál. V Primeru s mentory proberou jejich byznys plán, strategie, ale i prezentační dovednosti. Primer je tedy taková přípravka na vstup do akceleračních nebo investičních programů.

DEX IC stal hubem pro EIT InnoEnergy a EIT Health. Co vám to přineslo a přináší?

Na všech EIT je unikátní jedna věc – partnerství. Celá síť EIT vznikala jako spojení průmyslu, veřejné správy a akademické sféry. Díky zapojení do této sítě dokážeme startupy propojit s předními evropskými institucemi a korporacemi. Mezi další benefity se řadí také programy, které EIT Health a InnoEnergy organizují na evropské úrovni nebo je v ČR organizujeme my. Českým startupům v jakékoli fázi vývoje můžeme nabídnout špičkové prostředí těchto projektů.

Na jakých projektech pracujete aktuálně?

V tuto chvíli například pracujeme na vlastním co-investment fondu pro byznys anděly (ACIF) v rámci projektu CE-Connector. Jeho cílem je zpřístupnit finance startupům v rané fázi. Ty jsou totiž často financované pouze z vlastních, případně rodinných zdrojů. A dále pak na podzim připravujeme třetí ročník DEXIC Acceleratoru. Jedná se o program, který nabízí startupům šestitýdenní mentoring, aby mohly úspěšně vykročit na trh.

Jak vás postihla pandemie koronaviru?

Pandemii koronaviru jsme prožívali podobně jako spousta dalších firem. Museli jsme zrušit naplánovanou roadshow se startupy a studenty, začali jsme pracovat z domova a divili jsme se, jaký boom zažívají online eventy, zejména ty masové. O tom se nám před pandemií ani nezdálo. Myslím si, že nejsme sami.

Jak podle Vás Česko zvládlo pandemii? Změní se kvůli koronaviru zdravotnictví? Dočkáme se digitalizace?

Česko pandemii zvládlo poměrně dobře na lidské a lokální úrovni. To se nedá říci o té vládní, tam to takový úspěch není. Digitalizace zdravotnictví probíhá. Bohužel ale bez systematického posunu na ministerské úrovni. Digitalizace zdravotnictví jako celku v České republice bude ještě běh na dlouhou trať. Každopádně trh se přizpůsobuje velice rychle, v ČR máme i několik projektů, které adresují výzvu COVID. Několik se dokonce zapojilo do „anti COVID“ aktivit EIT Health.

V polovině května jste pořádali české kolo InnoEnergy PowerUp! Challenge. Jak se finalisté s podmínkami vypořádali?

České kolo jsme spolupořádali s InnoEnergy. To nakonec proběhlo v online prostoru. Za mě mohu říci, že všech osm finalistů se s podmínkami a jejich změnami vypořádalo skvěle. Kolegům i našim mentorům se se všemi týmy spolupracovalo bezproblémově. Jediné, co chybělo, byl osobní kontakt, kterého bohužel přes monitor nedosáhnete. Nejvíce to ovlivnilo networking, který po takovém eventu běžně následuje.

Co říkáte na vítěze soutěže - Pocket Virtuality? Jakou má podle vás perspektivu?

Vzhledem k současné situaci mají velice zajímavé řešení. Cestování se omezilo, není jasné, kdy se plně obnoví, a co je tedy zajímavějšího, než se dostat na místo virtuálně? Jejich produkt může mít obrovské množství aplikací i v době pokoronavirové. Pocket Virtuality vyhráli právem a jsem zvědavý na jejich další progres.

České kolo evropské PowerUp! Challenge má 8 finalistů, ti se utkají o postup do Grand Final

A firma Mileus, která získala cenu diváků a za kterou stojí spoluzakladatel Liftaga Juraj Atlas?

Myslím si, že kombinace MHD a smluvní dopravy pomocí AI, která uživateli ušetří čas i peníze, má potenciál. Navíc omezení osobní dopravy do center měst přispívá k lepšímu ovzduší a průjezdnosti komunikací. Na druhou stranu je tu obrovsky konkurenční prostředí. Za projektem ale stojí velmi silný tým, takže věřím, že je čeká velká budoucnost. Jsem rád, že jsme byli součástí jejich cesty.

Co je třeba udělat, aby v Česku vznikly kvalitní startupy? Jak s nimi pracovat?

V Česku vznikají kvalitní startupy v podstatě už od revoluce. Převážně v oblasti technologií, například v IT bezpečnosti. Český startupový ekosystém je vyspělý. Máme tu foundery, kteří za sebou mají úspěšné exity a mohou své zkušenosti předávat. Je tu také množství fondů pro podporu startupů v různých fázích vývoje. Celkově tu máme velice kvalitní prostředí s množstvím znalostí. Myslím, že s tímto arzenálem jsme na dobré cestě k tomu, aby tu vznikaly skvělé týmy s potenciálem dobýt svět.

Vidíte potenciální české "unicorny"?

Jsem hrdý na to, že mezi našimi Alumni startupy je několik velmi dobrých projektů, a ano, nebál bych se říct, že potenciálních unicornů. Za sebe opravdu hodně věřím brněnskému Whalebonu, který může navázat na české úspěchy v IT bezpečnosti, nanomateriálový startup InoCure, mimochodem podpořený i EIT Health, a energetický startup iBatt.Energy, účastník letošního PowerUp!, za kterým stojí úspěšný vizionář Pavel Podruh. V neposlední řadě zmíním i Neuron Soundware, který se umístil na PowerUp! dva roky zpět a používá umělou inteligenci k predikci poruch strojů a zařízení.

Jaké sektory budou podle Vás v budoucnu klíčové?

To obrovsky záleží na okolnostech. V souvislosti s COVID-19 zažíváme obrovský boom virtuální reality, remote řešení a podobně. Takovou důležitost by tomu před šesti měsíci nikdo nepřikládal. V kontextu nynější situace to tedy bude digitalizace napříč odvětvími. Co se týče dlouhodobého pohledu na věc, stále více pozornosti se bude dostávat zeleným, ekologickým řešením – udržitelné energie, chytré hospodářství a podobné projekty.

Co čeká DEX Innovation Centre do konce letošního roku?

V současné době probíhá druhé kolo Primeru. V druhé polovině roku nás čeká 3. ročník DEXIC Acceleratoru; Hackathon pro technologické týmy i jednotlivce; i-Days, které cílí na univerzitní studenty a podporu podnikání; EIT Jumpstarter, program podobný Primeru, pro early-stage startupy napříč odvětvími; a V4 Startup Force podporující mezinárodní expanzi startupů v rámci V4. Startupy se během několikadenní roadshow setkávají s relevantními korporacemi a potenciálními zákazníky.

Jan Kubalík se pohybuje v prostředí technologií a startupů již dvacet let. Má zkušenosti s budováním produktů, projektů i týmů. Od prvního zaměstnání ve startupu Caatoosee, přes založení vlastní společnosti NetKit, po předsednictví v představenstvech technologicko-inovačních několika organizací a společností se dostal do čela DEX IC. Mnohaleté zkušenosti v tomto prostředí ho naučily vést a vytvářet až 50 členné týmy. Vybudoval si také velkou síť kontaktů po celé Evropě do které patří prestižní společnosti, univerzity, ale i startupy.
Jan miluje inovace a technologie. Pravidelně sleduje nejnovější vývoj v těchto oblastech. Zajímá se o to, jak nám tyto novinky a průlomy vylepšují život. I když má blízký vztah k technologiím, tak věří v mezilidské vztahy. Za každým projektem, společností, organizací vždy stojí lidé. Je klíčové si toto uvědomit a porozumět jim. Jeho největším koníčkem je rodina. Má skvělou ženu a dvě malé holčičky. S nimi tráví volný čas nejraději. Dále se věnuje také sportu a neodpustí si rapid prototyping několika projektů.

Zařazenoút 16.06.2020 15:06:00
ZdrojRoklen24
Originálroklen24.cz/a/S2nfz
Přílohy
KategorieRozhovory

Související témata

Svět

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.