Jak si vedou čeští angel investoři? Investování do startupů se vyplácí

Koncept andělského investování není v?Čechách příliš známý. Spočívá v tom, že investor, jako fyzická osoba, investuje do startupu napřímo a kupuje si podíl. Poskytuje nejen kapitál, ale také své zkušenosti a kontakty. Jakožto alternativní způsob investování se řadí k těm více rizikovějším. Jak ale ukazuje výzkum, čeští investoři jsou nad očekávání úspěšní. Jak je to možné? Zamýšlíme se s Petrem Šímou, zakladatelem sítě andělských investorů Depo Angels.

Na přelomu roku 2019/2020 jste dělali průzkum současné situace andělských investorů v České republice. Jeden z ukazatelů výzkumu je exit – tzn. kolik investorů svůj podíl prodalo a ze startupu odešlo, tj. exitovalo. Cílem je prodat podíl mnohonásobně vyšší. Jak dopadli čeští investoři?

Příjemně nás překvapilo, že 42 % investorů, kteří již do startupu investovali, už mají nějaký exit za sebou. Vzhledem k?tomu, že tento typ investice je běh na dlouhou trať (5-7 let) můžeme se domnívat, že se tomu věnují už poměrně dlouhou dobu. Další možnost může být ta, že doba od investice k?exitu je v českých podmínkách kratší. K tomu se já osobně přikláním. Většina exitů z českých startupů probíhá formou M&A transakce, nikoli IPO (což je symbol úspěšné investice v USA). Jedná se většinou o prodej strategickému investorovi nebo finančnímu partnerovi. K tomu může dojít výrazně dříve, byť třeba za cenu nižšího zhodnocení.

Právě výše dosaženého zhodnocení byla velkým a pozitivním překvapením. 20násobek zhodnocení investice je na naše poměry obrovský úspěch. Co si o tom myslíte vy?

V grafu níže uvedený Multiple znamená, kolikrát je prodejní cena podílu vyšší než vložená investice. Celkem 56 % investic vyneslo zhodnocení 1-5krát. Odpovídá to tomu, co jsem zmiňoval před chvílí, že většina investic je exitována strategickému investorovi. Nicméně při rizikovém charakteru startupových investic se i takové zhodnocení dá považovat za úspěch. V porovnání s Evropou je toto zhodnocení průměrné.

Mezi 5 a 20násobkem byly zhodnoceny investice 21 % investorů. Celkem 16 % investorů uvedlo, že dosáhli zhodnocení vyššího než 20násobek. Souhlasím s vámi a považuji to také za velký úspěch, i přesto, že se výše vloženého kapitálu nedá srovnávat s USA.

Co člověka určitě zaujme, je, že pouze 5 % investic bylo ztrátových. To bychom měli přehodnotit fakt, že investování do startupů je rizikové. Čím si to vysvětlujete?

Je to překvapivě nízké číslo. Pravděpodobně je angel investorů malý počet a ti, kteří se tomu vážně věnují (a odpovídali na náš průzkum), jsou úspěšní jak při výběru investic, tak při pomáhání zainvestovaným startupům.

Takže se dá říct, že investice do startupů může být i v době současné pandemické krize pro investory zajímavá, když klasické způsoby investování nefungují?

Když se podíváme zpátky do historie, úspěšné startupy vznikly v době krize, například Facebook nebo Alibaba. Podporou inovací podporujeme budoucnost. Věřím, že tyto výsledky dodají kuráž těm, kteří o startupovém investování uvažují. Andělským investorem se může stát každý. Pokud nevíte, jak na to, ideální je být součástí nějakého clubu. Například Depo Angels je síť nezávislých andělských investorů a fondů, které hledají kvalitní projekty, koinvestory a podporu.

Jak to v angel networku funguje?

Naším hlavním cílem je zjednodušení investičního procesu od začátku do konce. Pro členy vyhledáváme projekty z celé Evropy, analyzujeme, předvybíráme, organizujeme akce, kde se mohou startupy prezentovat, konzultujeme, hledáme vhodné koinvestory a poskytujeme poradenství v oblasti práva a M&A. Pokud k tomu investor přidá své znalosti a kontakty, výrazně může startupu urychlit těžké začátky a zvýšit šanci na úspěch.

Andělský investor je tedy práce na plný úvazek?

Jsou angel investoři, kteří se naplno věnují svému portfoliu, nicméně je mnoho podnikatelů a C-level manažerů, kteří si to chtějí vyzkoušet a zjistit, jak to funguje. V takovém případě doporučuji fond Grouport, který funguje na principu angažovaného investování.

Když se na ty výsledky podíváte komplexně, co byste řekl na závěr?

Myslím, že žádný investor by se nezlobil, kdyby jeho portfolio vydělalo tolik jako průměrné portfolio českých angel investorů. Slova na závěr: Investujme. Investujme v době krize. Jen tak se z ní můžeme dostat.

Petr Šíma, zakladatelem sítě andělských investorů Depo Angels: Ještě jako student Vysoké školy ekonomické, v roce 1991, byl spoluzakladatel investiční společnosti a investičního privatizační fondu. V roce 1993 založil poradenskou firmu zaměřenou na SME. Specializoval se na oceňování a M&A poradenství. V průběhu 25 let stál z pozice poradce u vzniku i zániku mnoha společností. V roce 2017 založil DEPO VENTURES, firmu, která pomáhá startupům získat investory a investorům najít zajímavé projekty. DEPO řídí Angel fond a Angel network.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.


Zařazenopo 31.08.2020 10:08:00
ZdrojRoklen24
Originálroklen24.cz/a/St5pi
Přílohy
KategorieRozhovory

Související témata

Investor

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.