Program „Lehký dotek“ – novozélandská podpora zemědělských inovací
15.09.2020 / 07:14 | Aktualizováno: 16.09.2020 / 03:51
Novozélandská vláda společně s konsorciem privátních firem v rámci obnovy hospodářství po pandemii COVID-19 investuje 27 mil NZD do podpory inovací a výzkumu v zemědělství, zejména pěstitelství. Program „A Lighter Touch“ podporuje zavádění nových postupů pěstování, ochrany plodin a snížení dopadů užívání průmyslových hnojiv na životní prostředí. Sousední Austrálie pak investuje do inovací a výzkumu v zemědělství přes 250 mil AUD ročně.
Výzvy pro vzdálenou ekonomiku
V důsledku pandemie COVID-19 prochází novozélandské hospodářství transformací. Stejně jako Austrálie, i NZ je konfrontován s narušením dodavatelských řetězců a čelí problémům vyplývajícím z nedostatečné kapacity mezinárodní přepravy. Uzavření země omezuje pohyb osob včetně sezonních pracovníků, kteří – zejména konkrétně v pěstitelství - plnili nezastupitelnou úlohu. Uzavření země má zároveň zničující dopad na tradičního tahouna NZ ekonomiky - turistický ruch. Ten ve své podstatě ze dne na den zmizel a jeho obnovu v původním rozsahu lze očekávat až v řádu let. Roli hlavního nositele výkonu NZ hospodářství tak přebírá plně sektor prvovýroby – s čímž přichází přirozeně i jeho podpora ze strany vlády, ať už směrem k vyšší produktivitě nebo tvorbě pracovních míst pro pracovníky přešlé právě z turistického ruchu, maloobchodu a služeb. Jen pěstitelství, především ovocnářství, přispívá nadále každoročně do novozélandského rozpočtu 6 mld NZD, a například novozélandská kiwi stále představují přes 50 % celosvětové produkce.
Australské nemilosrdné podnebí
O výkonnosti australské zemědělské produkce a jejího exportu napovídá i prostý údaj toho, že Austrálie produkuje potraviny pro 60 mil obyvatel – přičemž sama jich má pouhých 25 milionů. Dlouhodobě se ale potýká s nedostatkem vodních zdrojů a je vystavena vlivům extrémního počasí - v uplynulých letech to bylo především přetrvávající sucho, které vyvrcholilo zničujícími požáry na přelomu roku 2019/2020.
Prostřednictvím Rural Research and Development for Profit programu australská vláda financuje agrovýzkum – zavádění nových technologií do prvovýroby, zlepšování managementu vodních zdrojů, šlechtění plodin odolných vůči suchu a dalších projektů, jejichž prostřednictvím se snaží vyvažovat negativní vlivy prostředí na zemědělskou produkci.
Možnosti pro české exportéry
Důraz na podporu rozvoje primárního sektoru a zavádění pokročilých postupů a prostředků při výrobě potravin v obou zemích tak nabízí prostor nejen pro tradiční zemědělské stroje a zařízení zpracovatelského průmyslu jako balicí a etiketovací linky, ale i pro inovační agrotech řešení a biotechnologie zvyšující efektivitu pěstování, včetně biopesticidů a biologických prostředků.
Obě země sice zůstávají nadále z důvodu pandemie COVID uzavřeny pro pohyb osob, ale po svém otevření – předpokládána je polovina roku 2021 či dříve – lze očekávat hlad nikoliv po vlastních potravinách, ale po postupech, inovacích a zařízeních zaručujících vyšší efektivitu zemědělské produkce.
Tomáš Kára, zástupce generální konzulky, Generální konzulát Sydney
Zařazeno | st 16.09.2020 03:09:00 |
---|---|
Zdroj | MZv ČR Sydney |
Originál | mzv.cz/sydney/cz/obchod_a_ekonomika/x2020_09_15_program_lehky_dotek_novozelandska.html |