Ministerstvo spravedlnosti předložilo vládě návrh zákona o ochraně oznamovatelů

Ministerstvo spravedlnosti předložilo vládě návrh zákona o ochraně oznamovatelů a návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o ochraně oznamovatelů. Předložené materiály mají transponovat do českého právního řádu evropskou směrnici.

V souladu s Plánem legislativních prací předložilo Ministerstvo spravedlnosti dne 30. 9. 2020 vládě návrh zákona o ochraně oznamovatelů (whistleblowerů) a související změnový zákon. Česká republika tak učinila jako první ze všech členských států Evropské unie a v procesu transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie (dále jen „Směrnice"), je tak nejdále.

Předložení vládě předcházelo meziresortní připomínkové řízení a konzultace se zástupci nestátních neziskových organizací i akademické sféry. Ministerstvu spravedlnosti se při vypořádávání připomínek podařilo řadu dotčených subjektů přesvědčit o navrhované podobě návrhu zákona, případně, tam kde to bylo možné, nalézt vhodný kompromis.

Návrhy obou zákonů tak počítají s ochranou oznamovatelů všech trestných činů, přestupků a jiných protiprávních jednání v zákonem vymezených oblastech, které souvisejí s prací a jinou obdobnou činností. Zákon dále zavádí povinnost určených subjektů vytvořit tzv. vnitřní oznamovací systém pro činění oznámení.

Roli tzv. vnějšího, tedy centrálního oznamovacího orgánu, by měl plnit nově zřízený útvar Ministerstva spravedlnosti, které má jako gestor problematiky boje proti korupci nejlepší předpoklady pro výkon této agendy.

Návrhy zákonů představují také nové kategorie přestupků, jež budou významným prvkem zajištění vymahatelnosti navržené právní úpravy a současně předcházení její zneužitelnosti. Návrhy přichází také s významnými nástroji procesní ochrany oznamovatelů, jako je zavedení vyvratitelné domněnky ve prospěch oznamovatele v případě návrhu na uložení předběžného opatření či obrácení důkazního břemene, následkem čehož to bude žalovaný (např. zaměstnavatel), kdo bude muset prokazovat, že proti žalobci (oznamovateli) neučinil odvetné opatření.

Představení komplexní legislativní úpravy ochrany oznamovatelů patří mezi priority boje proti korupci deklarované v programovém prohlášení vlády. Po projednání Legislativní radou vlády by návrhy měly být do konce roku předloženy k projednání vládě a následně Parlamentu. Zákony by pak měly nabýt účinnosti ke dni uplynutí transpoziční lhůty, tedy 17. prosince 2021.

Mgr. Vladimír Řepka, tiskový mluvčí Ministerstva spravedlnosti

6. 10. 2020


Zařazenoút 06.10.2020 00:10:00
ZdrojJustice.cz
Origináljustice.cz/?clanek=ministerstvo-spravedlnosti-predlozilo-vlade-navrh-zakona-o-ochrane-oznamovatelu

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.