Ministr Petříček na Radě FAC jednal o sankcích proti Rusku a o situaci v Bělorusku i v Náhorním Karabachu
12.10.2020 / 18:00 | Aktualizováno: 16.10.2020 / 13:46
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček vedl 12. října 2020 českou delegaci na Radě pro zahraniční věci, která zasedala v pondělí 12. října 2020 v Lucemburku. Hlavními tématy byl obnovený dialog mezi Srbskem a Kosovem či strategické vztahy mezi EU a zeměmi Latinské Ameriky a v Karibiku. Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell v úvodu jednání ministry informoval o pokračujících bojích podél kontaktní linie náhorně-karabašské zóny konfliktu, a to i navzdory uzavřenému humanitárnímu příměří mezi Arménií a Ázerbájdžánem. EU i nadále trvá na zastavení bojů a na obnovení jednání zástupců obou zemí se zástupci států Minské skupiny OBSE (Francie, Ruská federace, USA).
„Měl jsem telefonický rozhovor s arménským ministrem zahraničí ve středu 7. října, a budu hovořit se svým ázerbájdžánským protějškem ve čtvrtek 15. října. Obě strany vyzývám k ukončení bojových akcí a k zahájení mírových jednání,“ řekl k situaci v Náhorním Karabachu ministr Petříček.
V rozpravě o situaci v Bělorusku znovu zazněl kritický postoj EU, se kterým se ČR plně ztotožňuje. Ani EU, ani ČR neuznává výsledky srpnových prezidentských voleb v Bělorusku, které považujeme za zfalšované. Stejně tak neuznáváme inauguraci prezidenta Lukašenka.
Ministři se shodli, že trvající násilné zákroky represivních složek proti skutečným demonstrantům jsou nepřijatelné a musí být ukončeny. Běloruská vláda doposud nezahájila dialog s opozicí, který by vedl k uklidnění situace a ke svobodným volbám za účasti mezinárodních pozorovatelů. ČR vzhledem k neutěšené situaci v Bělorusku podporuje rozšíření seznamu sankcionovaných osob a podporuje i zařazení Alexandra Lukašenka na tento seznam.
Ministři k situaci v Bělorusku v tomto smyslu přijali rovněž závěry Rady, které obsahují výše zmíněné požadavky a mimo jiné avizují také unijní plán komplexní ekonomické podpory Běloruska podmíněný dalšími demokratickými reformami v této zemi.
Ministři zahraničí členských zemí EU dále pokračovali v diskuzi o přístupu EU k Rusku. V současné době není dle ČR možné soustředit se pouze na hledání témat pro spolupráci EU-Rusko, když kroky Ruské federace dlouhodobě zpochybňují její vlastní důvěryhodnost jako partnera pro spolupráci. Nedávný případ otravy Alexeje Navalného je jasným příkladem.
ČR odsuzuje otravu Alexeje Navalného a podporuje vyšetření tohoto případu. Použití chemických zbraní je nepřijatelné a představuje vážné porušení mezinárodního práva. Otravu látkou odpovídající vojenské chemické zbrani potvrdila také OPCW (Organizace pro zákaz chemických zbraní). Vzhledem k nedostatečnému přístupu Ruska k objasnění tohoto zločinu ministři rozhodli o přijetí sankcí vůči Rusku formou rozšíření existujícího sankčního režimu EU. „Česká republika podporuje sankce vůči konkrétním osobám, které mohly mít spojitost s otravou Alexeje Navalného,“ doplnil ministr Tomáš Petříček.
Ministři se rovněž vyslovili pro další pokračování dialogu mezi Bělehradem a Prištinou, který je klíčovou podmínkou pro budoucí vstup Srbska a Kosova do EU. ČR obnovení dialogu velmi vítá a podporuje úsilí zvláštního představitele Miroslava Lajčáka. „Jsem velmi rád, že po dlouhé době byl znovuzahájen dialog mezi Srbskem a Kosovem a že pan kolega Lajčák intenzivně pracuje na tom, aby došlo k dohodě o normalizaci vztahů mezi těmito dvěma státy. Taková dohoda je základem pro evropskou perspektivu Srbska i Kosova,“ řekl k tomuto tématu ministr Tomáš Petříček.
Zařazeno | pá 16.10.2020 13:10:00 |
---|---|
Zdroj | MZV |
Originál | mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2020_10_12_ministr_petricek_na_rade_fac_jednal_o.html |