Nastal čas prodat eura? Koruna během tří týdnů oslabila o 75 haléřů

Nastal čas prodat eura? Koruna během tří týdnů oslabila o 75 haléřů

David Jansa
08:36 9. března 2021

Klíčové body

  • Rostoucí výnosy amerických vládních dluhopisů nadále určují podmínky na finančních trzích.
  • Koruna v příštích týdnech posílí.
  • Reálné mzdy v roce 2020 překvapily nečekaně vysokým růstem.
Zdroj: Depositphotos

První polovina minulého týdne znamenala pro trhy možnou naději k nádechu a návratu k riziku. Opak byl pravdou, když guvernér Fedu ve čtvrtek prohlásil, že americkou centrální banku rostoucí výnosy státních obligací netrápí a že je pravděpodobné, že v růstu budou pokračovat. Výnosy tak bleskově vyšplhaly k úrovni 1,6 %, kde se držely i v průběhu včerejšího dne.

Dolar v reakci na toto vyjádření skokově posílil o 0,7 % a z pohledu technické analýzy si otevřel prostor k dalším ziskům, které následovaly v pátek a včera. Dolar tak od Powellova čtvrtečního vyjádření k dnešnímu ránu na páru s eurem zpevnil o 1,7 %. Pár eura s dolarem se před tímto pohybem nacházel v důležité oblasti hranice podpory tvořenou rostoucí trendovou linií z loňského léta, kterou se mu nepodařilo udržet. Po jejím porušení se tak dal silnější pohyb směrem níže očekávat.

Momentálně se kurz nachází poblíž spodní hranice klesajícího trendového kanálu reflektujícího obchodování během aktuální korekce, která nastala s příchodem nového roku. Dolar vůči euru od svého maxima z 6. ledna posílil již o 4 %. Kam až americká měna posílí, bude záležet na tom, kdy se určitým způsobem ustálí americké výnosy a přestanou tak být hlavní sledovanou proměnnou určující tržní sentiment.

Z dat Komise pro obchodování s komoditními futures dostupných za týden končící druhým březnem je možné sledovat značné snížení čistých krátkých pozic na dolar. Z reportu zveřejněného tento pátek budeme znát data za týden končící dneškem. Pokračující pokles čistých short pozic na dolar na úkor nízce úročených měn, jako je japonský jen, švýcarský frank a euro, tak bude s nejvyšší pravděpodobností nadále pokračovat. I přes všechno aktuální dění na devizových trzích ale neměníme náš postoj ohledně trendu oslabujícího dolaru, s kterým počítáme v následujících čtvrtletích, dokud se USA kompletně nevypořádá s pandemií a nebudeme svědky značného progresu směrem k naplnění cílů měnové politiky Fedu. Dno této korekční vlny na nejobchodovanějším měnovém páru by mohlo být poblíž oblasti supportu na 1,1823 EURUSD, což je 61,8% úroveň Fibonacciho retracementu z dolarové býčí vlny mezi lety 2018 a 2020.

Vývoj popsaný v předchozích odstavcích je hlavním důvodem, proč v posledních týdnech oslabovala domácí měna. Fundament měl velký vliv na aktuální pohyb koruny ke slabším hodnotám, nezapomínejme ale ani na technickou analýzu. Měnový pár eura s korunou byl extrémně přeprodaný, když se 8. února hodnota RSI nacházela na hodnotě 19,82, což je nejnižší hodnota od podzimu 2017, kdy se domácí měna těšila ziskům po opuštění kurzového závazku ČNB. Mimo indikátoru RSI se také vytvořil silný reverzní signál poskytnutý divergencí MACD, které na denních grafech zpravidla poskytují výborné signály. Aktuální oslabování koruny, které sledujeme v posledních třech týdnech je ale velmi prudké a RSI se během takto krátké doby na denním grafu dostal z přeprodané oblasti do překoupené, když jeho včerejší zavírací hodnota činila 70,4.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Na denním grafu se stále nacházíme nad rostoucí trendovou linií v rámci tohoto indikátoru, na čtyřhodinovém grafu je už ale situace jiná. Jakékoliv zpomalení trendu oslabování koruny nebo případná stagnace kurzu by nedokázaly MACD a RSI dostat na vyšší než aktuální hodnoty, což by vedlo k vytvoření dalších divergencí a poskytnutí prodejních signálů. Stejně tak by na denním grafu došlo k porušení rostoucí trendové linie v rámci indexu relativní síly a koruna by dostala možnost k posílení.

To mimo jiné naznačují i fundamenty. V první řadě jsme nedávno byli svědky nárůstu tržních úrokových sazeb, které jsou bezesporu důvodem k posílení domácí měny. Ty sice v druhé polovině února lehce zkorigovaly, od začátku března ale znovu rostou. Například FRA sazba 9×12 počítá se zhruba dvojím zvýšením úrokových sazeb po 25 bazických bodech. Včera jsme pak byli svědky dalšího pozitivního vývoje mezi fundamenty, když byla zveřejněna data ohledně mezd. Ty v posledním kvartále loňského roku nominálně rostly o 6,5 % v meziročním vyjádření. Po očištění o inflaci pak mzdy reálně rostly o 3,8 %, což je značně více, než očekávaly i ty nejoptimističtější odhady. Vyšší mzdy jsou proinflačním tlakem, které tlačí na budoucí růst úrokových sazeb. Stejně tak aktuálně slabší koruna znamená vyšší konkurenceschopnost exportu a menší obavu ohledně zvyšování sazeb z pohledu ČNB díky zmírnění faktoru přílišně silného kurzu koruny, který by naopak mohl mít za důsledek pomalejší obnovu ekonomiky v tomto roce. Kurz eura s korunou je tak momentálně na velmi vysokých hodnotách a v průběhu příštích týdnů bychom v případě domácí měny měli být svědky návratu na ziskovou kolej.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1874 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,25 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1820 do 1,1914 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,36 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,28 až 26,51 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,12 až 22,40 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Trhy Měny Trhy Přehled

Zařazenoút 09.03.2021 08:03:00
ZdrojRoklen24
Originálroklen24.cz/nastal-cas-prodat-eura-koruna-behem-tri-tydnu-oslabila-o-75-haleru/
KategorieDevizové trhy

Zprávy o koruně

Další zprávy k tématu "Koruna spodek"




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.