Program COVID – 2021
Od 12. dubna 2021 je možné podávat žádosti do nového dotačního programu COVID – 2021, který má za cíl zmírnit dopady epidemiologických opatření na podnikatelské subjekty, které byly těmito opatřeními zasaženy. Výše podpory je 500 kč za zaměstnance na den za období od 11. ledna 2021 do 31. března 2021.
Podpora by dle Ministerstva Průmyslu a Obchodu (dále jen „MPO“) měla sloužit k udržení podnikatelské činnosti a pokrýt aspoň částečně náklady na provoz, kterými jsou např. náklady na materiál, služby, odpisy, daně a poplatky, režijní náklady apod.
Program COVID – 2021 lze kombinovat s podporou programu Antivirus, avšak nelze ji kombinovat s novým kompenzačním bonusem za únor a březen nebo programem COVID – Nepokryté náklady. Vzhledem k tomu, že žádost o nový kompenzační bonus bylo již možné podat, je velmi pravděpodobné, že subjekty, na které COVID – 2021 míří již o nový kompenzační bonus zažádali. Dle informací MPO může takový žadatel žádost o podporu z programu COVID – 2021 podat, ale v případě jejího schválení, je povinen bezodkladně vyplacený kompenzační bonus vrátit, případně požádat příslušný finanční úřad o zastavení řízení žádosti o kompenzační bonus.
Oprávněným žadatel je fyzická nebo právnická osoba, případně příspěvková organizace, která vykonává podnikatelskou činnost na základě živnostenského oprávnění, přičemž v případě příspěvkové organizace platí, že v rámci srovnávacího období pocházelo alespoň 50 % z celkových výnosů organizace z podnikatelské činnosti. Žadatel musí mít alespoň jednoho zaměstnance, který je vyjádřený jako ekvivalent plného pracovního úvazku (FTE). Žadatel dále musí prokázat, že u něho došlo k poklesu tržeb alespoň o 50 % za srovnávané období oproti srovnávacímu období.
Srovnávaným obdobím je období od 1. ledna 2021 do 31. března 2021. Srovnávací období si může žadatel zvolit období od 1. ledna 2019 až 31. března 2019 nebo 1. ledna 2020 až 31. března 2020. Aby nedocházelo k diskriminaci subjektů, které vznikly nebo zahájily svoji podnikatelskou činnost až po 1. lednu 2020, tak si mohou tito žadatelé zvolit jako srovnávací období jakékoliv tři po sobě jdoucí měsíce v roce 2020. Mnoho žadatelů má v různých programech problém s určením správného srovnávaného a srovnávacího období, nebo s prokázáním provedení poklesu tržeb. Dle našeho názoru není od věci si nechat s žádostí poradit od odborníků, kteří mohou zajistit správnost žádosti a zabránit tak neúspěchu žadatele při vyhodnocení jeho žádosti.
Za zaměstnance se pro účely žádosti považují pouze zaměstnanci, kteří byli k 11. lednu 2021 přihlášeni k platbě pojistného na ČSSZ. Za zaměstnance se považují také jednatelé se smlouvou o výkonu funkce jednatele. Pokud měl žadatel 1 až 3 zaměstnance vyjádřené jako FTE, tak mu přísluší podpora ve výši 1500 Kč na den. Pokud měl zaměstnance na zkrácený úvazek je nutné provést přepočet pomocí koeficientu na plný pracovní úvazek. Za zaměstnance se pro účely programu považují také jednatelé se smlouvu o výkonu funkce jednatele a dále tzv. spolupracující osoby dle zákona o daních příjmů.
Vzhledem ke stanovenému období je možné žádat o podporu nejvýše za 80 dnů, avšak v případě, že žadatel čerpal podporu z programu COVID – Ubytování II je rozhodným obdobím období od 23. ledna do 31. března 2021 (68 dní). Zkrácení období je z důvodu souběhu podpor v prvních 12 dnech programu COVID – 2021.
Žádost je nutné podat nejpozději do 31. května 2021 do 16:00 skrze portál AIS MPO. Součástí žádosti je čestné prohlášení žadatele o podporu. Dojde-li k situaci, že zaměstnanec nebude automaticky ověřen k platbě pojistného na ČSSZ, má žadatel možnost doložit, že byl zaměstnanec nahlášen, avšak nebyl k danému datu u ČSSZ evidován.
Který z programů je výhodnější?
Před podáním žádosti je dle našeho názoru vhodné udělat si porovnání, zda se vyplatí Nový kompenzační bonus nebo program COVID – 2021, klíčem k odpovědi na tuto otázku je počet zaměstnanců, případně spolupracujících osob žadatele. Pro žadatele s jedním a více zaměstnanců na plný úvazek vyjádřených jako FTE se vyplatí Program COVID – 2021, jelikož podpora pro 1 až 3 zaměstnance činí 1500 Kč na den, to je v porovnání s Novým kompenzačním bonusem o 500 Kč na den více. Pokud je žadatel jednočlennou s.r.o. ve které je zároveň zaměstnancem na plný pracovní úvazek, nebo zde působí jako jednatel se smlouvou o výkonu funkce jednatele, je pro něj opět výhodnější využít místo Nového kompenzačního bonusu program COVID – 2021, jelikož mu tak přísluší o 500 Kč na den více. Závěrem lze tedy říct, že Nový kompenzační bonus ve výši 1000 Kč na den je výhodnější pouze pro OSVČ, které nemají žádné zaměstnance, případně pro společníky s.r.o., kteří jsou v s.r.o. na plný pracovní úvazek. Nový kompenzační bonus a program COVID – 2021 sice omezují výši celkové podpory a nemusí tak reflektovat reálné ztráty jako např. program COVID – Nepokryté náklady, avšak nejsou tolik administrativně náročné jako program COVID – Nepokryté náklady.
Zdroj:
https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/informace-o-koronavirus/program-covid-2021–260043/
COVID – Nepokryté náklady
Program COVID – Nepokryté náklady je určen podnikatelským subjektům, kteří z důvodu epidemiologických opatření vlády dosahují výrazně nižších tržeb. Cílem tohoto programu je zabránit zhoršování kapitálové situace a zvýšit likviditu zasažených subjektů. Žádosti je možné podávat od 19. dubna 2021 do 19. července 2021 prostřednictvím portálu AIS MPO. Rozhodným obdobím, za které je podpora poskytována je 1. ledna 2021 až 31. března 2021. Výše podpory je stanovena na 60 % nepokrytých nákladů na rozhodné období. Maximální výše podpory je však omezena na 40 mil. Kč na jednoho žadatele.
Z hlediska podpor je COVID – Nepokryté náklady příležitostí pro subjekty čerpat finanční prostředky ve velké výši, z těchto důvodů je podání žádosti složitější než u jiných programů. Povinností žadatele je mimo jiné uvést přehled všech podpor a dotací (včetně očekávaných) dle Dočasného rámce Evropské komise na způsobilé výdaje, které mu byly poskytnuty a v případě, že dosáhl rovněž i na jiné podpory, je povinen ji také přiznat.
COVID – Nepokryté náklady nelze kombinovat s programem COVID – 21 a v případě, že je žadatel příjemce kompenzačního bonusu, je povinen příslušnou část v případě schválení žádosti COVID – Nepokryté náklady vrátit.
Žadatelem může být podnikající fyzická nebo právnická osoba, která vykonává činnost na základě živnostenského oprávnění. V rozhodném období musí dojít k poklesu obratu minimálně o 50 % oproti srovnávacímu období. Žadatel si může zvolit srovnávací období, a to buď od 1. ledna 2019 do 31. března 2019 nebo od 1. ledna 2020 do 31. března 2020. Stejně jako u jiných programů program počítá se situací, kdy žadatel zahájil činnost až po 1. lednu 2020. V takovém případě si žadatel volí jakékoliv tři po sobě jdoucí měsíce v roce 2020. V odůvodněných případech lze dle informací MPO zvolit, kterékoliv 3 po sobě jdoucí měsíce od října 2019 do konce roku 2020. Takovým případem může být dle Výzvy relevantní skutečnost jako např. mateřská dovolená, doba čerpání rodičovského příspěvku, přerušení provozování živnosti z důvodu dlouhodobé nemoci či jiné podobné překážky.
Kromě podmínky poklesu obratu o 50 % za rozhodné období musí žadatel prokázat také nepokryté náklady, respektive ztrátu sníženou o poskytnuté dotace. V rámci žádosti musí subjekt doložit Upravený výkaz zisků a ztrát, výkaz poklesu obratu, přehled veškerých dotací a prostředků, které žadatel získal za rozhodné období a čestné prohlášení příjemce podpory. Specifikace a požadavky na výkazy jsou blíže rozebrány v rámci oficiální Výzvy MPO. V případě subjektů, kteří prokazují ztrátu vyšší než 5 mil. Kč, je nutné mít Zprávu auditora obsahující závěry k Upravenému výkazu zisku a ztráty dle požadavků výzvy.
Žádost o dotaci z programu COVID – Nepokryté náklady je značně administrativně náročná, proto je dle našeho názorů vhodné pověřit zpracováním žádosti, včetně sestavení speciálních výkazů kvalifikované odborníky. Odborník by měl zároveň umět posoudit, který z programů je pro žadatele nejvhodnější vzhledem k povaze jeho podnikání, protože aktuálně je k dispozici celá řada programů, které mohou být pro laickou veřejnost těžko identifikovatelné.
Zdroj:
https://www.mpo.cz/naklady
Článek pro Vás připravila spol. APOGEO Group, SE.
Zařazeno | pá 23.04.2021 08:04:00 |
---|---|
Zdroj | AMSP |
Originál | amsp.cz/informace-o-programu-covid-2021-a-covid-nepokryte-naklady/ |
Kategorie | Zpravodaj AMSP ČR |