Čínské oživení ekonomiky po pandemii zpomaluje a zbytku světa tak vysílá varování ohledně toho, nakolik bude trvalé zotavení ostatních zemí. Změnu výhledu ještě zdůraznilo páteční rozhodnutí Čínské lidové banky (PBOC), která snížila objem požadované hotovosti, kterou musí většina bank držet jako rezervu, aby pomohla podpořit úvěry malým a středním firmám. Přestože PBOC uvedla, že tento krok není dalším stimulem, bylo snížení míry požadovaných minimálních rezerv bank o 50 bazických bodů překvapením.
Podle údajů Bloombergu očekávají ekonomové, že se růst ve druhém čtvrtletí zpomalí na 8 % z rekordního zisku 18,3 % v prvním čtvrtletí. Odhady maloobchodních prodejů, průmyslové výroby a investic do fixních aktiv jsou také nastavené poměrně nízko.
Rychlý přechod PBOC na nižší míru povinných rezerv bank je jedním ze způsobů, jak zajistit, aby byl růst stabilní a neklesal. Vždy se sice očekávalo, že ekonomika sestoupí z maxim dosažených během počátečního oživení a že účinek loňské nízké srovnávací základy vyprchá. Ekonomové ale tvrdí, že zpomalení přišlo dříve, než se očekávalo, a nyní by se mohlo rozšířit po celém světě.
"Není pochyb o tom, že dopad zpomalující se Číny na globální ekonomiku bude větší než před pěti lety," řekl Rob Subbaraman, vedoucí výzkumu globálních trhů ve společnosti Nomura Holdings. „Covid status Číny ve stylu ‚first-in, first-out‘ by mohl ovlivnit očekávání trhu, že pokud se čínská ekonomika již nyní ochlazuje, budou ji brzy ji následovat i ostatní.“
Na sobotním setkání ministrů financí skupiny G-20 v Benátkách zaznělo varování před dalšími hrozbami, které by mohly křehké globální oživení odklonit s tím, že nové mutace koronaviru a nerovnoměrné tempo očkování mohou podkopat světlé vyhlídky světové ekonomiky. Čínská státní média dnes také citovala několik analytiků, kteří uvedli, že domácí růst se ve druhé polovině roku zpomalí kvůli nejistému globálnímu oživení. Zpomalující oživení Číny také posiluje názor, že výrobní inflace už pravděpodobně dosáhla svého vrcholu a ceny komodit by se mohly dále zmírňovat.
„Zpomalení růstu v Číně by mohlo vyvolat krátkodobé dezinflační tlaky na celém světě, zejména pokud jde o poptávku po průmyslových kovech a kapitálových statcích,“ uvedla Wei Yao, hlavní ekonomka pro asijsko-pacifickou oblast Societe Generale.
Měnící se výhled značí pozdní fázi čínského oživení, kdy se růst stabilizuje, uvádí analytici Bloomberg Economics. „Při pohledu na data zotavení spíše dozrává, ne klesá. Údaje o aktivitě a obchodu za červen pravděpodobně vykreslí podobný obrázek - pomalejší, ale stále solidní expanzi," komentuje ekonomický tým Bloombergu pro Asii.
Velkou hádankou ale zůstává, proč jsou maloobchodní tržby stále slabé, když virus zůstává pod kontrolou. Podle agentury Bloomberg Economics je pravděpodobné, že prodeje v červnu opět zpomalí, protože sentiment vyváží omezení kvůli kontrole sporadických ohnisek viru.
I přes podporu malým a středním podnikům ze strany čínské centrální banky tu nejsou žádné známky obratu u disciplinovaného stimulačního přístupu, který od začátku krize orgány zastávají. Snížení povinné míry rezerv bylo částečně kvůli „zvládnutí očekávání“ předtím, než vyjdou ekonomická data za druhé čtvrtletí, uvedl Bruce Pang, vedoucí makro a strategického výzkumu u China Renaissance Securities. „Také to dává do budoucnosti větší politický prostor, protože momentum oživení ekonomiky se určitě zpomalilo.“
Zdroj: Bloomberg
Zařazeno | po 12.07.2021 12:07:00 |
---|---|
Zdroj | Patria |
Originál | patria.cz/zpravodajstvi/4726172/rust-cinske-ekonomiky-zpomaluje-a-vysila-varovny-signal-ostatnim.htm... |
Kategorie | Události |