Pandemie zatočila s našimi životy nejen v oblasti fyzického zdraví. Strach o blízké i o budoucnost zamával s naší psychikou, karanténní opatření ovlivnila vztahy v rodině a často i naše sociální a ekonomické postavení. Pacientský hub proto v průběhu následujících týdnů nabídne setkání s předními českými odborníky, akademiky i pracovníky z terénu. Společně se tak můžeme ohlédnout za krizí a především zjistit, co můžeme sami udělat, abychom se cítili lépe.
V rámci cyklu přednášek pro veřejnost i pacienty „Tečka za pandemií“ se účastníci seznámí s dopady covidu na fyzické i duševní zdraví, zjistí, jak se vyrovnat se ztrátou blízkého člověka i jak řešit násilí v rodině a finanční obtíže způsobené krizí.
Veškeré akce probíhají vždy od 17h30 v Pacientském hubu v pražských Vršovicích a pro pacientské organizace i veřejnost jsou bezplatné díky spolufinancování Fondy EHP a Norska. Akce jsou nahrávány a po vložení titulků pro osoby se sluchovým postižením budou zveřejněny na webu projektu. Pro účast i zhlédnutí záznamu je nutné se přihlásit.
Harmonogram akcí:
20. 7. Postcovidový syndrom (záznam z diskuze)
Prodělali jste onemocnění covid-19 a stále se necítíte fit? Nevíte, jaké příznaky po nemoci jsou běžné a jak dlouho mohou trvat? Bojíte se, abyste si více neublížili nevhodnými aktivitami? Chcete vědět, co můžete pro zlepšení svého stavu dělat sami?
- Vladimír Koblížek, Plicní klinika FNHK
- Martin Dvořáček, Fakulta tělesné kultury UPOL
- Martina Koziar Vašáková, Min. zdravotnictví
27. 7. Dopady covidu na duši (záznam z diskuze)
Onemocnění covid-19 řadě z nás přinesl nejen fyzické zdravotní potíže, ale také starosti o blízké, obavy o vlastní schopnost uživit rodinu a udržet podnikání, dlouhodobý stres. Jaké škody na duši napáchal a jak se může projevovat? Co můžeme dělat pro to, abychom se s negativními emocemi a důsledky událostí posledního více než roku vyrovnali a mohli jít dál?
- Dita Protopopová, Rada vlády pro duševní zdraví, Ministerstvo zdravotnictví
- Petr Winkler, Národní ústav pro duševní zdrví
- Štěpán Vymětal, Ministerstvo vnitra
- Marie Salomonová, pacientská organizace Nevypusť Duši
10. 8. Ztráta blízkého člověka (přihlásit se)(facebook)
Smrt blízkého je pro člověka zátěž, která potřebuje svůj čas a prostor. Kdy lidé zvládají truchlení ještě sami a kdy již potřebují odbornou pomoc? Jak téma řešit s dětmi, jak se rozloučit a znovu budovat pevnou půdu pod nohama právě teď, když nic není jako dřív? Pojďme si o tom společně popovídat.
- Sylvie Stretti, Poradna Vigvam
17. 8. Bezpečí v rodině (přihlásit se)(facebook)
Pandemie zahýbala s životy nás všech. Jak náročná pak musela být pro dospělé i děti, kteří ve svých rodinách čelí psychickému a/nebo fyzickému násilí? Víte, kam se můžete obrátit, necítíte-li se doma v bezpečí? Jak taková pomoc probíhá? Co můžete udělat pro někoho, kdo čelí násilí ve své rodině? Co je a není v pořádku?
- Adéla Mojžíšová, Zdravotně sociální fakulta JČU v Českých Budějovicích
- Lucie Hrdá, trestní a rodinné právo, AK Hrdá
- Lucie Paprsteinová, Intervenční centrum Ostrava, Bílý kruh bezpečí, z.s.
31. 8. Ven z dluhů (přihlásit se) (facebook)
Pro mnoho z nás znamenala pandemie především změnu ekonomické situace. Může to být ztráta zaměstnání, zadlužení a exekuce, nebo jen strach, že nám či našim blízkým tyto problémy hrozí. Co je to dluhová past a kdy má smysl jít do oddlužení? Co exekutor smí a nesmí zabavit? Jak zvládnout rodinný rozpočet i při omezených příjmech a nedostat se do problémů? Jak se bránit neférovému jednání firem, poskytujícím finanční služby?
- Adéla Mojžíšová, Zdravotně sociální fakulta JČU v Českých Budějovicích
- Jarmila Schreiberová, dluhová poradna Člověka v Tísni
- Linda Pejčochová, dluhová poradna Člověka v Tísni
Pacientský hub je projekt Ministerstva zdravotnictví ČR financovaný z Fondů Evropského hospodářského prostoru a Norska 2014 – 2021 v rámci programu Zdraví. Z tohoto důvodu pro vás nabízíme veškeré vzdělávací aktivity bezplatně.
Cyklus přednášek a workshopů Tečka za pandemií není součástí celostátní kampaně Tečka. Ta má za cíl udělat opravdovou tečku za koronavirem. Jak na to? Dejte se očkovat. Čím dříve se podaří očkovat většinu populace, tím rychleji se vrátíme k životu tak, jak ho známe.
Více na www.ceskoockuje.cz.
Zařazeno | po 02.08.2021 13:08:00 |
---|---|
Zdroj | MZČR |
Originál | mzcr.cz/tecka-za-pandemii-prijdte-se-uzdravit-z-krize-na-workshopech-a-prednaskach-pacientskeho-hubu... |
Kategorie | Pacientský Hub |