SWIFT přehledně: Platební systém využívá přes 200 zemí, vyloučení Ruska se řešilo již po obsazení Krymu

Mezinárodní platební systém SWIFT se připravuje na zavedení nových opatření západních zemí zaměřených proti některým ruským bankám. Evropská komise (EK) se společně s lídry nejlidnatějších zemí Evropské unie, Spojenými státy, Kanadou a Británií dohodla na odpojení vybraných ruských bank od systému SWIFT. Co je vlastně SWIFT?

"Spolupracujeme s evropskými orgány, abychom pochopili podrobnosti o subjektech, na které se budou vztahovat nová opatření, a připravujeme se na splnění zákonných pokynů," uvádí se v prohlášení.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal na twitteru uvedl, že Ukrajina je vděčná za nejnovější kolo finančních sankcí uvalených na Rusko Spojenými státy a jejich stoupenci. "Děkujeme našim přátelům za závazek vyřadit několik ruských bank ze systému SWIFT" a za "ochromení aktiv ruské centrální banky", uvedl.

Západ chce odpojit ruské banky od SWIFT a zmrazit aktiva centrální banky. Rusko hrozí zabavením majetků i koncem veškerých dohod

Po odpojení Ruska od zmíněného systému v posledních dnech hlasitě volali nejen lídři ukrajinské vlády, ale i mnozí politici v členských zemích EU nebo v USA. Systém SWIFT vznikl v roce 1973 a má centrálu v Belgii. Je považován za jakousi kostru pro bezproblémové mezinárodní platby a spojuje na 11.000 bank. Na systém dohlíží belgická centrální banka ve spolupráci s centrálními bankami v USA či Británii. Podle BBC se odhaduje, že ruskou stopu nese asi jedno procento z více než 40 milionů zpráv o transakcích, které SWIFT každý den vyprodukuje.

Očekává se, že rozhodnutí vyřadit některé banky ze systému SWIFT bude mít výrazný dopad na Rusko, uvedl list The Guardian. Bývalý místopředseda ruské centrální banky Sergej Aleksašenko prohlásil, že na ruském měnovém trhu nastane katastrofa. "Myslím si, že se přestane obchodovat a pak bude kurz zafixován na umělé úrovni jako za sovětských časů," dodal.

Co je SWIFT

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) je společnost pro mezibankovní finanční telekomunikaci, která provozuje vlastní platební systém. Platba SWIFT slouží k odesílání a přijímání plateb v cizí měně po celém světě. V rámci platebního systému SWIFT má každá zúčastněná banka svůj jedinečný identifikační kód. Systém využívá přes 11.000 finančních institucí ve více než 200 zemích světa.

SWIFT je nezávislou společností, která podléhá právu Evropské unie a vlastní ji zúčastněné instituce se sídlem v Belgii. V roce 1973 ji založily velké evropské a severoamerické banky za účelem vývoje a provozování velké mezinárodní telekomunikační sítě především pro potřeby bank a finančních institucí. V roce 2021 bylo zaznamenáno v průměru 42 milionů swiftových zpráv denně, což je meziročně zhruba o 11 procent více. Síť SWIFT provozují datová centra ve Spojených státech, Švýcarsku a Nizozemsku a k přenosu dat využívá podmořské komunikační kabely.

Pro banky má SWIFT oproti dříve používanému dálnopisu řadu výhod. Umožňuje například rychlou komunikaci s ostatními bankami a finančními institucemi po celém světě, zvyšuje produktivitu zpracování informací a snižuje náklady na jejich přenos, vyšší je i bezpečnost přenosu informací.

Vyloučení Íránu, návrh u Ruska za Krym

První zemí světa vyloučenou ze systému SWIFT se stal v březnu 2012 Írán. Íránské banky byly tehdy odpojeny v rámci zpřísnění mezinárodních sankcí vůči Teheránu za jeho sporný jaderný program. Země kvůli tomu ztratila polovinu příjmů z vývozu ropy a zhruba 30 procent zahraničního obchodu. Íránské banky byly znovu připojeny na globální transakční síť v únoru 2016.

V roce 2014 SWIFT odmítl požadavky palestinských představitelů, aby odebral izraelským bankám přístup do své sítě.

Ve stejném roce neúspěšně navrhovala Británie vyloučení Ruska ze systému v souvislosti se sankcemi, které byly na Moskvu uvaleny kvůli ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym. O odpojení Ruska od systému SWIFT se spekulovalo i při zavádění sankcí, které vyvolala otrava bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii v roce 2018.

O odpojení Ruska od systému SWIFT se hovořilo dlouhodobě po napadení Ukrajiny Ruskem. Po odpojení Ruska od zmíněného systému v posledních dnech hlasitě volali nejen lídři ukrajinské vlády, ale i mnozí politici v členských zemích EU nebo v USA. Německo ale vzdorovalo. Západ nakonec nesáhl po "jaderné variantě" v podobě úplného odpojení Ruska od SWIFTu, takže Rusko může alespoň prozatím dál vydělávat na prodeji plynu do Německa, Itálie a dalších evropských zemí. Protestující německému kancléři Olafovi Scholzovi vytýkali při demonstracích zbabělost a nedostatečnou pomoc státu, který dříve označil za spojence. Evropská komise (EK) se společně s lídry nejlidnatějších zemí Evropské unie, Spojenými státy, Kanadou a Británií dnes dohodla na snaze odpojit vybrané ruské banky od globálního systému SWIFT.

Dopad na ruskou ekonomiku

Vyloučení Ruska z platebního systému SWIFT by bylo podle analytiků zásadním opatřením, které by ale na druhou stranu negativně dopadlo i na západní země především v podobě zastavení dodávek plynu a ropy z Ruska.

"Pokud bude Rusko odpojeno od systému SWIFT, nebudeme dostávat zahraniční měnu, ale kupci, především evropské země, nebudou dostávat naše zboží – ropu, plyn, kovy a další důležité položky jejich dovozu,“ shrnul už dříve jeden z představitelů horní komory ruského parlamentu Nikolaj Žuravljov. Na druhou stranu i ruská ekonomika je odkázána na příjmy z exportu surovin. Více než třetina příjmů státního rozpočtu je závislá na ropě a plynu.


Zařazenone 27.02.2022 11:02:00
ZdrojPatria
Originálpatria.cz/zpravodajstvi/4925802/swift-prehledne-platebni-system-vyuziva-pres-200-zemi-vylouceni-rusk...
KategorieDluhopisy

Související témata

Důchodový systém | Platební bilance


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.