Virtuální realita, nákupy uměleckých děl, příprava a realizace interaktivních edukačních programů či naopak snížení energetické náročnosti budovy muzea, to jsou příklady 11 projektových záměrů sedmi příspěvkových organizací v oblasti kultury, na jejichž realizaci vyčlenil kraj celkem 13 miliónů korun. Jedná se o projekty spolufinancované Ministerstvem kultury České republiky a z dalších národních dotačních programů. Ty by měly pokrýt necelých 60 % celkových nákladů. Na tom se shodla krajská rada.
Největší částka, téměř 8 miliónů korun půjde na snížení energetické náročnosti Muzea Nové Strašecí. „Muzeum bylo v roce 1984 přičleněno jako pobočka k Muzeu T.G.M. Rakovník. Od té doby neprošlo výraznou rekonstrukcí. Zejména v posledním roce se naplno projevila nehospodárnost stávajícího systému vytápění. I z tohoto důvodu je nutná výměna zdroje vytápění, výměna a renovace oken a celkové zateplení budovy. Zároveň dojde i k výměně vnitřního osvětlení,“ uvádí radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda.
Většina dalších programů je zaměřena na edukační činnost. Galerie Středočeského kraje například plánuje zapojení virtuální reality v edukačních programech, které se zaměřují na témata od první světové války po dnešek. Cílem zvolené kombinace programů je představit žákům v běhu desetiletí dějiny umění jako prostředek reflexe komplikovaných událostí 20. století.
Divadelní dramatizaci chce ve svým edukačních programech využít Muzeum Mladoboleslavska. Pro 1. stupeň základních škol připravuje prostřednictvím maňáskového divadla převyprávět vybrané kapitoly z minulosti regionu.
Hlavním cílem projektu Muzea T.G.M v Rakovníku je oproti tomu aktivizace nového mladého člověka a probuzení jeho zájem o paměťové instituce. Jejich projekt se zaměřuje na téma Informace a jejich rozvoj v demokratické společnosti z hlediska práce se sbírkovými předměty z papíru. Na půdě historické instituce – muzea, se bude s těmito materiály pracovat nejen po informační stránce, ale především bude práce zaměřena na samotnou záchranu těchto písemných památek.
Nově vytvořený edukační program Důl Vojtěch – historie nablízko, který připravuje Hornické muzeum Příbram je koncipovaný v duchu kreativního vzdělávání jako protipól k programům, které má Hornické muzeum Příbram, p.o. na dané téma zavedené pro MŠ a I. stupeň ZŠ. Cílem je přes autentické prostředí dolu Vojtěch a Vodní štoly Anna kreativním způsobem za pomoci historických předmětů a osobních prožitků členů skupiny zprostředkovat informace k získávání surovin člověkem, významu březohorského rudního revíru v 19. století s přesahem do současnost. Edukační program je určen pro II. stupeň ZŠ.
Z dalších projektů stojí za zmínku také realizace workshopového dne s tradičními řemesly zpracovávajícími přírodní materiály na faře v Dolní Krupé, které připravuje Muzeum Mladoboleslavska, či příprava a realizace zážitkového vzdělávacího programu Zažij dobu kamennou z dílny Sládečkova vlastivědného programu v Kladně.
„Cílem našich příspěvkových organizací je přitažlivým a atraktivním způsobem přibližovat zejména mladé generaci naše tradice, historii a umění. Jsem rád, že díky novým vzdělávacím programům se tato nabídka opět rozšíří,“ uvádí radní Švenda.
Zařazeno | čt 28.07.2022 16:07:00 |
---|---|
Zdroj | Středočeský |
Originál | kr-stredocesky.cz/web/urad/home/-/blogs/nove-edukacni-programy-ci-snizeni-energeticke-narocnosti-bud... |