Američtí regulátoři přehodnocují předpisy, zatímco drobní investoři mění investiční prostředí
Když akciovými trhy otřásla volatilita spojená s covidem, zkušení investoři přehodnocovali investiční strategie. Ti drobní měli na ceny akcií tradičně malý nebo žádný vliv ve srovnání s institucionálními „velrybami“. Nastalá „válka“ mezi retailovými investory a hedgeovými fondy tuto vnímanou dynamiku změnila. Hedgeové fondy využívají širokou škálu strategií, často vysoce rizikových, aby zmírnily ztráty a nabídly atraktivní výnosy. Drobní investoři je často vnímají jako zlo, které v roce 2008 vsadilo na pád americké ekonomiky, a zdroj svých klesajících výnosů.
Vzhledem k tomu, že online makléři bojují o podíl na trhu, stává se stále více investičních nástrojů, které byly dříve pro drobné investory nedostupné, volně přístupnými. Jedním z těchto nástrojů jsou opční obchody, které investorům umožňují pákovat vlastní pozice.
Podle průzkumu Yahoo Finance-Harris celkem 33 % dotázaných uvedlo, že obchodují více s jednotlivými akciemi než s ETF. Spolu s touto změnou se zvýšilo využívání dvou forem pákového efektu, a to maržového obchodování a obchodování s opcemi, což obchodníkům umožňuje zesílit zisky, ale potenciálně i ztráty. Podle posledních dat zaznamenala společnost Options Clearing Corp průměrný objem 40,5 milionu kontraktů opcí, což je o 400 % více než 10,3 milionu denního průměru za rok 2019.
Tento nárůst donutil regulační orgány přehodnotit způsob regulace drobných investorů. Během posledních dvou let pandemie jsme na vlastní oči viděli, jaký tržní dopad mohou mít organizovaní retailoví investoři s pákovým efektem. Obchodníci využívající především platformy Fidelity a Robinhood se spojili v koordinovaném boji proti hedgeovému fondu Marvin Capital ve snaze „zachránit“ GME (Gamestop, společnost vyrábějící videohry). Zatím jsme se dočkali „pouze“ žalob na oba brokery za “systémové selhání dohledu“ a za to, že nechali retailové uživatele obchodovat nad rámec jejich rizikových kompetencí.
Organizovaná „shromáždění“ poháněná odhodlanými komunitami reddit a discord vytlačila akcie z okraje bankrotu při ceně 2 dolarů za akcii až na 483 dolarů. Hedgeový fond Melvin Capital, jeden z mnoha, které vsadily na pokles akcií GME, měl za jeden měsíc pokles své pozice o 58 %, čímž přišel o celkem 6,8 miliardy dolarů. Nakonec byl nucen požádat o nouzové prostředky své investory a společnost Point72 Asset Management. To je jen jeden z mnoha příkladů dopadu těchto koordinovaných snah na jednotlivé akcie. Viděli jsme, že v podstatě to samé se stalo hned několika dalším akciím, například Bed Bath and Beyond, Koss Corp a americkému producentovi televizních pořadů AMC.
V rámci průzkumu chování retailu se společnost Robinhood zaměřila na to, jak změny v držení akcií uživatelů souvisejí se zveřejněním zpráv o ziscích. Zjistili, že úroveň aktivity investorů přímo souvisí se zisky – existuje silný pozitivní vztah, když investoři zjistili, že firmy navyšují zisky. Jeremy Michels, profesor z Wharton School, uvedl, že „když jsou obchodníci Robinhood aktivnější při nákupu akcií firem v době kolem události oznámení zisku, má to tendenci nejen zvyšovat výnosy, ale také vést k pozitivnějším výnosům, i když byly zprávy o zisku relativně negativní“. Zjistil také, že dynamika, která stála za změnami směru, byla výrazně rychlejší a byla volatilnější.
Komise pro cenné papíry a burzy aktuálně zkoumá nové předpisy zaměřené právě na drobné investory a jejich účast na trzích. To vyvolává otázku, zda budou drobní investoři omezeni v obchodování, či nikoliv.
Tato otázka nás přivádí zpět k případu Keitha Gilla neboli RoaringKittyho neboli @DeepFuckingValue, retailového investora, který údajně odstartoval rallye GameStopu. Keith Gill strávil rok zveřejňováním příspěvků o akciích společnosti GameStops, v nichž diskutoval o jejich hodnotě, velikosti svých investic a důvodech, proč se domníval, že akcie jsou podhodnocené. V jednu chvíli jeho slávu podpořilo to, že se o něm vyprofiloval deník The Wall Street Journal a uvedl, že má na svých investicích vydělat miliony.
Poté, co Keith v lednu odstoupil ze své pozice ve společnosti MassMutual, byl jeho předchozí zaměstnavatel za své chování v době, kdy tam pracoval, pokutován. Státní úředníci uvedli, že společnost „nedostatečně dohlížela na jeho a další obchodní a online aktivity agentů“. Samotné vyšetřování nevedlo k žádným obviněním. MassMutual přijala pokutu ve výši 4 milionů dolarů, přičemž odmítla přiznat vinu nebo obvinění popřít. Následně byla podána žaloba na samotného Keitha. Hromadná žaloba podaná proti Keithu Gillovi tvrdila, že „žalobce a členové skupiny by nekoupili cenné papíry společnosti GameStop za ceny, které zaplatili, nebo vůbec, kdyby věděli, že tržní ceny byly nepravdivě a uměle nadsazeny Gillovými zavádějícími prohlášeními“.
Je důležité poznamenat, že všechny Kiethovy komentáře pocházely z jeho osobního účtu a nebyly prezentovány jako investiční poradenství. Stejně tak hromadná žaloba nezískala velkou podporu široké veřejnosti, neboť je veřejně uznáváno, že klíčový pilíř investování spočívá v provedení dostatečného průzkumu a due diligence. Mnozí jsou přesvědčeni, že pokud tak neučinili, neznamená to, že Kieth manipuloval s trhem, ale spíše to, že lidé neprovedli náležitou péči a nevzali v úvahu, že všechny investice s sebou nesou přirozené riziko. To platí zejména v dobách, kdy byly short-squeezes vzhledem k tržním podmínkám běžným jevem.
V říjnu 2021 vydala Komise pro cenné papíry 45stránkovou zprávu, která uznala, že k žádné manipulaci s trhem nedošlo. Prozatím se zdá, že žádné další regulace nebudou zavedeny. Od té doby se objevují malé podobné případy ve společnostech, jako jsou Bed Bath and Beyond a AMC.
Zdroj: Bloomberg, Reuters, Barrons, WSJ, SEC
Zařazeno | po 29.08.2022 16:08:00 |
---|---|
Zdroj | Roklen24 |
Originál | roklen24.cz/americti-regulatori-prehodnocuji-predpisy-zatimco-drobni-investori-meni-investicni-prost... |
Kategorie | Investice |