Evropská komise dnes přijala návrh nařízení, jehož cílem je harmonizovat na úrovni EU pravidla mezinárodního práva soukromého týkající se rodičovství. Návrh se zaměřuje na zájem a práva dítěte. Poskytne právní jistotu všem typům rodin, které se nacházejí v přeshraniční situaci v rámci EU, ať už proto, že se přestěhovaly z jednoho členského státu do druhého za účelem cestování nebo pobytu, nebo proto, že mají rodinné příslušníky nebo majetek v jiném členském státě. Jedním z hlavních aspektů návrhu je, že rodičovství určené v jednom členském státě EU by mělo být uznáno i ve všech ostatních členských státech bez jakéhokoli zvláštního postupu.
Právo Unie, jak jej vykládá Evropský soudní dvůr, zejména v oblasti volného pohybu, již stanoví, že rodičovství určené v jednom členském státě by mělo být uznáno i ve všech ostatních členských státech pro některé účely: přístup na území, právo pobytu, zákaz diskriminace vůči státním příslušníkům. Tak tomu však není v případě práv vyplývajících z vnitrostátních právních předpisů.
Dnešní návrh umožňuje dětem v přeshraničních situacích požívat práv vyplývajících z rodičovství podle vnitrostátních právních předpisů ve věcech, jako je dědění, výživné, péče o dítě nebo právo rodičů jednat jako zákonný zástupce dítěte (pokud jde o školní docházku nebo zdraví).
Ochrana práv dětí
V současné době mají členské státy různé vnitrostátní právní předpisy týkající se příslušnosti, rozhodného práva a uznávání v oblasti rodičovství, což může představovat právní překážky pro rodiny, které se nacházejí v přeshraniční situaci. Rodiny někdy musí zahájit správní nebo dokonce soudní řízení, aby bylo rodičovství uznáno, ale tato řízení jsou nákladná, časově náročná a mohou mít nejisté výsledky. Cílem návrhu je proto chránit základní práva dětí, poskytnout rodinám právní jistotu a snížit právní náklady a zátěž pro rodiny a správní a soudní systémy členských států.
Návrh obsahuje mimo jiné tyto hlavní prvky:
- Určení příslušnosti: návrh určuje soudy členských států, které jsou příslušné ve věcech týkajících se rodičovství, a zajišťuje tak nejlepší zájem dítěte.
- Určení rozhodného práva: právem rozhodným pro určení rodičovství by mělo být zpravidla právo státu, v němž má obvyklé bydliště osoba, která dítě porodila. Pokud toto pravidlo vede k určení rodičovství pouze u jednoho rodiče, alternativní možnosti zajišťují, aby rodičovství bylo možné určit u obou rodičů.
- Pravidla pro uznávání rodičovství: návrh stanoví uznávání soudních rozhodnutí a veřejných listin, které zakládají nebo prokazují určení rodičovství. Rodičovství určené v jednom členském státě by mělo být zpravidla uznáno i ve všech ostatních členských státech bez jakéhokoli zvláštního postupu.
- Vytvoření evropského osvědčení o rodičovství: děti (nebo jejich právní zástupci) o ně mohou požádat členský stát, který rodičovství určil, a rozhodnout se použít je k prokázání svého rodičovství ve všech ostatních členských státech. Komise navrhuje harmonizovaný vzor, který bude společný pro celou EU. Používání osvědčení by bylo pro rodiny nepovinné, mají však právo o ně požádat a nechat je akceptovat v celé EU.
Návrh doplní další pravidla mezinárodního práva soukromého EU v záležitostech, jako je dědictví. Neharmonizuje hmotné rodinné právo, které zůstává v pravomoci členských států.
Další postup
Návrh Komise musí po konzultaci s Evropským parlamentem jednomyslně přijmout Rada. Pět let po vstupu nařízení v platnost vyhodnotí Komise jeho uplatňování členskými státy a může navrhnout změny.
Souvislosti
Předsedkyně Komise von der Leyenová ve svém projevu o stavu Unie v roce 2020 uvedla, že „jste-li rodičem v jedné zemi, jste rodičem ve všech zemích“. Tímto prohlášením předsedkyně poukázala na potřebu zajistit, aby rodičovství určené v jednom členském státě bylo uznáno i ve všech ostatních členských státech, a to pro všechny účely.
Občané EU mohou žít a pracovat v různých zemích EU. Cestují, stěhují se za prací, kupují domy, zakládají rodiny. V současné době mají členské státy různé vnitrostátní právní předpisy o uznávání rodičovství, takže pokud se rodina nachází v přeshraniční situaci, může ztratit práva vyplývající z rodičovství podle vnitrostátních právních předpisů. Neuznání rodičovství ohrožuje základní práva dětí, včetně jejich práva na identitu, nediskriminaci a na soukromý a rodinný život.
Návrh byl označen za zásadní opatření ve Strategii EU pro práva dítěte a ve Strategii EU pro rovnost LGBTIQ osob. Evropský parlament uvítal tuto iniciativu Komise ve svém usnesení o ochraně práv dítěte v v řízeních občanského, správního a rodinného práva a ve svém usnesení o právech osob LGBTIQ v EU. Závěry Rady o Strategii EU pro práva dítěte zdůrazňují, že práva dětí jsou univerzální, že každé dítě požívá stejných práv bez jakékoli diskriminace a že při všech činnostech týkajících se dětí, ať už uskutečňovaných veřejnými orgány, nebo soukromými institucemi, musí být prvořadým hlediskem nejlepší zájmy dítěte.
Další informace
Otázky a odpovědi: Uznávání rodičovství mezi členskými státy
Návrh nařízení Rady o uznávání rozhodnutí a přijímání veřejných listin ve věcech rodičovství a o vytvoření evropského osvědčení o rodičovství
Zařazeno | st 07.12.2022 12:12:00 |
---|---|
Zdroj | Evropská komise |
Originál | ec.europa.eu/commission/presscorner/api/documents?reference=IP/22/7509&language=cs |