Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Dětským fondem OSN (UNICEF) dnes spustilo kampaň na podporu očkování určenou ukrajinským uprchlíkům i ukrajinské komunitě v ČR. Navazuje tím na úspěšnou českou verzi spuštěnou v říjnu. Ukrajinská část kampaně je podporována UNICEF. Má za cíl zvýšit důvěru v očkování, poskytnout spolehlivé informace a zdroje ke snadnému přístupu k vakcínám, a tím navýšit úroveň imunizace jak u běžného očkování, tak i u vakcín proti COVID-19.
„Chceme navázat na úspěchy české části očkovací kampaně. Hlavní motivací je především dlouhodobě nízká proočkovanost ukrajinských dětí proti spalničkám a obrně, vysoká míra dezinformací i potřeba předat praktické informace těm, kteří chtějí a potřebují pro sebe a své blízké očkování zajistit. Děkuji UNICEFu za jejich podporu,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Dodal, že od začátku české kampaně se jen proti onemocnění covid-19 naočkovalo téměř půl milionu osob, z toho 420 tisíc druhou posilovací dávkou.
„Očkování je nejúčinnější prevencí infekčních onemocnění. Od začátku války se Ukrajina potýká s rozsáhlým narušením přístupu ke zdravotnickým službám, včetně očkování dětí nebo dostupnosti vakcín proti COVID-19. Česká republika letos přijala 140 000 uprchlických dětí z Ukrajiny a musíme zajistit, aby všechny měly přístup ke klíčovým zdravotním službám, včetně očkování. UNICEF s potěšením spojil své síly s ministerstvem zdravotnictví, abychom společně umožnili všem lidem přístup k informacím a imunizaci v ukrajinském jazyce a posílili tak důvěru v očkovaní a míru proočkovanosti v naší společnosti,“ uvedla Yulia Oleinik, vedoucí kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR.
UNICEF poskytuje technickou podporu při přípravě a realizaci očkovací kampaně. Celá ukrajinská část kampaně je hrazena z prostředků UNICEF ve výši 5 415 760,- Kč. Proběhne v on-line prostředí (mikrosite, bannery, on-line streamy, sociální sítě). Od prosince do dubna bude doplněna i 6 zastávkami kontaktní kampaně s podporou venkovní reklamy. Hlavním komunikačním tématem bude historie a statistika očkování, praktická doporučení pro léčbu a předcházení nemocem, i vyvracení dezinformací, které se kolem očkování šíří. Poskytne také informace o tom, kam se má zájemce o očkování obracet. Jde například o web ceskoockuje.cz nebo telefonní linku 1221 s ukrajinskou předvolbou.
Start kampaně na podporu očkování určenou ukrajinským uprchlíkům i ukrajinské komunitě v ČR proběhl v očkovacím centru Bohéma v Brně, které funguje i jako zdravotní poradenská pomoc právě pro uprchlíky z Ukrajiny. „Z každodenního setkávání hlavně s maminkami a dětmi z Ukrajiny se ukazuje, že se zatím příliš očkovat nechtějí. Zároveň k nám do centra často přichází děti s různými nemocemi, které například nejsou očkované proti obrně či spalničkám. Rádi bychom tuto proočkovanost pomohli zvýšit a jsme připraveni v této oblasti udělat mnohem více,“ řekl ředitel Společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil.
Zařazeno | po 19.12.2022 12:12:00 |
---|---|
Zdroj | MZČR tiskové |
Originál | mzcr.cz/tiskove-centrum-mz/ministerstvo-zdravotnictvi-odstartovalo-ockovaci-kampan-pro-ukrajince/ |
Autor | Martin Novotný |