Komise dnes předkládá novou dohodu pro opylovače, která má pomoci řešit alarmující úbytek volně žijícího opylujícího hmyzu v Evropě. Jde o revizi iniciativy EU týkající se opylovačů z roku 2018. Občané stále častěji požadují rozhodná opatření proti úbytku opylovačů, a to i prostřednictvím nedávné úspěšné evropské občanské iniciativy „Zachraňte včely a zemědělce“. Obnovená iniciativa obsahuje opatření, která mají EU a členské státy přijmout s cílem zvrátit do roku 2030 úbytek opylovačů. Aktuálně totiž v EU vymírá každý třetí druh včel, motýlů a pestřenkovitých. Iniciativa doplňuje návrh Komise na právní rámec pro obnovu přírody z června 2022 a je klíčovou součástí Strategie v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030, strategie „Od zemědělce ke spotřebiteli“ a Zelené dohody pro Evropu.
Zvrácení trendu úbytku opylovačů do roku 2030
Revidovaná Iniciativa EU týkající se opylovačů stanoví cíle pro rok 2030 a související opatření v rámci tří priorit. Klíčovou prioritou je zlepšení ochrany opylovačů a řešení příčin jejich úbytku. Toho bude dosaženo prostřednictvím:
- Lepší ochrany druhů a stanovišť – Komise například dokončí plány ochrany ohrožených druhů opylovačů, určí opylovače typické pro stanoviště chráněná podle směrnice o stanovištích, které by členské státy měly chránit, a společně s členskými státy připraví plán na vytvoření sítě ekologických koridorů pro opylovače, tzv. Buzz Lines.
- Obnovy přírodních stanovišť v zemědělské krajině – zejména větší podporou zemědělství šetrného k opylovačům v rámci společné zemědělské politiky.
- Zmírnění dopadu používání pesticidů na opylovače – například pomocí právních požadavků na provádění integrované ochrany rostlin nebo dodatečnými zkušebními metodami pro stanovení toxicity pesticidů pro opylovače, včetně subletálních a chronických účinků. Vzhledem k tomu, že nadměrné používání pesticidů je klíčovou příčinou úbytku opylovačů, bude mít zásadní význam snížení rizika a používání pesticidů podle návrhu Komise týkajícího se udržitelného používání pesticidů.
- Zlepšení stanovišť opylovačů v městských oblastech.
- Řešení dopadů změny klimatu, invazních nepůvodních druhů a dalších hrozeb, jako jsou biocidy nebo světelné znečištění, na opylovače.
Iniciativa se rovněž zaměří na zlepšení znalostí o úbytku opylovačů, jeho příčinách a důsledcích. Opatření zahrnují vytvoření komplexního monitorovacího systému, podporu výzkumu a posuzování, například mapováním klíčových oblastí opylovačů do roku 2025, a cílená opatření na podporu budování kapacit a šíření znalostí.
Poslední prioritou je zapojení společnosti a podpora strategického plánování a spolupráce. Komise bude podporovat členské státy při vytváření vnitrostátních strategií pro opylovače. Komise a členské státy budou také občanům a podnikům pomáhat v činnosti – budou například zvyšovat povědomí veřejnosti a podporovat občanskou vědu.
Úplný seznam opatření je uveden v příloze sdělení „Nová dohoda pro opylovače“.
Další kroky
Komise vyzývá Evropský parlament a Radu, aby tato nová opatření schválily a aktivně se zapojily do jejich provádění v úzké spolupráci se všemi příslušnými zúčastněnými stranami. Nová opatření doplní chystané národní plány obnovy (podle navrhovaného právního předpisu o obnově přírody), v nichž budou členské státy rozhodovat o opatřeních k dosažení právně závazného cíle zvrátit do roku 2030 úbytek populací opylovačů.
Komise bude v průběhu tohoto roku reagovat na občanskou iniciativu „Zachraňte včely a zemědělce“, a to prostřednictvím zvláštního sdělení.
Souvislosti
Opylovači jsou nedílnou součástí zdravých ekosystémů. Bez nich by se počet rostlinných druhů snížil a nakonec by řada z nich vymizela i s organismy, které na nich závisejí, což by mělo závažné ekologické, sociální a hospodářské důsledky. Vzhledem k tomu, že přibližně 80 % plodin a planě rostoucích rostlin závisí na opylování živočichy, je úbytek opylovačů jednou z největších hrozeb pro přírodu, dobré životní podmínky lidí a zabezpečení potravin v EU, neboť ohrožuje udržitelnou dlouhodobou zemědělskou produkci. Dnešní geopolitický kontext ještě více posiluje potřebu zvýšit odolnost našeho potravinového systému, mimo jiné i prostřednictvím ochrany a obnovy populací opylujícího hmyzu.
Iniciativa vychází z komplexních konzultací se zúčastněnými stranami a z institucionální zpětné vazby od Evropského parlamentu, Rady, Výboru regionů a Evropského účetního dvora. Je rovněž v souladu s nedávno přijatým celosvětovým rámcem pro biologickou rozmanitost z Kchun-mingu a Montrealu, který obsahuje celosvětový cíl snížit do roku 2030 riziko plynoucí z používání pesticidů alespoň o 50 %.
Další informace
Otázky a odpovědi k revidované iniciativě EU týkající se opylovačů
Sdělení „Nová politika pro opylovače“ a příloha
Iniciativa EU týkající se opylovačů – Životní prostředí– Evropská komise (europa.eu)
Pracovní dokument útvarů Komise – Faktory potravinového zabezpečení
Informace EU o opylovačích
Pollinator Park (europa.eu)
Zařazeno | út 24.01.2023 14:01:00 |
---|---|
Zdroj | Evropská komise |
Originál | ec.europa.eu/commission/presscorner/api/documents?reference=IP/23/281&language=cs |