Do evropského finančního sektoru se přenášejí obavy, vyvolané otřesem americké banky financující technologické firmy - zejména startupy - SVB Financial. Její akcie na Wall Street reagovaly propadem o 60 procent a obchodování bylo i pozastaveno. Propad nabírá dynamiku v dnešním premarketu a prohlubuje se až o dalších 65 % k 36 USD/akcie. Nákaza se přenesla do Evropy, kde jsme v úvodu obchodování viděli propad sektorového indexu bank Euro Stoxx Banks index o více jak 8 %, který je v průběhu dne korigován k 5 %. Banky Societe Generale, HSBC, ING Groep nebo Commerzbank odepisovaly i více jak 5 %. "Negativní nálada v bankovním sektoru se promítá i na pražské burze, kde index PX ztrácí přes 1 %. V červených číslech se obchoduje drtivá většina pražských blue chips, když největší ztráty si připisují akcie Erste Bank, které oslabují o více než 3 %," uvádí hlavní makléř Patria Finance Pavol Mokoš. Analytici a stratégové ale vyzívají ke schlazení emocí. O co tedy jde?
Problémy relativně malé, ale pro technologický sektor zásadní banky (SVB) spustily globální výprodej rizikových aktiv a propad primárně amerických výnosů. „Růst averze k riziku tak tentokrát nevede k automatickému propadu eurodolaru, neboť počátek problémů je v americkém finančním sektoru,“ poznamenávají analytici ČSOB.
Čtěte také: Tomáš Vlk: Strach z kondice amerických bank spustil výprodej rizika
Banka SVB oznámila vynucené navýšení kapitálu, které má pomoci vykrýt ztráty, spojené s prodeji dluhopisů. Ty byly vynuceny potřebou hotovosti na straně klientů. Firma v dopise podepsaném CEO Gregem Beckerem informuje, že transakce, jejímž obsahem byly odprodeje dluhopisů v objemu kolem 2,1 miliardy dolarů, vyústí ve ztrátu po zdanění kolem 1,8 miliardy dolarů. Firma potřebuje doplnit kapitál o zhruba 2,25 miliardy dolarů. To hodlá učinit skrze prodeje mixu běžných i preferenčních akcií. Investiční fond General Atlantic už přislíbil podíl na navýšení v objemu 500 milionů amerických dolarů.
Právě struktura akcionářů banky je jiným pohledem na vyvolanou nervozitu. 11,25% podíl v SVB drží Vanguard, 8,05 % BlackRock. Následují s 5,22 % State Street, 4,25 % má JP Morgan, necelá 3 % Invesco, následována více než 2,5% podílem Franklin. Tržní vývoj sebral klíčovým "tradičním" americkým finančním institucím a poskytovatelům úvěrů obratem zhruba 50 miliard amerických dolarů tržní kapitalizace, pokud pohlédneme na JPMorgan, Bank of America, Citigroup a Wells Fargo.
Vývoj akcií SVB Financial (klikněte pro přechod na interaktivní graf Patria.cz):
Ve škatulce „available-for-sale“ cenných papírů byly na konci posledního loňského kvartálu zejména americké Treasuries, vyplývá z regulatorních hlášení pro Americkou komisi pro cenné papíry SEC. Banka také reportovala papíry držené do splatnosti v objemu kolem 90 miliard amerických dolarů. Americká centrální banka Fed v loňském roce začala agresivně zvyšovat úrokové sazby a to vyústilo v propad hodnoty dluhopisů, nejvíce u těch, které mají nejdále do splatnosti. Tyto papíry je potřeba jako nevýkonnou část portfolia, proti které stojí stále dražší depozita, dostat pryč. SVB uvedla, že výnosy z prodejů reinvestuje do aktiv s kratší splatností. Banka odkazuje ve své rétorice vedle úrokových sazeb také na „vystupňovanou spotřebu hotovosti u klientů“.
"Co jsme na trhu viděli, byla především první nervózní reakce na šok, který pád SVB znamená. Vazby ve finančním sektoru jsou zvenčí dost neprůhledné, takže podobné úkazy vedou k plošnému nárůstu obav. Úvahy logicky vedou k opatrnostnímu hromadění likvidity a jejímu zdražování na peněžním trhu, čímž by se potenciálně problémy šířily dál. Investoři mají na paměti, že když Fed dlouho zvedá sazby, obvykle se něco nakonec pokazí. Dopředu nikdo nedokáže odhadnout, kdy a odkud nový problém vzejde, ale bankovní sektor a vysychání likvidity jsou dobře známé z roku 2008, a to pomáhá živit obavy," uvádí hlavní analytik Patria Finance Tomáš Vlk. "Podle nás jsme však velmi daleko od nějakého systémového problému, jehož pravděpodobnost vidíme jako malou. SVB je malá banka a její problém je především angažovanost v rizikových projektech, kdy její klienti byli například postiženi kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Další malé banky mohou klidně následovat, jsou obecně daleko zranitelnější než velké a v zámoří bývají častými oběťmi recesí. Naopak osud těch velkých by neměl být ohrožen," soudí Vlk.
SVB významně investuje do startupového odvětví, je bankou pro zhruba polovinu americké startupové technologické scény, za kterou stojí venture kapitál (viž výše reakce General Atlantic). Komentáře se včetně analytika Patria Finance Branislava Sotáka shodují, že tato událost americkým finančním systémem neotřese a potenciálně horší problémy jsou jinde.
Respektovaný stratég Mohamed El-Erian také konstatoval, že „riziko šíření nákazy a systémové riziko může být dobře stabilizováno skrze řízení bilance banky“.
Zařazeno | pá 10.03.2023 10:03:00 |
---|---|
Zdroj | Patria |
Originál | patria.cz/zpravodajstvi/5366725/bankovnim-sektorem-otrasa-nakaza-dal-prudce-krvacejici-tech-banky-sv... |
Kategorie | Události, Akcie, Akcie - Svět, Dluhopisy, Ekonomika, Úrokové sazby, Patria doporučení |