Dá Fed přednost boji s inflací, nebo má strach z bankovní krize?
Klíčové body
- Fed by měl příští týden zvýšit sazby o 25 bodů, krach SVB by neměl mít vliv na směřování monetární politiky
- Americká inflace v únoru klesla jen mírně, přesně podle očekávání.
- Dolar oslabuje, vůči euru se vyšplhal nad 1,074 EURUSD. Koruna oslabila nad 23,84 EURCZK.
Krach Silicon Valley Bank způsobil paniku, která vyvrcholila v pondělí. Padaly akcie, dluhopisové výnosy, americký dolar. Rizikové měny našeho středoevropského regionu oslabovaly. Největším vítězem posledních dnů bylo jednoznačně euro. Jestřábí postoj Fedu by těmito událostmi mohl být zviklán. O postoji centrální banky nám napoví až samo rozhodnutí ohledně zvýšení, či ponechání úrokové sazby. Nečekáme, že by sazby letos už neměly být navýšeny. O kolik a jak vysoko nám napoví březnová prognóza. Pokud by však v následujících dnech přišel pád dalších bank, Fed by mohl přehodnotit své priority.
Dolar od minulého týdne ze své nejsilnější pozice oslabil o více než 2 %. Spouštěčem byl pád americké SVB a potenciální hrozba bankovní krize. Ještě před týdnem bylo jisté, že Fed koncem března zvýší sazby minimálně o 25 bazických bodů. V tuto chvíli mohou vznikat pochybnosti. To se projevilo v oslabení dolaru a také v poklesu dluhopisových výnosů, protože trh se zvýšením sazeb do té doby rozhodně počítal. Například výnos desetiletého amerických dluhopisu klesl z minulého čtvrtka ze 4 % pod 3,45 % během dvou pracovních dnů.
Ještě v pondělí vládla na trzích panika, kdy olej do ohně přilily americké úřady uzavřením další banky – Signature Bank. Index S&P 500 se přiblížil k hodnotě 3800, což je úroveň ze začátku roku. Fear and Greed index klesl na hodnotu 19 ze 100 značící ,,extrémní strach” na trzích. V jednu chvíli tržní očekávání traderů zobrazovalo 54% pravděpodobnost, že Fed sazby v březnu zvedat nebude. Jediný Bitcoin zažíval zmrtvýchvstání. Včera se situace poněkud uklidnila, což se projevilo jak na akciovém tak i na dluhopisovém trhu. Je situace tak zlá jak ze začátku působila?
Prognózy jsou různé. My však očekáváme, že Fed sazby zvyšovat bude, v březnu o 25 bodů. Včerejší inflační čísla nám ukázala, že je to potřeba. Za únor inflace meziměsíčně klesla mírně o desetinu procentního bodu z 0,5 % na 0,4 %, meziročně je to pokles z 6,4 % na 6 %, přesně dle očekávání. Dolar na tuto zprávu reagoval posílením, ale v měřítku delšího horizontu to spíš vypadá jen jako mírná korekce v dolarové „antirally“. Nicméně je zde riziko, že americkou inflaci čeká stejný případ jako v Evropě, kde desinflační tempo není dostatečné. To potvrzuje jádrová inflace, která meziročně klesla pouze z 5,6 % na 5,5 %. Amerika se určitě bude chtít vyhnout scénáři typu Německo, kdy meziroční inflace přestala klesat, ale stále se nachází na příliš vysoké úrovni.
Od začátku března jsou měny regionu ve ztrátě a trend z konce minulého týdne tedy není žádnou výjimkou. Jeden z důvodů k tomuto pohybu je již výše zmíněný strach na trhu, při kterém se investoři stahují z více rizikovějších aktiv. U polského zlotého byla volatilita v posledních dnech velmi vysoká, nicméně trend oslabení je viditelný. Mnohem větší posun je u maďarského forintu, který se v pondělí pohyboval pod úrovní 382 EURHUF a během jednoho dne zpevnil nad 396 EURHUF, než přišla korekce. A výjimkou není samozřejmě ani česká koruna, která poslední dva týdny skoro každý den oslabuje. Euro vůči koruně včera v jednu chvíli posílilo nad 23,84 EURCZK, než bylo část eurových ztrát umazáno korekcí.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0731 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,69 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0669 do 1,0803 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,81 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,19 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,71 až 23,89 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,02 do 22,35 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME
Zařazeno | st 15.03.2023 09:03:00 |
---|---|
Zdroj | Roklen24 |
Originál | roklen24.cz/da-fed-prednost-boji-s-inflaci-nebo-ma-strach-z-bankovni-krize/ |
Kategorie | Devizové trhy, Trhy Měny |
Autor | Antonín Hudec |