Unijní program Copernicus otevírá nové možnosti spolupráce s filipínskými vědci

Unijní program Copernicus otevírá nové možnosti spolupráce s filipínskými vědci

03.05.2023 / 11:21 | Aktualizováno: 03.05.2023 / 11:33

Zástupci Evropské unie, Filipínské vesmírné agentury (PhilSA) a filipínského Ministerstva vědy a technologií oficiálně zahájili na konci dubna 2023 spolupráci na projektu Copernicus. Filipíny jsou první země regionu ASEAN, která se do projektu Copernicus zapojila. Projekt s oficiálním názvem „Copernicus Capacity Support Action Programme for the Philippines (CopPhil)“ a rozpočtem ve výši deset milionů euro má za cíl zlepšit využívání satelitních dat v různých oblastech přínosných pro Filipíny.

Copernicus je stěžejní program EU pro pozorování Země, který poskytuje údaje o životním prostředí a klimatu odvozené z družic – Sentinelů – které monitorují naši planetu a její četné ekosystémy 24 hodin denně. Program koordinuje a řídí Evropská komise. Realizuje se ve spolupráci s členskými státy EU, Evropskou kosmickou agenturou (ESA), Evropskou organizací pro využívání meteorologických družic (EUMETSAT), Evropským střediskem pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF) a dalšími agenturami.

Filipíny neustále čelí přírodním katastrofám a jsou zranitelné vůči dopadům klimatických změn. CopPhil se proto snaží pomáhat filipínským institucím při vývoji vnitrostátních systémů, které budou využívat údaje z družic EU při zmírňování dopadů přírodních katastrof, pro přizpůsobení se změnám klimatu a také při tvorbě strategií pro zabezpečení potravinové bezpečnosti. PhilSA plánuje využití datových souborů Sentinel rovněž pro mapování krajiny, monitorování akvakultury a sledování hospodaření v lesích a povodích na Filipínách. Účast Filipín na programu Copernicus může pomoci českým odborníkům podílet se na vývoji a aplikaci těchto technologií.

I když je filipínský vesmírný program teprve v počátcích, tak přesto existuje zájem o spolupráci s českou vědeckou a výzkumnou komunitou, která má značné renomé i v rámci unijních vesmírných programů. Svědčí o tom také účast ředitele PhilSA Dr. Marciana na konferenci Czech Space Week v Praze v roce 2022. Další příklad možné věděcké a výzkumné spolupráce mezi Českem a Filipínami představuje start-up numer8, působící v Praze při inkubátoru EUSPA, který nabízí spolupráci Batangas State University se záměrem implementovat projekt využívající satelitní technologie při lovu ryb.

Maroš Guoth, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Manile



Zařazenost 03.05.2023 11:05:00
ZdrojMZv ČR Manila
Originálmzv.cz/manila/cz/obchod_a_ekonomika/unijni_program_copernicus_otevira_nove.html
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.