V důsledku změny klimatu se očekává, že riziko požárů v Evropě i ve zbytku světa se bude nadále zvyšovat. Je proto pravděpodobné, že i letošní sezóna se bude vyznačovat výskytem rozsáhlých požárů, které často stojí lidské životy a zanechávají po sobě spálené plochy obrovských rozměrů, u nichž trvá mnohem déle se plně zotavit. Jen v roce 2022 padla přírodním požárům za oběť oblast přibližně o velikosti Černé Hory. Mechanismus civilní ochrany EU byl přitom aktivován desetkrát s cílem mobilizovat přeshraniční pomoc při hašení požárů. V zájmu lepší připravenosti tak EU zdvojnásobila kapacitu své letecké hasičské flotily, aby byla schopna členské státy v letošní sezóně požárů lépe podpořit.
Jakými prostředky k hašení přírodních požárů EU v roce 2023 disponuje?
- Rezerva rescEU zahrnuje 28 protipožárních letadel. Konkrétně jde o 24 protipožárních letadel a 4 vrtulníky, jež dalo k dispozici těchto 10 členských států:
- Chorvatsko: 2 středně velká protipožární letadla
- Kypr: 2 lehká letadla
- Česko: 2 vrtulníky
- Francie: 2 středně velká protipožární letadla a 1 vrtulník
- Německo: 2 lehká letadla
- Řecko: 2 středně velká protipožární letadla, 2 lehká letadla a 1 vrtulník
- Itálie: 2 středně velká protipožární letadla a 2 lehká letadla
- Portugalsko: 2 lehká letadla
- Španělsko: 2 středně velká protipožární letadla
- Švédsko: 4 lehká letadla
- Kromě toho budou v některých zemích předem rozmístěny pozemní požárnické týmy. Z celkového počtu více než 440 hasičů bude vysláno přibližně 170 do Francie, 200 do Řecka a 60 do Portugalska. K dispozici je dalo těchto 11 zemí:
- Rakousko: 40 hasičů
- Bulharsko: 32 hasičů
- Finsko: 48 hasičů
- Francie: 40 hasičů
- Německo: 40 hasičů
- Lotyšsko: 20 hasičů
- Malta: 20 hasičů
- Polsko: 30 hasičů
- Rumunsko: 80 hasičů
- Slovensko: 20 hasičů
- Slovinsko: 20 hasičů
• Tento program ke sdílení zdrojů je koordinován v rámci mechanismu civilní ochrany EU. Unie těmto hasičům spolufinancuje náklady na cestu, ubytování, pobyt a část provozních nákladů a rovněž náklady na cestu zpět do země původu.
- Rezerva rescEU doplňuje a posiluje prostředky, které byly zatím k dispozici z Evropského souboru civilní ochrany (ECPP):
- 4 letadla Canadair (2 z Francie a 2 z Řecka)
- 5 pozemních zásahových týmů pro hašení lesních požárů bez vozidlových modulů: 1 tým z Řecka, 1 tým ze Španělska, 2 týmy z Francie a 1 tým z Portugalska
- 7 pozemních zásahových týmů pro hašení lesních požárů s vozidlovými moduly: 1 tým z Bulharska, 2 týmy z Francie, 3 týmy z Polska a 1 tým z Portugalska
- dva poradní/hodnotící týmy pro boj proti lesním požárům ze Španělska.
Jak je hasičský sbor rescEU financován?
EU financuje 75 % nákladů na pohotovostní službu v souvislosti s vybavením (tj. letadly) a personálem během doby platnosti dané dohody (sezóna přírodních požárů).
Dále hradí 100 % nákladů na dopravu při každém nasazení a 75 % provozních nákladů v případě zásahu na území Evropy, mimo Evropu pak 100 %.
Jak EU reagovala na přírodní požáry v předchozích letech?
V období přírodních požárů v roce 2022 se letecká hasičská flotila rescEU skládala ze 12 letadel a 1 vrtulníku. Byla rozmístěna v celé EU, a to v Chorvatsku, Francii, Řecku, Itálii, Španělsku a Švédsku. Francie a Řecko rovněž poskytly 4 další letouny Canadair v rámci Evropského souboru civilní ochrany.
V průběhu daného roku obdrželo Středisko pro koordinaci odezvy na mimořádné události (ERCC) 11 žádostí o pomoc v důsledku přírodních požárů, v některých případech současně, a to od Albánie, Česka, Francie, Německa, Portugalska a Slovinska. Prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU bylo do terénu nasazeno 33 letadel, 8 vrtulníků a více než 1500 hasičů s cílem pomoci přetíženým zásahovým jednotkám daných zemí s uhašením rozsáhlých požárů.
Služba programu Copernicus pro podporu krizového řízení (EMS) vypracovala v roce 2022 celkem 328 map oblastí zasažených požáry po celém světě.
V roce 2021 zasahovala protipožární letadla a vrtulníky rescEU na Kypru (3. až 5. července), v Itálii (25. až 30. července), v Turecku (1. až 24. srpna), Řecku (3. až 30. srpna) a Rakousku (29. října až 5. listopadu). V roce 2019 vyslala Unie hasičská letadla rescEU na řecký ostrov Evia (13. srpna).
Jaké další nástroje má EU k dispozici v zájmu prevence přírodních požárů, přípravy na ně a jejich monitorování?
- Středisko EU pro koordinaci odezvy na mimořádné události (ERCC) nepřetržitě monitoruje znepokojující požáry a udržuje intenzivní kontakt s orgány postižené země.
- Od 19. června do 14. září 2023 bude v rámci střediska ERCC fungovat podpůrný tým pro problematiku přírodních požárů, v němž budou odborníci z členských států EU a zemí účastnících se mechanismu civilní ochrany EU spolupracovat se zaměstnanci střediska ERCC, jakož i s vědci z konsorcia Evropského vědeckého partnerství pro přírodní rizika („ARISTOTLE“).
- Evropská rezerva v oblasti civilní ochrany (ECPP) sdružuje hasičské zdroje členských států a zúčastněných států, které jsou připraveny k velmi rychlému nasazení. Tyto zdroje jsou členskými státy a zúčastněnými státy do ECPP vyhrazeny předem a následně certifikovány Evropskou komisí.
- V roce 2021 zahájila Komise akční plán pro předcházení přírodním požárům. Jedním z hmatatelných výsledků tohoto plánu je rámec pro posuzování vzájemného hodnocení v oblasti přírodních požárů (PRAF). Ten podporuje budování kapacit pro řízení rizik přírodních požárů a výměnu osvědčených postupů mezi evropskými zeměmi. Dále má usnadnit vzájemná hodnocení systémů řízení rizik přírodních požárů v rámci mechanismu civilní ochrany Unie (UCPM). Má tak zemím pomoci posoudit, do jaké míry jsou schopny předcházet vzniku přírodních požárů a jak jsou připraveny se s nimi vypořádat. Členským státům a zúčastněným zemím se proto doporučuje, aby se do tohoto vzájemného hodnocení dobrovolně zapojily, případně aby tento nástroj použily pro sebehodnocení vlastní připravenosti, a to na vnitrostátní a regionální úrovni.
- Vnitrostátní a evropské monitorovací služby a nástroje, jako je Evropský systém informací o lesních požárech (EFFIS), poskytují aktualizované a spolehlivé informace o situaci lesních požárů v Evropě. EFFIS vypracovává předpovědi nebezpečí vzniku požáru (krátkodobé a dlouhodobé) a poskytuje informace o aktivních požárech a spálených oblastech v téměř reálném čase.
Během nadcházející sezóny se budou konat pravidelná setkání s členskými státy a zeměmi zapojenými do mechanismu civilní ochrany EU za účelem výměny informací o připravenosti zemí a rizicích vzniku požáru.
- Dále lze využít službu EU pro satelitní mapování v rámci programuCopernicus, která nabízí zmapování přírodních požárů.
Další informace
Tisková zpráva o přírodních požárech: EU letos v létě zdvojnásobí hasičskou flotilu rescEU
rescEU
Středisko pro koordinaci odezvy na mimořádné události (ERCC)
Mechanismus civilní ochrany EU
Zařazeno | st 31.05.2023 10:05:00 |
---|---|
Zdroj | Evropská komise |
Originál | ec.europa.eu/commission/presscorner/api/documents?reference=QANDA/23/2944&language=cs |