Summit EU–CELAC: EU a Argentina zintenzívnily spolupráci v oblasti přechodu na čistou energii a energetické bezpečnosti

Na dnešním summitu EU-CELAC v Bruselu podepsaly EU a Argentina memorandum o porozumění a učinily tak další krok ve spolupráci v oblasti energetiky. Memorandum o porozumění, které podepsali předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a prezident Argentinské republiky Alberto Fernández za přítomnosti komisařky pro energetiku Kadri Simsonové a argentinského ministra zahraničních věcí Santiaga Cafiera, stanoví klíčové oblasti spolupráce, včetně obnovitelných zdrojů energie, vodíku a snižování emisí methanu. Zdůrazňuje rovněž, jak je důležité zajistit, aby byl přechod na čistou energii sociálně spravedlivý.

Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová prohlásila: „Evropa a Argentina jsou partnery pro bezpečnější, udržitelnější a více prosperující svět. Naše spolupráce v oblasti energetiky je obzvláště slibnou oblastí pro zajištění spravedlivého přechodu na čistou energii na obou kontinentech. Dnes podepsané memorandum o porozumění bude vodítkem při formování naší spolupráce v nadcházejících letech. Je důležitým krokem při zavádění investiční agendy unijní strategie Global Gateway a pomůže nám dosáhnout našich cílů v oblasti klimatu a energetiky.“

Užší spolupráce v oblasti energetiky

Jak je stanoveno v memorandu o porozumění, EU a Argentina budou spolupracovat na rozvoji a podpoře obnovitelné energie a energetické účinnosti, jakož i na využívání vodíku a jeho derivátů při použití v takových oblastech, jako jsou průmyslové procesy, doprava a skladování energie. Posílená spolupráce v oblasti energetiky podpoří transformaci energetiky a vytváření hodnot přímo v dané zemi a přispěje k hospodářskému růstu a udržitelnému místnímu rozvoji.

Obě strany se rovněž zavázaly, že budou usilovat o snížení úniku metanuv dodavatelském řetězci fosilního plynu na maximální technicky proveditelnou úroveň. Společně přezkoumají nové technologie pro omezování vypouštění do atmosféry a flérování a budou se snažit začlenit zpětně získaný metan do dodavatelského řetězce, aby se snížily škodlivé emise a zároveň zvýšila účinnost dodavatelského řetězce zemního plynu. To pomůže dosáhnout cílů v oblasti klimatu a zvýšit bezpečnost dodávek energie.

Memorandum dále zdůrazňuje, že je třeba zajistit, aby byly budoucí investice do slibných projektů nebo činností v souladu s příslušnými environmentálními právními předpisy obou stran, zohlednit obavy týkající se úbytku biologické rozmanitosti a zajistit ochranu, zachování a obnovu vodních systémů a ekosystémů. Podtrhuje rovněž, že je důležité usilovat o spravedlivou transformaci energetiky, která bude respektovat zájmy místních komunit.

Souvislosti

EU a Argentina mají zavedený dialog o energetice, který se týká obnovitelných zdrojů energie, energetické účinnosti, vodíku a zemního plynu. Tento dialog vychází z nedávných prohlášení, iniciativ a dohod stanovených v rámci dialogu na vysoké úrovni o energetice a na zasedání 12. smíšeného výboru pro spolupráci mezi Evropskou unií a Argentinou, které se konalo v Buenos Aires dne 22. června 2022, podle ustanovení Rámcové dohody o obchodní a hospodářské spolupráci mezi Evropským hospodářským společenstvím a Argentinskou republikou z roku 1990.

Spolupráce v oblasti energie z obnovitelných zdrojů je součástí investiční agendy strategie mezi Evropskou unií a Latinskou Amerikou a Karibikem Global Gateway na podporu spravedlivé ekologické a digitální transformace, kterou předsedkyně Komise představila v rámci kulatého stolu EU a Latinské Ameriky a Karibiku. Evropská komise koordinuje rozvoj a provádění této investiční agendy strategie Global Gateway EU a Latinské Ameriky a Karibiku (GGIA), kteráje politickým závazkem ke spolupráci, identifikuje spravedlivé ekologické a digitální investiční příležitosti v Latinské Americe a Karibiku, které budou těžit z otevřeného prostředí vytvořeného obchodními a investičními dohodami, a pomůže dosáhnout cílů udržitelného rozvoje. Vyzdvihuje více než 130 názorných projektů v zemích Latinské Ameriky a Karibiku s cílem mobilizovat inteligentní investice podporující udržitelný růst v klíčových odvětvích, jako jsou zdravotnictví, energie z obnovitelných zdrojů, digitální konektivita, kritické suroviny, výzkum a inovace.

GGIA bude realizována prostřednictvím iniciativ týmu Evropa: EU, její členské státy, rozvojové finanční instituce včetně Evropské investiční banky (EIB), exportní úvěrové agentury a všechny ostatní veřejné zdroje financování budou se soukromým sektorem spolupracovat v rámci partnerství veřejného a soukromého sektoru.

Další informace

Global Gateway: Latinská Amerika a Karibik


Zařazenopo 17.07.2023 12:07:00
ZdrojEvropská komise
Originálec.europa.eu/commission/presscorner/api/documents?reference=IP/23/3859&language=cs


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.