Projekty roku 2023

V rámci Programu prevence kriminality města Šumperka v roce 2023 budou realizovány tyto preventivní projekty.


Projekty podpořené státní účelovou dotací Ministerstva vnitra ČR

Prázdninový pobyt

Cílem projektu a jeho aktivit je výchovně preventivní působení na děti a mládež směřující k prevenci a potlačení rizikového chování a trávení volného času. Navázání bližšího vzájemného kontaktu mezi pracovníky MěÚ Šumperk, OSPOD a jejich klienty, s cílem rozpoznání způsobu chování klienta v kolektivu vrstevníků, v různých (zátěžových) situacích a přirozeném prostředí. Projekt je zaměřen zejména na rozvoj samostatnosti, sebeobsluhy, chování v krizových situacích, a to formou zážitkových aktivit. Realizací projektu je podporován všestranný rozvoj dětí a mládeže s rizikovým způsobem trávení volného času, s výchovnými problémy a dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí. Je to jeden z kroků vedoucích ke zkvalitnění a koordinaci přístupu k delikventnímu dítěti, jeho rodině a komunitě. V rámci projektu bude realizován letní táborový pobyt v termínu 25.7.– 3.8.2023. Součástí pobytu budou sportovní aktivity, kreativní činnosti, environmentální výchova a výchovně preventivní aktivity.
Cílová skupina: děti a mládež ve věku 6–16 let, které jsou v evidenci OSPOD MěÚ Šumperk. Případně také děti, které v evidenci OSPOD v posledních dvou kalendářních letech byly a pracovníci OSPOD usoudí, že je třeba s nimi i nadále preventivně pracovat.

Individuální prevence kriminality – resocializační proces

Cílem projektu je nabídnout prostřednictvím pracovních a dalších aktivit efektivní resocializaci a reintegraci osobám po propuštění z výkonu trestu. Poskytnout vhodnou pracovní aktivitu a další příležitosti k adaptaci na mimo vězeňské prostředí. Projekt by měl současně nabídnout i psychosociální podporu klientům v nových společenských podmínkách a osobní vyrovnání se se svou minulostí. Dílčími cíli projektu jsou podpora stabilizaci účastníků projektu ve společnosti, řešení konkrétních problémů (např. zadluženost), posílení motivace a kompetencí k aktivnímu řešení nezaměstnanosti a zvýšení uplatnitelnosti na trhu práce. V rámci projektu bude realizována podpora resocializace osob propuštěných z výkonu trestu nebo osob s trestní minulostí. Projekt je součástí terciární prevence a postpenitenciární péče. Jde o aktivity směřující k resocializaci člověka propuštěného z výkonu trestu, které mají zajistit obnovení a další rozvoj jeho společensky užitečných vazeb a vztahů ke společnosti. Aktivity projektu budou přispívat k prevenci recidivy a tím i k prevenci kriminality.
Cílová skupina: osoby starší 18 let vracející se z výkonu trestu, které jsou dotčené trestní minulostí, a doposud se jim nepodařilo resocializovat z důvodu nezaměstnatelnosti a nevyhovujícího bydlení.

Program ke zvládání agresivního chování u dětí a dospívajících

Cílem projektu je snižování výskytu problematického (agresivního) chování a rozvoj prosociálního chování dětí a dospívajících. Cílem konkrétní intervence s dětmi a dospívajícími je to, aby nahradili nezdravé způsoby zvládání vzteku zdravými a konstruktivními způsoby. Nezdravé způsoby znamenají různé podoby násilí, vybíjení si vzteku vůči okolí nebo vůči sobě, nebo jeho potlačování. Zákonní zástupci si v rámci projekt osvojí postupy, které jim umožní efektivně eliminovat stresory a ovlivňovat další výskyt zvýšené agresivity. V jednotlivých setkáních se aktivity zaměří na zkvalitnění komunikace, vztahů v rodině a výchovného přístupu.
Aktivity projektu jsou zacíleny na zmírnění dopadů současné velmi náročné situace na děti a dospívající prostřednictvím přímé práce s nimi i s jejich rodinou. Významné stresory, jakými bez pochyby byly a jsou Covidová pandemie, blízký válečný konflikt a nyní ještě výrazné zhoršení socioekonomické situace mnoha rodin, vyvolávají nejistotu, strach, bezmoc a často taky zlost. Jsou zdrojem závažného, nepředvídatelného, dlouhodobého stresu pro celé rodiny. Mezi ty nejcitlivější, na které stresory nejvíc působí, patří právě děti a teenageři. Právě oni totiž ještě nemají plně zformované vhodné a dostačující způsoby vyrovnávání se se stresem a proto jsou v takto náročném období velmi zranitelní.
Cílová skupina: děti a mládež ve věku 9–18 let, u nichž se vyskytují afekty vzteku, zvýšeně agresivní chování a jejich rodiče (zákonné zástupce, případně další osoby, jež se na výchově podílí).

Další projekty města Šumperka realizované v rámci prevence kriminality

Komplexní preventivní program Šumperk (KPPŠ)

KPPŠ je dlouhodobý a systematický preventivní program města Šumperka, odboru sociálních věcí, Pedagogicko-psychologické poradny a Speciálně pedagogického centra Olomouckého kraje, Šumperk, Poradny zdraví Šumperk a společnosti PONTIS Šumperk, o.p.s. Program je zaměřený na žáky 4. až 9. ročníků základních škol, popř. odpovídajících ročníků víceletého gymnázia. Témata hodin jsou koncipována tak, aby zapadala do učebních osnov a stala se nedílnou součástí Minimálního preventivního programu na školách a školských zařízeních. Preventivním působením programu projdou žáci postupně po celou dobu školní docházky.
Cílová skupina: žáci 4. až 9. ročníků základních škol, popř. odpovídajících ročníků víceletého gymnázia.

Učíme se nenudit, učíme se rozvíjet

Cílem projektu a jeho aktivit je výchovně preventivní působení na děti směřující k posílení fyzických, duševních a sociálních dovedností, sebereflexe a vhodného trávení volného času, a snížení rizikového chování. Volný čas u dětí hraje významnou roli při utváření osobnosti člověka a při jeho pozitivní socializaci. Projekt během pěti setkání podpoří u dětí rozvoj samostatnosti, zdravého sebevědomí, sociálních dovedností i komunikačních schopností. Osvojení aktivního a smysluplného trávení volného času, zvýšení zájmu dětí o přírodu a své okolí a podpora přirozené zvídavosti, která je nutnou podmínkou motivace ke vzdělávání. Přínosem projektu pro děti je také získání a prohloubení vztahu k okolní přírodě. Děti si osvojí zásady chování v okolní krajině, budou vzdělávány v oblasti fauny a flory Jeseníků a získají základní dovednosti umožňující pobyt v divočině bez použití moderních technologií.
Projekt je zaměřený na děti a mládež, pocházejících z problematického rodinného prostředí, ohrožené sociálním vyloučením a mající jen velmi limitované možnosti trávení volného času, které jsou ohrožené sociálním vyloučením.
Cílová skupina: děti ve věku od 5–14 let ze sociálně znevýhodněného prostředí.


Zařazenost 27.09.2023 15:09:00
ZdrojŠumperk
Originálsumperk.cz/cs/potrebuji-vyridit/prevence-kriminality/programy-a-projekty-prevence-kriminality-mesta-...
guidwww.sumperk.cz clanek 342086
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.