Zásadní dohoda o spolupráci v obranném průmyslu podepsána mezi izraelskou společností Elbit a českou LPP
06.10.2023 / 08:52 | Aktualizováno: 06.10.2023 / 08:56
Zástupci české společnosti LPP s.r.o. a izraelského výrobce Elbit Systems podepsali na půdě ambasády České republiky v Izraeli dohodu o spolupráci v oblasti bezpilotních leteckých prostředků (UAV).
Zásadní dohoda o spolupráci mezi izraelskou společností Elbit a českou LPP
Slavnostní podpis pod záštitou mimořádné a zplnomocněné designované velvyslankyně České republiky v Izraeli, Veroniky Kuchyňové Šmigolové, byl učiněn ředitelem LPP, brig. gen. v. v. Miroslavem Žižkou, a viceprezidentem pro marketing a obchodní rozvoj divize UAS Elbit Systems, Amirem Betteshem.
Jedním z úkolů naší ambasády je rozvoj obchodní spolupráce a hledání potenciálních propojení mezi českým a izraelským průmyslem. V případě Izraele to platí zejména pro oblast pokročilých technologií v obranném průmyslu, kde mohou obě země zásadním způsobem přispět k úspěšnému rozvoji vojenského i civilního sektoru.
Elbit Systems je hlavním výrobcem bezpečnostních technologií v Izraeli a patří mezi nejdůležitější dodavatele bezpilotních systémů na světě. Je také úspěšným exportérem ve většině dalších obranných odvětví, které moderní armáda potřebuje. LPP s.r.o. je jednou z nepokročilejších českých firem v oblasti inženýrství, avioniky a umělé inteligence.
Dohoda o spolupráci mezi těmito dvěma společnostmi předpokládá společnou výrobu na území České republiky. Zahrnuje transfer technologií a přenos výrobní linky od izraelského Elbitu, který je jedinou společností na světě schopnou vyrábět všechny typy a třídy bezpilotních prostředků. Přenos výroby vyžaduje od partnera schopnost absorbovat a využít tyto znalosti, což podle zástupců Elbitu společnost LPP prokázala. Plánují proto spolupracovat na vylepšování a vývoji UAV, včetně potenciálního společného výzkumu a vývoje.
Spolupráce českých a izraelských průmyslových firem nabízí výhody pro obě strany. Zatímco Izrael přináší špičkové technologie, které jsou ve většině případů ověřené v reálném boji, Češi mohou přispět skrze značný počet vynikajících inženýrů, cenově zajímavějších a stabilních dodavatelských řetězce a svou pozicí člena EU a NATO. Všechny velké akviziční projekty české armády v poslední době vyžadovaly od zahraničních dodavatelů určitou úroveň zapojení českých subjektů. V tomto případě jde o spolupráci stavěnou zespoda nikoli tlačenou shora, taženou společnými zájmy a vizí sdílenou dvěma obchodními společnostmi.
Bezpilotní prostředky se dostaly do centra pozornosti mnoha armád na světě. Zkušenosti z jejich nasazení v současných konfliktech, zejména na Ukrajině, naznačují absolutní nutnost plánovat pořízení nejen mnoha typů, ale také jejich stabilní dodávky v nadcházejících dekádách. Se správným uchopením projektu Elbitu a LPP mohou Češi a Izraelci postavit skutečné centrum excelence pro UAV v srdci Evropy.
Zařazeno | pá 06.10.2023 08:10:00 |
---|---|
Zdroj | MZv ČR Telaviv |
Originál | mzv.cz/telaviv/cz/obchod_a_ekonomika/zajimavosti/zasadni_dohoda_o_spolupraci_v_obrannem.html |