Před sto třiceti lety se narodil prostějovský rodák, středoškolský pedagog a akademický malíř Alois Doležel

Před sto třiceti lety se narodil prostějovský rodák, středoškolský pedagog a akademický malíř Alois Doležel

A. Doležel foto.JPG

Bývá označován za filozofujícího malíře. Jeho monumentální obrazy nás zaujmou svou filozofickou hloubkou.


Narodil se 20. října 1893 v Nádražní ulici č. 18 (dnešní Svatoplukova) v Prostějově v rodině obchodníka Aloise Doležela a jeho manželky Arnošty rozené Weberové. V letech 1904–1911 studoval na prostějovské reálce. Jeho malířský talent už v sekundě objevil češtinář a němčinář František Šindelka. Jeho tvorbu uznávali profesoři kreslení Tomáš Štětka a Jan Šána. Významně ho ovlivnil třídní profesor Jan Zachoval, který mu pomáhal odhalovat tajemství vývoje a uspořádání světa i smysl výtvarného umění. Hodně také četl filozofické a psychologické knihy.

V roce 1911 začal studovat na Akademii výtvarných umění v Praze. Nebyl zde však spokojen a po roce se vrátil do Prostějova. Podnikl studijní cesty do Paříže, Vídně a Mnichova, kde poznal díla řady umělců. Upoutaly ho moderní směry kubismus a futurismus. V roce 1916 se na studia vrátil. Studoval zde u profesorů Jana Preislera, Josefa Loukoty, Vratislava Nechleby, Vlaho Bukovace a Maxe Švabinského. V roce 1919 získal na AVU aprobaci učitele kreslení. Následně se vrátil do Prostějova, kde učil až do roku 1940 kreslení na dívčím reálném gymnáziu. V Prostějově bydlel v na adresách Nádražní 18 (nyní Svatoplukova), Rejskova 6, náměstí Františka Josefa (nyní T. G. Masaryka) 20, 22 a Třebízského 6. Od roku 1940 žil a pracoval v Praze. Krátce učil, ale brzy ze školství odešel a stal se svobodným umělcem.

Už v době svých studií maloval žánrové obrázky, kompoziční kolorované kresby a krajiny. Najdeme na nich pouliční trhovce, figurky z průjezdů a nádraží a skupinky lidí na pozadí různých objektů a barevných nálad. Takto nám zachytil už ve svých šestnácti letech i atmosféru prostějovských trhů. Typické byly jeho ploché portréty bledě růžových a okrových obličejů.

Chtěl vytvořit cyklické dílo na téma slovanské mytologie. Centrem se stal ale moderní mýtus oslavující sílu a tvůrčí velikost lidského ducha a krásu člověka. Prvním velkým mytologickým cyklem byl cyklus Sedm dní geneze o tajemství vesmíru, hmoty a vzniku všeho bytí. Hlavní postavy Pan a Mechene zachycují prasubstanci a mechanické prasíly kosmu. Následoval cyklus monumentálních pláten Chrám Etherův (též Mýtus o Etherovi) inspirovaný renesancí a barokem a spojující v sobě malířství, filozofii a poezii.

Maloval také zátiší, krajiny, komorní postavy a divadelní dekorace. Z figurálních kompozic například: Amazonky, Jitro, Svržený Gigant, Sen stavitelův, Satyr, Atom, Rozum. Portréty: Dráteník, Hlava dívky. Krajiny: Velká černá krajina s potokem, Dub s červenými listy, Zelený soumrak. Je autorem freskové výzdoby krematoria v Semilech, která byla v roce 1991 prohlášena za národní kulturní památku.

Svoji tvorbu představil na řadě výstav v Prostějově, Praze a Brně. Poprvé vystavoval v Praze v roce 1923 v Krasoumské jednotě a v Prostějově v roce 1925 zásluhou Besedy a Klubu výtvarných umění. Poslední Doleželovy výstavy proběhly v prostějovském v muzeu v roce 1995 a 2011. Jeho díla jsou také vystavena v expozici na zámku v Plumlově. Na prostějovské radnici se také nachází rozměrná olejomalba Na vraku Anagny (1924), evropské lodi poznání. Městu ji v roce 2011 věnovala vdova po malíři Libuše Doleželová. Jeho díla jsou zastoupena například ve sbírkách Národní galerie v Praze a Galerie Hlavního města Prahy, dále v Moravské galerii v Brně a v Muzeu a galerii v Prostějově.

Akademický malíř Alois Doležel zemřel 21. července 1984 v Praze. Na jeho přání byl pohřben v rodinném hrobě na Městském hřbitově v Prostějově.

Byl svébytným a pozoruhodným výtvarným umělcem své doby. Mnohdy byl neprávem přehlížen a nepochopen. Hledal a našel v umění svoji vlastní cestu. Jeho dílo vysoce hodnotili historikové umění Antonín Matějček, František Žákavec, Eugen Dostál, V. V. Štech, malíř a spisovatel Josef Čapek a literární historik Arne Novák. Prostějovský středoškolský pedagog a kulturní publicista Waldemar Ethen ve druhém díle své knihy Portréty a siluety (Prostějov 1936) o něm napsal: „Umění je mu gestem poznání, je velkým hledačem cest…, patří k zářícím hvězdám našeho výtvarného umění.“

Zdroj: Hana Bartková, kronikářka města


A. Doležel

Trh na náměstí, 1910, kolorovaná kresba.JPG

Trh na náměstí, 1910, kolorovaná kresba.JPG

Na vraku Anagny, 1924, olej.JPG

Na vraku Anagny, 1924, olej.JPG

Hrob A. Doležela  na Městském hřbitově v Prostějově.JPG

Hrob A. Doležela na Městském hřbitově v Prostějově.JPG

A. Doležel foto.JPG

A. Doležel foto.JPG


Zařazenopá 20.10.2023 08:10:00
ZdrojProstějov
Originálprostejov.eu/cs/aktuality-archiv/pred-sto-triceti-lety-se-narodil-prostejovsky-rodak-stredoskolsky-p...

Související témata


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.