30.10.2023 / 11:17 | Aktualizováno: 30.10.2023 / 11:24
Energetický sektor má pro další rozvoj gruzínské ekonomiky zcela zásadní význam. Přestože hlavním zdrojem energie jsou vodní elektrárny, gruzínská vláda se kromě vody nyní soustředí na podporu projektů využívajících další obnovitelné zdroje – vítr a slunce.
V roce 2022 gruzínské elektrárny vyrobily celkem 14,247 mld. Kwh elektřiny, což je rekordní roční produkce a jedná se o 13% nárůst celkové výroby ve srovnání s předchozím rokem. Největší podíl výroby, 75,6 %, připadá na vodní elektrárny (10 771 mil. Kwh), tepelné elektrárny zajišťují 23,8 % (3 388 mil. Kwh) a větrné elektrárny pouhých 0,6 % (88 mil. Kwh). Spotřeba elektřiny na místním trhu dosáhla v roce 2022 14,181 mld. Kwh, což je nárůst o 3 %.
Nový model financování
V říjnu 2022 premiér Gruzie oficiálně představil nový model financování v energetickém sektoru, kdy dosavadní smlouvy o dodávce elektřiny (PPA) nahradily rozdílové smlouvy (CFD). V průběhu let byla garantovaná smlouva o dodávce elektřiny mezi výrobcem elektřiny a vládou Gruzie (v délce 5 až 20 let, během nichž vláda vykupovala energii za předem sjednanou cenu) jedním z nejvíce motivačních mechanismů pro rozvoj odvětví. Díky němu bylo do roku 2016 podepsáno více než 100 memorand na výstavbu vodních elektráren a byly zahájeny práce na cca 150 projektech. Podle tehdejších prognóz měla Gruzie reálnou šanci stát se během 5 až 10 let vývozcem elektřiny. V roce 2016 však Mezinárodní měnový fond upozornil na skutečnost, že PPA je státním závazkem, a doporučil vládě omezit jeho vydávání. V důsledku toho byl tento mechanismus v roce 2017 zcela zrušen.
V létě 2022 se Ministerstvo hospodářství a udržitelného rozvoje aktivně snažilo obnovit model PPA s cílem stimulovat nové investice. Na základě konzultací s Ministerstvem financí a MMF bylo rozhodnuto o zavedení rozdílových smluv (CFD). Dle tohoto modelu od roku 2023 stát nevstupuje do přímých jednání s investory a CFD smlouvy jsou podepsány s investorem, který předloží nejlepší cenovou nabídku v rámci aukce. Doba podpory je po dobu 15 let od uvedení elektrárny do provozu a pro různé obnovitelné zdroje energie platí pro různá období roku: pro vodní elektrárny 8 měsíců (září až duben); pro větrné elektrárny 9 měsíců (srpen až duben); pro solární a ostatní obnovitelné zdroje 12 měsíců. V případě, že velkoobchodní cena po dobu podpory elektrárny je nižší než tarif stanovený smlouvou, cenový rozdíl investorovi doplatí gruzínský Operátor trhu s elektřinou (ESCO), v opačném případě investor doplatí rozdíl Operátorovi. Vyrovnání cenového rozdílu se hradí v národní měně GEL. Schéma bude v platnosti minimálně dalších 10 let, přičemž v příštích 3 letech vláda plánuje podporu výstavby elektráren o výkonu 1500 MW.
Aukce na výrobu elektřiny
V březnu 2023 byla vyhlášena aukce na 300 MW a dle nedávného prohlášení vlády by v nejbližších dnech měly být podepsány smlouvy na studie proveditelnosti s několika vítěznými společnostmi. Mezi projekty je 1 solární, 2 větrné a 7 vodních elektráren, jejichž celkový instalovaný výkon je více než 165 MW a investice dosahuje 225 mil. USD.
Do konce roku 2023 Ministerstvo hospodářství a udržitelného rozvoje Gruzie připravuje druhou kapacitní aukci v rámci schématu CFD, do níž budou zařazeny elektrárny o výkonu 600 MW, včetně projektů regulačních vodních elektráren. Přestože po skončení první aukce vyvolal nastavený střední tarif pro projekty vodních (0,0685 USD), solárních (0,0637 USD) a větrných (0,0682 USD) elektráren kritiku ze strany soukromého sektoru i odborníků, nabídky investorských společností dvojnásobně překročily nabízenou kapacitu ve výši 300 MW.
Stojí také za zmínku, že vládní agentura Enterprise Georgia zařadila výrobu elektřiny (o instalovaném výkonu do 0,5 MW) do programu na podporu rozvoje podnikání v Gruzii „Business Universal“.
České firmy v energetickém sektoru v Gruzii
Největším českým investorem v Gruzii je společnost ENERGO-PRO, která dlouhodobě patří mezi 10 největších investorů v zemi. Skupina ENERGO-PRO vstoupila na gruzínský trh v roce 2006 a v současné době zastupuje šest společností: JSC "ENERGO-PRO Georgia Holding", JSC "ENERGO-PRO Georgia", JSC "EP Georgia Supply", JSC "EP Georgia Generation", "gPower" LLC a " Megawatt Service” Ltd. Skupina vlastní a provozuje 15 vodních elektráren, 1 tepelnou elektrárnu a distribuční síť elektřiny, která obsluhuje téměř 1,3 mil. gruzínských zákazníků. Díky počtu zaměstnanců (6 169) je také jedním z největších zaměstnavatelů v Gruzii.
Na energetický sektor v Gruzii se v posledních letech zaměřuje také investiční fond Georgia Energy SICAV, který byl založen skupinou odborníků se zkušenostmi s výstavbou vodních elektráren a technickým know-how v oblasti financování a inženýrství. Během zářijové mise ministra životního prostředí ČR P. Hladíka, kterou organizovalo Velvyslanectví České republiky v Tbilisi v rámci projektů ekonomické diplomacie, byli v doprovodné podnikatelské misi také zástupci uvedeného investičního fondu. Ti na okraj podnikatelského fóra v Kutaisi podepsali Memorandum o porozumění mezi dceřinými společnostmi fondu (Aquapoint, Khopuri 2 a Khopuri 3) a obcí Lentechi (region Rača-Lečchumi) na výstavbu tří malých vodních elektráren.
Jana Gašparíková, zástupkyně velvyslance
Zařazeno | po 30.10.2023 11:10:00 |
---|---|
Zdroj | MZv ČR v Tbilisi |
Originál | mzv.gov.cz/tbilisi/cz/obchod_a_ekonomika/gruzie_laka_investory_do_energetiky.html |
guid | None |